۳۰ فرو ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۴
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران:

نقل و انتقال پول با خارج از کشور به شرایط قبل از تحریم برنگشته است

لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران: در شرایط فعلی کشور تنها برخی از بانکها امکان نقل و انتقال پول در عرصه‌های بین‌المللی دارند./ بانکهای ما هنوز نتوانستند به شرایط قبل از تحریم برگردند./ بانک‌های ما بر اساس قوانین جدید بین‌المللی کارآمدی خود را در زمان تحریم‌ها از دست داده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، محمد لاهوتی، اظهار کرد: برخلاف وعده‌های داده شده که قرار بود ارز تک نرخی تا پایان سال ۹۵ حل می‌شود این موضوع به مرحله اجرایی نرسیده است و شرایط اجرای آن نیز فراهم نشده است.

وی افزود: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران معتقد است تا زمانی که شرایط اجرای ارز تک‌نرخی در کشور فراهم نشود اجرای آن نیز با مشکل روبرو خواهد بود.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: بانک مرکزی در صورتی می‌تواند ارز تک نرخی را در اقتصاد کشور اجرا کند که منابع لازم آن را نیز داشته باشد تا در صورت تقاضای بیش از حد با کاهش بیش از حد نوسانات بازار را مدیریت کند.

لاهوتی تصریح کرد: برای تک نرخی شدن قیمت ارز روابط بانکی و کارگزاری با سایر کشورها بسیار مورد اهمیت است تا از طریق سیستم بانکی بتوان باری حمل  نقل خارجی استفاده کرد.

همه بانک‌ها نتوانسته‌اند به شرایط قبل از تحریم بازگردند

لاهوتی گفت: در شرایط فعلی کشور تنها برخی از بانکها امکان نقل و انتقال پول در عرصه‌های بین‌المللی دارند و به همین دلیل هنوز نتوانستند به شرایط قبل از تحریم برگردند.

وی یادآور شد: بانک‌های ما بر اساس قوانین جدید بین‌المللی کارآمدی خود را در زمان تحریم‌ها از دست داده‌اند. در صورتی که الزامات یاد شده برای اجرای تک نرخی شدن ارز فراهم نشود مانند دهه ۷۰ با شکست روبرو خواهیم شد و باید بتوانیم مانند تجارب موفق تک نرخی شدن ارز در دهه ۸۰ ثبات را به بازار برگردانیم.

کشوری که اقتصادش شفاف باشد ارز چند نرخی ندارد

وی گفت: کشوری که اقتصاد پویا، شرایط اقتصادی شفاف داشته باشد ارز چند نرخی در آن مشاهده نمی‌شود. چند نرخی بودن ارز در کشور نشان از ضعف‌های اقتصادی است که با تک نرخی شدن آن می‌توان به ثبات و پایداری سرمایه‌گذاریهای داخلی و خارجی رسید.

وی گفت: تک نرخی شدن ارز رتبه فساد را در کشور کاهش می‌دهد یا وجود ۲ یا چند نرخ ارز باعث ایجاد رانت برای افرادی می‌شود که منابع ارزان‌قیمت در اختیار دارند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: چند نرخی بودن ارز فسادی در سیستم اقتصادی بوجود می‌آورد که باعث آسیب زدن به محیط کسب و کار می‌شود و استفاده از رانت موجود در نرخ ارز باعث بیشتر شدن فاصله طبقاتی در کشور است.

وی در پایان صحبت‌های خود تاکید کرد: تداوم وجود ارز چندنرخی در کشور باعث بیشتر شدن ثروت‌های بادآورده‌ای میان افراد می‌شود که تجربه آن در کشور بوده و مضرات آن برای جامعه مشاهده شده است.

لاهوتی در پایان گفت: امیدواریم بانک مرکزی هر چه زودتر بتواند شرایط ایجاد ارز تک‌نرخی در کشور را فراهم کند تا محیط کسب و کار و اقتصادی کشور به سمت شفافیت پیش رود.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: