ستاری: ۲ برنامه بزرگ معاونت علمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی اجرایی شد

اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ مورد تاکید بود و با توجه به اینکه نهادهای علمی می‌توانند در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و در پی آن تحقق اقتصاد مقاومتی نقش اساسی داشته باشند، چگونگی عملکرد این حوزه را از مسئولان علمی کشور جویا شدیم.

به گزارش عیارآنلاین، اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان بازوی اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرده می‌شود و این مساله در سال ۹۵ بار بزرگی را به مسئولان علمی و دانشگاهی سپرد زیرا سال ۹۵ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی نامگذاری شده بود و دانشگاه‌ها و مراکز علمی به عنوان یکی از نهادهای اصلی در این حوزه مطرح بودند.

با توجه به این امر، دانشگاه‌ها و مراکز علمی از همان ابتدای سال در زمینه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کردند و مسیرهای مختلف برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و در پی آن تحقق اقتصاد مقاومتی مطرح شد.

به سراغ مسئولان علمی و دانشگاهی رفتیم تا بدانیم در سال ۹۵ در حوزه کاری خود تا چه حد در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی موفق بودند.

در این زمینه برخی نهادها به موفقیت‌های اجرایی رسیدند، برخی برنامه‌ریزی کردند ولی اجرای آن به سال آینده موکول شد.

* ستاری: ۲ برنامه بزرگ معاونت علمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی اجرایی شد

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: ۲ برنامه بزرگ در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی داشتیم، یکی راه‌اندازی ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان که محقق شده و دیگری بازارسازی که در این بخش هم تا حدودی موفق بودیم.

ستاری افزود: در زمینه تجاری‌سازی می‌توانستیم بهتر هم باشیم ولی به طور کلی اقدامات خوبی صورت گرفته است.

* فرهادی: تصویب طرح‌های علمی و آموزشی برای تحقق اقتصاد مقاومتی

محمد فرهادی وزیر علوم از تصویب ۴ طرح ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت علوم خبر داد و گفت: ۷ طرح به ستاد اقتصاد مقاومتی پیشنهاد دادیم، توجه به امر پژوهش و فناوری، توسعه شبکه‌های آزمایشگاهی ملی کشور در قالب اقتصاد مقاومتی تبیین شده و ستادی تشکیل دادیم که طرح‌های اقتصاد مقاومتی دنبال می‌شود.

فرهادی گفت: بحث گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی را نیز در دستور کار داریم به طوری که به فرموده مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی درون‌زا و برون‌نگر را پیاده کنیم که در این زمینه برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان تلاش می‌کنیم.

* قدیانی: سال ۹۵ سال همت و تلاش پژوهشگران در عرصه اقتصاد مقاومتی بود

حسین قدیانی رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور گفت: امیدواریم سال ۹۵ که سال اقتصاد مقاومتی و همت و تلاش برای پژوهشگران بود سال ۹۶ برای پژوهشگران سال اقتصاد مقاومتی و شکوفایی باشد همراه با تلاش پژوهشگران در بحث‌های بنیادی.

* میرزاده: توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد به عنوان زیربنای اقتصاد مقاومتی

حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان زیربنای اقتصاد مقاومتی است، گفت: دانشگاه آزاد به عنوان قرارگاه جهادی علمی در اختیار تمام پژوهشگران است، دانشگاه آزاد دارای ۱۰۹ مرکز رشد و هزار و ۱۲۰ شرکت دانش‌بنیان و هسته‌های فناور است که ۷۰ درصد این مراکز رشد و مجموعه شرکت‌های دانش‌بنیان در سه سال و نیم گذشته تشکیل شده است.

وی افزود: همچنین ۱۸ مجموعه شهرک فناوری «شفا» شکل گرفته و امیدواریم تمام استان‌ها تا سال آینده دارای مرکز شفا باشد. عملکرد مراکز شفا به این صورت است که شرکت‌های دانش‌بنیان در این مراکز مستقر می‌شوند و از سوی دانشگاه آزاد به آنها امکانات و اجازه استفاده از تجهیزات و آزمایشگاه‌ها ارائه می‌شود که تمام این‌ها زیرمجموعه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و در پی آن تحقق اقتصاد مقاومتی بوده است.

* معتمدی: مفهوم اقتصاد مقاومتی همین پروژه‌های فناورانه است که وارد چرخه اقتصاد کشور می‌شود

سیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت: مفهوم واقعی اقتصاد مقاومتی همین پروژه‌های فناورانه است که وارد چرخه اقتصاد کشور می‌شود و اقتصاد کشور را مقاوم می‌سازد و پروژه‌های علمی دانشگاه امیرکبیر که متکی به نیرو و دانش داخلی است در حوزه اقتصاد مقاومتی لحاظ می‌شود.

وی افزود: هرچقدر بتوانیم محصولاتی داشته  باشیم که دانش‌مان بومی‌تر شود، اقتصادمان نیز مقاوم‌تر می‌شود.

* حداد: جنس کار فناورانه در دانشگاه علمی‌کاربردی توسعه یافته است

امید بزرگ حداد معاون پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی‌کاربردی گفت: جنس پژوهش در مراکز علمی ـ‌ کاربردی فناورانه است زیرا برنامه ریزی کرده‌ایم که به این بلوغ و باور برسیم که پژوهش باید به اقتصاد دانشگاه کمک کند، نه‌اینکه سربار باشد، ولی ما اوایل راه هستیم و فعلاً کمک‌هایی از سوی دانشگاه انجام می‌شود تا جرقه‌ای برای شروع کارهای پژوهشی باشد، ولی امیدواریم سال آینده، کارکرد بیشتر و انتظار کمتری را از سوی مراکز ببینیم.

* شیخ‌زین‌الدین: معاونت علمی در بخش تحقق اقتصاد مقاومتی موفق بوده است

محمود شیخ‌زین‌الدین معاون تجاری سازی و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه معاونت علمی در بخش تحقق اقتصاد مقاومتی بسیار موفق بوده است، گفت: ما از نظر تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان به هدف رسیده‌ایم و از طرفی توانستیم ارتباط بهتری بین فعالان حوزه اقتصاد با شرکت‌های دانش‌بنیان برقرار کنیم.

وی افزود: همچنین مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله استقرار شرکت‌ها در بافت مسکونی شهر را رفع کرده‌ایم.

* موسی‌خانی: پژوهشگران حوزه رباتیک فعالیت‌هایی در راستای حفظ استقلال کشور را دنبال می‌کنند

مرتضی موسی‌خانی رئیس کمیته ملی ربوکاپ ایران گفت: اقتصاد مقاومتی با هدف تحقق آرمان‌های شهدا مبنی بر حفظ استقلال، عزت و سربلندی کشور برنامه‌ریزی می‌شود و پژوهشگران رباتیک نیز فعالیت‌هایی را در راستای حفظ استقلال کشور دنبال می‌کنند.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: