فرهادی: باید در ایجاد اشتغال بر مبنای دانش‌ از تجربیات کشورهای موفق استفاده کنیم

اولین نشست علم‌، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا با حضور وزرای دو کشور، روسای دانشگاه‌ها و سایر مسئولان صبح امروز در دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر محمد فرهادی در این نشست گفت:‌ «ایران و ایتالیا دو کشور با تمدن دیرینه هستند و همواره مردم این دو کشور به دید احترام با یکدیگر برخورد می‌کنند. ایران و ایتالیا ظرفیت‌های بی‌شماری در همکاری دارند که می‌توانند از آنها استفاده کنند. نشست کنونی هم به دنبال امضای یادداشت همکاری ایران و ایتالیا در سال ۹۴ برگزار شده است.»

وزیر علوم ابراز امیدواری کرد که این نشست نقطه عطف همکاری‌های ایران و ایتالیا باشد. فرهادی ادامه داد: «ما در گذشته از کمبود نیروی انسانی توانمند رنج می‌بردیم، خوشبختانه با سیاست‌گذاری‌های صورت گرفته و فعالیت در سه دهه اخیر اکنون مشکلی در این زمینه نداریم ولی در چند محور احتیاج به کسب تجربه از کشورهای مختلف داریم.»

او افزود:‌ «ما در ارتباط دانشگاه با صنعت و تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان و ایجاد اشتغال بر مبنای دانش و نوآوری مشکل داریم و نیازمند این هستیم که با کشورهای با تجربه در این زمینه همکاری کنیم.»

فرهادی گفت:‌ «باید شرایطی به وجود آید که فناوران کشورها بدون وجود مانع با یکدیگر ارتباط داشته باشند چرا که مشارکت علمی، سیاست‌گذاری در سطوح اجرایی را تغییر می‌دهد و باعث تقویت روابط در بسیاری از موارد می‌شود.»

او در پایان خواستار همکاری‌های دو جانبه و چند جانبه دانشگاه‌ها با دانشگاه‌ها و بنگاه‌ها با بنگاه‌ها شد.

همچنین در این نشست خانم دکتر ولریا فدلی وزیر آموزش، تحقیقات و دانشگاه‌های ایتالیا خواستار اجرای پروتکل فناوری بین دو کشور شد. او اعلام کرد که ایتالیا می‌خواهد با جدیت این موضوع را دنبال و در آن سرمایه‌گذاری کند.

فدلی ادامه داد: «دانشگاه‌های ایران و ایتالیا در ۱۱۲ مورد توافق‌نامه امضا کرده‌اند همچنین اخیرا دانشگاه تهران در حیطه زبان‌های قدیمی با ایتالیا تفاهم‌نامه امضا کرده است که بسیار مسرت‌بخش و مهم است.»

وزیر آموزش، تحقیقات و دانشگاه‌های ایتالیا گفت: «با بررسی فعالیت‌های علمی بین‌المللی ایران مطلع شدیم که ایران ۱۳۵ قرارداد با دانشگاه‌های جهان دارد که برای ما بسیار ارزشمند است ما به دنبال رشد اقتصادی، حمایت از محیط زیست و حل معضلات اجتماعی هستیم و می‌خواهیم در این سه حوزه فعالیت کنیم.»

فدلی افزود:‌ «همچنین ما می‌خواهیم در قالب همکاری‌ها یک پلت‌فرم استیبل تعریف کنیم و همچنین سیستم بین‌المللی کردن علم در ایتالیا را به ایران بشناسانیم و پارتنرهای تکنولوژی را به یکدیگر معرفی کنیم.»

در پایان نشست امروز وزرای علوم ایران و ایتالیا بیانیه مشترک اولین نشست علم، فناوری و نوآوری دو طرف امضا شد.

منبع: آنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: