دبیر انجمن خرمای ایران:

دلالان خرما با افزایش قیمت و کاهش عرضه به استقبال ماه رمضان رفتند

دلالان خرما از هم‌اکنون با کاهش عرضه و افزایش قیمت به استقبال ماه رمضان رفتند و با اقدامی برنامه‌ریزی شده تصمیم برآن دارند که در روزهای پرمصرف، بازار گرمی را برای سودهای کلان خود بسازند.

به گزارش عیارآنلاین، دبیر انجمن خرمای ایران با هشدار به متولیان تنظیم بازار محصولات کشاورزی، گفت: متولیان تنظیم بازار محصولات کشاورزی باید نسبت به تحرکات این فرصت‌طلبان هوشیار باشند و قبل رسیدن به ایام افزایش مصرف خرما برای جلوگیری از این مشکل اقدامات متقابل لازم را انجام دهند.

علی‌اصغر موسوی با بیا اینکه این افزایش قیمت ربطی به کاهش تولید ندارد، افزود: در سال زراعی جاری همانند سال‌های گذشته خرما بیش از نیاز کشور تولید شده است و ما با مازاد بر مصرف این محصول روبه‌رو هستیم.

به گفته وی، در سال زارعی جاری بیش از یک میلیون تن انواع خرما در کشور تولید شده که از این مقدار ۵۰۰ هزار تن آن در کشور مصرف، ۱۰۰ هزار تن آن صادر و بیش از ۴۰۰ هزار تن آن مازاد بر نیاز کشور است.

دبیر انجمن خرمای ایران با تأکید بر اینکه افزایش قیمت در ایام پرمصرف هیچ منفعتی برای تولیدکنندگان ندارد، بیان کرد: دلالان خرما را در ابتدای فصل و با نازل‌ترین قیمت از تولیدکننده می‌خرند و پس از احتکار در سردخانه در ایام پرمصرف به چندین برابر قیمت واقعی روانه بازار می‌کنند.

موسوی با اشاره به قطع بودجه ستاد خرمای کشور در اواسط دولت دهم، تأکید کرد: تا اواسط دولت دهم بودجه‌ای به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان در اختیار ستاد خرمای کشور متشکل از نمایندگان بخش دولتی و خصوصی قرار داشت و این ستاد می‌توانست با بودجه ای که در اختیار داشت در زمان لازم وارد بازار شده و قیمت‌ها را در فصل خرید به نفع تولیدکننده و در ایام پرمصرف به نفع مصرف‌کننده تغییر دهد اما با قطع این بودجه عملاً میدان به دلالان و سودجویان واگذار شد.

وی در پایان خواستار پرداخت دوباره بودجه به ستاد خرمای کشور و فعال شدن این ستاد در دولت آینده شد و اضافه کرد: ستاد خرمای کشور در عمر کوتاه خود توانست شیرینی بازار خرما را به کام تولیدکننده و مصرف‌کننده کند و بخش زیادی از دلالان را از بازار این محصول حذف و قیمت‌ها واقعی کند.

منبع: ایانا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: