قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل مطرح کرد؛

ترافیک افزایش همکاری مراکز علمی جهان با دانشگاه های ایران در دولت یازدهم

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل از ایجاد ترافیک افزایش همکاری های علمی دانشگاه های سایر کشورهای با مراکز علمی کشورمان در دولت یازدهم خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، حسین سالار آملی روز چهارشنبه  اظهار داشت: بدون شک طی چهار سال گذشته روند توسعه علمی کشور سال به سال افزایش مشهود و ملموسی داشته است.
وی گفت: این روند شتاب توسعه علمی، غیر قابل کتمان بوده و در تمامی رده های علمی و دانشگاهی صورت گرفته است.
رییس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: طی سال ۹۲ وزیر علوم دولت یازدهم با سه وزیر همتای خود دیدار و گفت وگو کرد و این رقم در سال ۹۵ به ۱۶ وزیر رسید.
وی ادامه داد: این رایزنی وزیر علوم با همتایان خارجی، در راستای سیاستگذاری های کلان کشور و خط و مشی های نظام برای توسعه رشد علمی بوده و در همین راستا نیز چندین تفاهمنامه مشترک به امضا رسید و عملیاتی شده است.
سالارآملی خاطرنشان کرد: امروزه در اثر این ارتباطات در سطح وزرا با اغلب کشورهای هدف همچون آلمان، اتریش، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، چین، و روسیه ارتباطات علمی منطقی و مناسبی صورت پذیرفته است.
وی اظهار کرد: طی سال گذشته ۱۰۵ نفر از روسای دانشگاه های خارج از کشور به جمهوری اسلامی ایران سفر کردند و در عالی ترین سطوح به بحث و تبادل نظر پرداختند.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل گفت: تمامی این گفت و گوها با روسای دانشگاه های خارجی منجر به افزایش همکاری ها و توسعه فعالیت های علمی شده است.
وی افزود: همچنین برای نخستین بار آمار حضور دانشمندان و نخبگان و سیاستگذاران علمی به جمهوری اسلامی ایران از رقم ۲ هزار نفر عبور کرد.
سالارآملی ادامه داد: در سال ۹۳ این رقم ۷۶۰ نفر بوده اما در سال گذشته به ۲ هزار و ۵۶ نفر رسید که برای دوره های کوتاه مدت و یا برگزاری سمینارهای علمی و غیره به ایران سفر کردند.
وی خاطرنشان کرد: اکنون شاهد ترافیک در سطح بین المللی برای ارتباط علمی با دانشگاه های ایران هستیم که عمده دلیل آن نیز به سبب رشد علمی و پتانسیل و ظرفیت های بسیار بالای دانشگاهیان ایران اسلامی است.
رییس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: همچنین برای نخستین بار در سال ۹۵ تعداد ۵۴ کرسی زبان و ادبیات فارسی در ۳۲ کشور مختلف جهان با حضور چندین هزار دانشجوی خارجی برگزار شد.
وی گفت: معتقدم در دوران دولت یازدهم در تمامی ابعاد و شاخص های کلان علمی و دانشگاهی رشد چشمگیری داشته ایم، بگونه ای که جامعه علمی و فناوری ایران برای نخستین بار در دو سال اخیر با طرح های بزرگ علمی بالای یک میلیون یورو همکاری کرده است.
سالارآملی افزود: امروزه در ۹ طرح دانشگاهی بالای یک میلیون یورو با دانشگاه های برتر دنیا همکاری داریم که مجموع آنها به میزان بالای ۱۵ میلیون یورو می رسد.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل خاطرنشان کرد: همچنین تعداد پروژه های مشترک علمی با اساتید دانشگاه های خارج از کشور در سال ۹۵ به رقم ۲۳۵ مورد رسید.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: