پیش بینی بازنشستگی ۵۹ هزار معلم در سال ۹۶ از سوی وزیر

دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش: تغییر شتاب زده در نظام آموزشی از ۴-۳-۵ به
۳-۳-۶، به دلیل عدم آمادگی زیرساخت های لازم، دوره ابتدایی را با کمبود نیرو و مقطع متوسطه را با تراکم مواجه کرد. انتقال نیروهای مازاد از وزارت آموزش و پرورش به دیگر دستگاه های دولتی میسر نیست. آموزش و پرورش برای سامان دهی نیروی انسانی مورد نیاز خود در مقطع ابتدایی، باید از نیروهای دوره متوسطه استفاده کند که برای معلمان انتقالی، دوره آموزش ضمن خدمت پیش بینی شده است. در سال ۹۵، حدود ۵۰ هزار نفر بازنشسته شده اند و در سال۹۶ هم همین تعداد بازنشسته پیش بینی می شود.

به گزارش عیارآنلاین، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی روز چهارشنبه در دیدار با دختران دانشجو معلم پردیس شهید باهنر افزود: با این تغییرات یک مقطع متوسطه کم و یک پایه به مقطع ابتدایی اضافه شد که به دلیل آماده نبودن زیرساخت های لازم، در دوره ابتدایی با کمبود نیرو و در مقطع متوسطه با تراکم نیرو مواجه شدیم.
وی با بیان اینکه انتقال نیروهای مازاد از وزارت آموزش و پرورش به دیگر دستگاه های دولتی میسر نیست، گفت: آموزش و پرورش برای سامان دهی نیروی انسانی مورد نیاز خود در مقطع ابتدایی، باید از نیروهای دوره متوسطه استفاده کند که برای معلمان انتقالی، دوره آموزش ضمن خدمت پیش بینی شده است.
دانش آشتیانی افزود: هر سال در وزارت آموزش و پرورش تعدادی از معلمان به افتخار بازنشستگی نائل می شوند که در سال ۹۵، حدود ۵۰ هزار نفر بازنشسته شده اند و در سال۹۶ هم همین تعداد بازنشسته پیش بینی می شود.
وزیر آموزش و پرورش به جذب نیروی انسانی در این وزارتخانه براساس مدل «بومی گزینی» اشاره کرد و افزود: باتوجه به نیاز آموزش و پرورش در هر استان برحسب مقطع تحصیلی، جنسیت و رشته تحصیلی، جذب افراد از دو روش دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و استفاده از ظرفیت ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان صورت می گیرد.
وی بیان کرد: فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان پس از چهار سال درس خواندن، در آموزش و پرورش استخدام می شوند و این افراد متعهد می شوند تا ۱۰ سال نباید درخواست نقل و انتقال داشته باشند.
دانش آشتیانی گفت: بیشترین درخواست نقل و انتقال نیرو در آموزش و پرورش، از مناطق محروم به کلان شهرها به ویژه شهر تهران است که متأسفانه نمی توان آنها را انجام داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، در این دیدار دانشجومعلمان پردیس دخترانه شهید باهنر، مشکلات آموزشی و اداری خود را با وزیر آموزش و پرورش مطرح کردند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: