سیاست‎های جمعیتی قزاقستان؛ حمایت از مادران، ازدواج و فرزندآوری

هرچند وضعیت جمعیتی قزاقستان به هیچ وجه با وخامت بحران پیری جمعیت در ایران قابل قیاس نیست و جمعیت این کشور از سال ۹۷ میلادی تا سال ۲۰۱۲ حدود ۲۰درصد رشد داشته است، اما سیاست­مداران این کشور با درک جایگاه جمعیت به عنوان محرک توسعه در افقی سی­ ساله به دنبال افزایش جمعیت کشور خود هستند.

به گزارش عیارآنلاین، مرکز پژوهش­ های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی، راهبردهای اساسی کشور قزاقستان در افق سال ۲۰۵۰ میلادی را منتشر کرد، سیاستمداران این کشور در حال ارائه استراتژی ۲۰۵۰ برای کشور خود هستند که در آن بیان شده است که وضعیت مردم قزاقستان و ارزش­ های آنان در سال ۲۰۵۰ باید شامل اقشار تحصیل­ کرده آزاد و مسلط به سه زبان، صل ح­طلب، آماده دریافت دانش جدید، بهره­ور، میهن ­دوست، با بهترین آموزش و درمان، حاکمیت قانون در عین لزوم حفظ شرایط هویت فرهنگی خود باشد.

هدف اصلی این استراتژی آن است که قزاقستان تا سال ۲۰۵۰ به ۳۰ کشور توسعه­ یافته جهان بدل شود و دستاوردها و الگوی توسعه باید برپایه مسیرنوین سیاسی باشد.

در این گزارش با برشمردن چالش عدم تعادل جمعیتی جهان در افق ۲۰۳۰، مهم­ترین رویکردهای دولت این کشور در این سالیان تصویر شده است که نشان از توجه این کشور به جمعیت و نیروی انسانی به‌عنوان یک عامل اساسی و در اولویت است.

در گزارش استراتژی توسعه ۲۰۵۰ قزاق ­ها آمده است: «پس از ۴۰ سال تعداد انسان‌های بالاتر از ۶۰ سال بیشتر از تعداد آدم‌های پایین‌تر از ۱۵ سال خواهد شد که این باعث ایجاد مشکلاتی در بازار کار و کمبود منابع انسانی شده و موجب ایجاد موج جدیدی از مهاجرت و افزایش تنش‌های اجتماعی در سراسر جهان خواهد شد»، این گزارش می ­افزاید: «در قزاقستان با فشار تقاضای کار در برخی از مناطق کشور مواجه هستیم چراکه مهاجران غیرقانونی بازارهای کار محلی را بی‌ثبات کرده‌اند. همچنین به‌احتمال‌زیاد در آینده با روند معکوس مهاجرت نیروی کار به خارج از کشور روبرو خواهیم بود. میانگین سنی کشور ما ۳۵ سال است و این‌یک فرصت بزرگ است، در کشور هر کس می‌تواند برای خود شغل پیدا کند و هر فرد امکان ایجاد شغل برای دیگران را هم دارد که این دستاورد بزرگ ماست».

در بخش سیاست­های اجتماعی این سند ملی بر سیاست ­های حمایتی شامل «بهبود مداوم نظام تأمین اجتماعی و بازنشستگی و حمایت همواره از مادران و کودکان» تأکید شده است. همچنین این گزارش به‌طور اخص با تدوین سیاستی با عنوان «حمایت از مادران»، بر ایجاد کیفیت بالای آموزش، شغل مناسب و آزادی، فرصت استفاده از فعالیت­های بانکی و رانندگی خودرو برای دختران، حفظ احترام به دختران، همسران و مادران و جلوگیری از هرگونه بی احترامی و خشونت، مقابله جدی دولت با موارد فحشا، برده­ کشی جنسی و نگاه ابزاری به زنان و انجام حمایتهای خاص از خانواده­ های تک ­سرپرست و ارائه برنامه شغلی منعطف و شرایط کار در منزل برای آنها تاکید کرده است.

این سند ذیل سیاست حمایت از کودکان نیز به حمایت از مادران تنها و تشدید مجازات عدم پرداخت نفقه کودکان، ارائه فرصت داشتن بهترین آموزش برای نسل جوان، بررسی قوانین در زمینه حمایت از مادران و کودکان و اصلاح قوانین خانواده و ازدواج، تشدید مجازات برای جنایت علیه مادر و کودک و اصالحات در نظام حمایت از فرزندآوری و حمایت از خانواده­های بزرگ تاکید کرده است.

هرچند وضعیت جمعیتی این کشور پهناور به هیچ وجه با وخامت بحران پیری جمعیت در ایران قابل قیاس نیست، و جمعیت این کشور از سال ۹۷ میلادی تا سال ۲۰۱۲ حدود ۲۰ درصد رشد داشته است، اما سیاست­مداران این کشور با درک جایگاه جمعیت به عنوان محرک توسعه، بر خلاف همکاران ایرانی خود، در افقی سی­ ساله به دنبال افزایش جمعیت کشور خود هستند.

بدیهی است که مسئولان ایران نیز، باید با مطالعه و استفاده از نظر کارشناسان دلسوز و مطلع، اندیشه جزمی جمعیت­ شناسان دهه هفتاد را که اکنون نیز سکان مراکز سیاست ­پژوهی جمعیت کشور را برعهده دارند کنار گذارده و با درکی صحیح و عاری از سلیقه ­های بدخواهانه به دنبال پایداری منابع انسانی جوان کشور در دهه­ه ای آتی باشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: