۲۷ فرو ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۸
در مجلس مصوب شد؛

اجرای سالانه معادل ۳۰۰ هزار هکتار اقدامات مقابله با پدیده گرد وغبار توسط وزارت جهاد کشاورزی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت جهاد کشاورزی را موظف کردند علاوه بر اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی مقرر، سالانه حداقل معادل ۳۰۰ هزار هکتار نسبت به اجرای اقدامات مقابله با پدیده گرد وغبار با اولویت عملیات بیابان زدایی در مناطق بحرانی و کانون ها و زیست‌ بوم‌های حساس اقدام کند.

به گزارش عیارآنلاین، نمایندگان در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی لایحه هوای پاک ماده ۲۱ تا ۲۴ را مصوب کردند.
نمایندگان مجلس در ماده ۲۴ وزارت جهاد کشاورزی (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری) را مکلف کردند علاوه بر اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی مقرر، جهت مهار کانون های مستعد بیابان‌زدایی و تولید رخداد گرد وغبار در داخل کشور رأساً یا با مشارکت مردم، دستگاه های اجرایی محلی و سازمان ‌های بین‌المللی با رعایت اصل ۷۷ قانون اساسی و سازمان‌های مردم نهاد داخلی، سالانه حداقل معادل ۳۰۰ هزار هکتار نسبت به اجرای اقدامات مقابله با پدیده گرد وغبار با اولویت عملیات بیابان زدایی در مناطق بحرانی و کانون ها و زیست‌ بوم‌های حساس اقدام کند.
همچنین دولت مکلف است اعتبارات مورد نیاز برای اجرای عملیات موضوع این ماده را هرساله در بودجه‌های سالانه منظور کند.
ر ماده ۲۱ نیز وزارت راه و شهرسازی موظف شد هنگام تهیه طرح های جامع و تفصیلی شهرها، شهرک ها و شهرهای جدید و طرح های هادی روستایی یا توسعه این مناطق، به‌نحوی برنامه ‌ریزی کند که فصل ‌جداگانه‌ای از مطالعات طرح به بررسی مسائل زیست‌ محیطی اختصاص یابد و طراحی شهرها و شهرک ها و مجتمع‌های مسکونی از نظر‌ فضای سبز و فضای‌ باز، همجواری کاربری‌ها و رعایت حریم های قانونی،شبکه معابر و حمل ‌و نقل، ضوابط تراکم ساختمانی، با شرایط اقلیمی مورد تأیید سازمان هواشناسی، معیارهای زیست‌ محیطی مورد تأیید سازمان و ضوابط و استانداردهای پیوست سلامت مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متناسب باشد.
همچنین در ماده ۲۲ مصوب شد که حداکثر تا ۱۰سال پس از لازم الاجراء شدن این قانون شهرداری‌ های شهرهای بالای پنجاه هزارنفر جمعیت موظف باشند با همکاری وزارت نیرو و ادارات منابع ‌طبیعی شهرستان، سرانه فضای سبز خود را حداقل به ۱۵ مترمربع برسانند.
براساس این مصوبه تولید و تأمین نهال مورد نیاز(گونه‌های با نیاز آب کم، مقاوم و بومی)، با ادارات منابع‌طبیعی و عملیات کاشت، نگهداری و بهره‌وری با شهرداری‌ها می‌باشد. وزارت نیرو نیز موظف به تأمین منابع آب مورد نیاز از محل پساب شهر ذی‌ربط، مشروط به استفاده از روش های نوین آبیاری توسط شهرداری می‌باشد.
با تصویب مجلسی ها، آیین‌نامه اجرایی این ماده ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط وزارت‌ کشور با همکاری وزارتخانه‌های نیرو، جهادکشاورزی،‌ راه و شهرسازی و سازمان با رعایت قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی مصوب ششم دی ماه ۷۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی تهیه می‌شود و به ‌تصویب هیأت‌ وزیران می‌رسد.
در ماده۲۳ نیز دولت مکلف شد با رعایت اصل ۷۷ قانون اساسی به ‌منظور ایجاد همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی جهت جلوگیری از ایجاد رخداد گرد وغبار و نیز کاهش خسارات و پیامدهای مخرب آن درسطح کشور و منطقه با هماهنگی و همکاری نهادهای بین‌المللی ذی‌ربط و مشارکت کشورهای مؤثرو متأثر منطقه، اقدامات لازم را به‌عمل آورد.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: