رئیس امور شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی خبر داد؛

درخواست ۲۰۲۸ شرکت دانش‌بنیان برای برخورداری از معافیت مالیاتی

رئیس امور شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری با بیان اینکه تمام مشکلات مربوط به معافیت مالیاتی برای شرکتهای دانش‌بنیان را توسط بخش ویژه پیگیری می‌کنیم، گفت: نمونه‌ای وجود نداشته که تا الان به ما مراجعه کند و به نتیجه نرسد.

به گزارش عیارآنلاین، سید محمد صاحبکار خراسانی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بیشترین تأکید را حول مسائل شرکتهای دانش‌بنیان دارند، اظهار کرد: به عنوان مثال شاخصهایی که برای اقتصاد مقاومتی تعریف کردند شامل درونزا و برونگرا بودن، عدالت‌محور و دانش‌بنیان بودن  است که با هر متری ارزیابی کنیم، شرکتهای دانش‌بنیان در قله این شاخصها قرار دارند.

رئیس امور شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان افزود: ممکن است فعالیتهای پزشکی، معدنی و… هم برخی از این شاخصها را داشته باشند اما مانند شرکتهای دانش‌بنیان تمام آنها را شامل نشود لذا باید کمک کنیم تا این خواسته رهبری محقق شود و توسعه پیدا کند.

وی با اشاره به وظیفه‌اش در ریاست بر دفتر امور شرکتهای دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که حل و پیگیری مشکلات پیش‌پای این شرکتها در برخورد با بخشهای مختلف است، درباره چالش اخیری که برای برخی شرکتهای دانش‌بنیان در استفاده از معافیت مالیاتی به وجود آمده است، عنوان کرد: ممکن است برخی شرکتها از فرآیند معافیات مالیاتی اطلاع نداشته یا برداشت شرکت و ممیز مالیاتی از آئین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها اشتباه باشد.

درخواست ۲۰۲۸ شرکت دانش‌بنیان برای برخورداری از معافیت مالیاتی

صاحبکار خراسانی با تأکید بر اینکه درخواست معافیت مالیاتی برای چند هزار شرکت دانش‌بنیان کاری بزرگ با حجم بسیار بالاست، گفت: براساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی در سال مالی ۹۴ حدود ۲ هزار و ۲۸ شرکت دانش‌بنیان تقاضای استفاده از معافیت مالیاتی را داشتند.

رئیس امور شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان درباره فرآیند طرح‌ریزی شده برای بهره‌مندی شرکتهای دانش‌بنیان از معافیت مالیاتی عنوان کرد: شرکتها در مرحله اول، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و برای برخی محصولاتشان تأییدیه دانش‌بنیان صادر می‌شو؛ معمولا سال مالی که تمام می‌شود به شرکتها اعلام می‌کنیم که برای چه محصولاتی می‌توانند تقاضای معافیت مالیاتی داشته باشند زیرا ممکن است سبدی از محصولات و خدمات داشته باشند اما تنها فعالیتهای دانش‌بنیان آنها مشمول معافیت مالیاتی می‌شود.

وی افزود: در مرحله بعدی شرکتهای دانش‌بنیان باید درآمدها، هزینه‌ها و سودهای ناشی از محصولات دانش‌بنیانشان را در صورتهای مالیشان جدا کرده و در جدول خاص استفاده از معافیت مالیاتی اظهارنامه‌ها درج کنند.

فرآیندهای اعمال معافیت مالیاتی برای دانش‌بنیانها

صاحبکار خراسانی با بیان اینکه شرکتها فرصت دارند تا ۳۱ تیر ماه اظهارنامه‌هایشان را برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند، درباره مرحله بعدی ارزیابی درخواست این شرکتها برای استفاده از معافیت مالیاتی گفت: در مرحله سوم شرکت دانش‌بنیان باید نمونه همان اظهارنامه‌ای را که به سازمان امور مالیاتی ارائه داده برای ما بیاورد (روی سامانه بارگزاری کند)، تا به تحلیل اطلاعات اظهارنامه مالیاتی بپردازیم.

وی افزود: بعد از بررسی اظهارنامه‌ها و تحلیل موارد قید شده در آنها، به سازمان امور مالیاتی نامه‌ای ارسال می‌کنیم مبنی بر اینکه شرکتهای دانش‌بنیان بابت کدام محصولاتشان معاف از مالیات هستند؛ ارسال این نامه معمولا به دلیل حجم بالای کار به بعد از مهر ماه موکول می‌شود.

رئیس امور شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان با بیان اینکه اطلاعات مربوط به هر شرکت روی سامانه تدارک دیده شده از سوی سازمان امور مالیاتی بارگزاری می‌شود که در واقع کارتابل شرکتها به صورت مستقل در آنجا وجود دارد، ابراز کرد: در مرحله بعدی فرآیند ارزیابی درخواست شرکتهای دانش‌بنیان برای بهره‌مندی از امتیاز معافیت مالیاتی، ممیزان مالیاتی پرونده شرکتها را از سامانه امور مالیاتی می‌گیرند و برای راستی‌آزمایی به شرکت مربوطه می‌روند.

وی خاطرنشان کرد: در واقع ممیزان برای بررسی صحت ادعای شرکتهای دانش‌بنیان به دفاتر کاری آنها می‌روند و با بررسی اطلاعات مالیاتی آنها در سال مالی مورد نظر اقدام به اعمال معافیت برای آنها می‌کنند.

عدم آگاهی ممیزان مالیاتی از بخشنامه‌های دانش‌بنیان سازمان مالیات

صاحبکار خراسانی با طبیعی دانستن احتمال بروز خطا در کار ممیزان مالیاتی گفت: با توجه به اینکه حجم بالای درخواست شرکتهای دانش‌بنیان، تعداد زیادی از ممیزان مالیاتی در اقصی نقاط کشور را درگیر می‌کند و از طرفی این کار، کار جدیدی هست احتمال بروز خطا وجود دارد لذا با فرض اینکه تمام ممیزان مالیاتی به آئین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های ابلاغی اشراف نظر نداشته باشند، تمام آنها را روی سایت دانش‌بنیان قرار دادیم.

رئیس امور شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان با اشاره به اینکه در بخشنامه استفاده از معافیت مالیاتی که روی سایت دانش‌بنیان قرار دارد، اسامی ۲۰۲۸ شرکت دانش‌بنیان برای سال مالی ۹۴ را نیز پیوست کرده‌ایم، گفت: اگر اسم شرکتی در پیوست مذکور وجود داشته باشد اما ممیزان مالیاتی نسبت به معافیت آن ابراز بی‌اطلاعی کنند، باید بخشنامه سازمان امور مالیاتی را از روی سایت دانش‌بنیان پرینت بگیرد و به ممیز نشان دهد.

وی افزود: ممکن است برخی ممیزان بگویند که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نمی‌تواند دستور معافیت مالیاتی بدهد اما بخشنامه، توسط سازمان امور مالیاتی به تقاضای معاونت علمی ابلاغ شده است.

اختصاص بخش ویژه معاونت علمی برای پیگیری مشکلات مالیاتی شرکتهای دانش‌بنیان

صاحبکار خراسانی معتقد است که حجم بالای کاری منجر به بروز انواع و اقسام ابهامات خواهد شد اما با این حال دفتر امور شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان آمادگی کامل برای پیگیری تمام مشکلات احتمالی پیرامون معافیتهای مالیاتی شرکتهای دانش‌بنیان را دارد و تنها کافیست شرکتها نامه‌ای برای این دفتر بفرستند.

وی با تأکید بر اینکه همکاری بسیار خوبی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان امور مالیاتی وجود دارد، اظهار کرد: موردی وجود نداشته که به سازمان امور مالیاتی معرفی کنیم و شرکت دانش‌بنیان هم مدارک و مستنداتش را ارائه کند اما در نهایت بگویند که مشمول معافیت مالیاتی نمی‌شود زیرا خود را پایبند به اجرای قانون می‌دانند.

صاحبکار خراسانی افزود: باز هم تأکید می‌کنم هر شرکت دانش‌بنیانی که با مشکل در روند بررسی درخواستش برای معافیت مالیاتی مواجه شده و اسمش در لیست اسامی شرکتهای دانش‌بنیان وجود دارد، فوری به ما اطلاع دهد زیرا بخش ویژه‌ای را برای پیگیری این موضوعات در نظر گرفته‌ایم.

رئیس امور شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان درباره ابهاماتی که ممکن است در مسیر ارزیابی درخواست شرکتهای دانش‌بنیان برای بهره‌مندی از معافیت مالیاتی به وجود آید نیز گفت: ممکن است اسم یک شرکت در میان لیست ۲ هزار و ۲۸ شرکت دانش‌بنیان وجود نداشته باشد اما اصرار دارد تا از معافیت مالیاتی استفاده کند که در این صورت باید برای پی بردن به چرایی دانش‌بنیان نبودنش به ما مراجعه کند البته ممکن است برخی هم تصور دانش‌بنیانی داشته باشند اما در حقیقت دانش‌بنیان نباشند.

وی افزود: حالت دیگر ممکن است اینگونه باشد که فرضا سازمان امور مالیاتی در حال بررسی اظهارنامه‌های سال مالی ۹۴ است اما شرکتی که مدعی استفاده از معافیت مالیاتی است، دانش‌بنیانی‌اش در شهریور ۹۵ تأیید شده باشد.

شرکتهای مستقر در پارکهای علم‌وفناوری هم معاف مالیاتی هستند؟

صاحبکار خراسانی بار دیگر با بیان اینکه تا حال حاضر موردی وجود نداشته که شرکتها مستنداتشان را ارائه کنند ولی نتوانسته باشند از معافیت مالیاتی استفاده کنند، گفت: اشتباه رایج دیگری وجود دارد که شرکتها می‌گویند، وقتی معاف از مالیات هستیم پس دیگر نیازی به ارائه اظهارنامه نداریم در حالیکه این حرف کاملا بی‌معناست و باید اظهارنامه‌شان را برای شفاف‌سازی امور مالیشان طبق قوانین کشور ارائه دهند و بعد از شرایط معافیت استفاده کنند.

رئیس امور شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان در پاسخ به این سؤال که آیا شرکتهای مستقر در پارکهای علم‌وفناوری نیز همچون شرکتهای دانش‌بنیان امکان استفاده از معافیت مالیاتی را دارند، گفت: قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان دو نوع معافیت مالیاتی را تحت مواد ۳ و ۹ برای شرکتهای فعال در حوزه دانشی متصور شده است.

وی افزود: ماده ۹ این قانون به شرکتهای مستقر در پارکهای علم‌وفناوری اشاره دارد و به صراحت می‌گوید که مسئول پارکها وظیفه رسیدگی به درخواست شرکتهای مستقر در خودشان را دارند و لذا پیگیری درخواست آنها برای استفاده از معافیت مالیاتی با ما نیست اما مسئولیت رسیدگی به درخواست تمام ۲ هزار و ۲۸ شرکت دانش‌بنیان که اسامی آنها در سایت دانش‌بنیان وجود دارد با ماست و ماده سه قانون مذکور نیز شامل حال این دست از شرکتها می‌شود.

به گزارش تسنیم، با توجه به اینکه برخی شرکتهای دانش‌بنیان طی یکی دو هفته اخیر برای استفاده از معافیت مالیاتی به مناطق سازمان امور مالیاتی مراجعه کرده و با پاسخ منفی از سوی آن سازمان برای استفاده از این امتیاز مواجه شده بودند، در گزارشی با عنوان «آیا امسال معافیت مالیاتی شرکتهای دانش‌بنیان حذف شده است» به بندهای قانونی و الزامات بهره‌مندی این شرکتها از مزیت معافیت مالیاتی پرداختیم و قول پیگیری این موضوع از سوی مسئولان ذی‌ربط را دادیم.

بنابراین در راستای رسالت خبری خود، به پیگیری این موضوع از رئیس دفتر امور شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرداختیم که با استقبال صاحبکار خراسانی برای معرفی شرکتهایی که با مشکل روبه‌رو هستند، مواجه شدیم و وی قول پیگیری تمامی مشکلات مربوط به شرکتهای دانش‌بنیان برای استفاده از معافیت مالیاتی را توسط بخش ویژه‌ای که برای این امر تعیین کرده را داد.

لذا تسنیم در نظر دارد با توجه به اینکه چنین مشکلی برای برخی شرکتهای مستقر در پارکهای علم‌وفناوری نیز وجود دارد، مراتب را از سوی مدیران پارکهای علم‌وفناوری نیز پیگیری کند که به زودی گزارش آن منتشر خواهد شد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: