۲۱ فرو ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۳

انتقاد عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از کافی نبودن اعتبارات دامپزشکی برای مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

شیویاری، عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: منابع کافی برای مدیریت بیماری آنفلوآنزای پرندگان باید در اختیار سازمان دامپزشکی قرار گیرد، به طور قطع اگر این بیماری از کنترل دستگاه ها خارج شود، مدیریت و کنترل آن نیازمند صرف هزینه های گزاف است. بهتر است وزارت اقتصاد و دارایی به تامین منابع لازم برای کنترل این بیماری توجه ویژه ای داشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین، «دکتر یعقوب شیویاری» در رابطه با اظهارات رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت مبنی بر اینکه بیماری آنفلوآنزای پرندگان هنوز کنترل و برطرف نشده و با وجود گرم شدن هوا خطر انتقال انسانی آ‌ن هنوز وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه در فصل بهار شاهد کوچ پرندگان زیادی به کشور هستیم، بنابراین احتمال انتقال این بیماری به انسان وجود دارد.

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای کنترل کامل بیماری آنفلوآنزای پرندگان، از کافی نبودن اعتبارات دامپزشکی برای کنترل و مقابله با این بیماری انتقاد کرد و افزود: دامداری‌ها، مرغداری‌ها و روستاییان باید نکات بهداشتی را رعایت کنند زیرا عدم رعایت نکات بهداشتی تبعات جانی و اقتصادی زیادی را برای کشور به همراه دارد.

وی با بیان اینکه منابع کافی برای مدیریت بیماری آنفلوآنزای پرندگان باید در اختیار سازمان دامپزشکی قرار گیرد، ادامه داد: به طور قطع اگر این بیماری از کنترل دستگاه ها خارج شود، مدیریت و کنترل آن نیازمند صرف هزینه های گزاف است.

نماینده مردم میانه در مجلس دهم، با یادآوری اینکه بیماری آنفلوآنزای پرندگان بیماری مشترک میان پرندگان و انسان است، تصریح کرد: شبکه بهداشت و درمان وزارت بهداشت باید با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی در جهت کنترل کامل این بیماری تلاش کنند، زیرا شیوع آن تهدید بزرگی برای سلامت انسان و همچنین صنعت صنعت مرغداری کشور محسوب می شود؛ بهتر است وزارت اقتصاد و دارایی نیز به تامین منابع لازم برای کنترل این بیماری توجه ویژه ای داشته باشد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید با شکارچیان غیرمجاز به صورت جدی و قاطع برخورد کند، گفت: این بیماری از طریق شکار پرندگان مهاجر به سرعت انتقال می یابد، بنابراین به صورت جدی نیاز است محیط زیست و نیروی انتظامی نظارت ها را در این رابطه تشدید و متخلفان را شناسایی و به صورت قاطع با آنها برخورد کنند.

منبع: حکیم مهر

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: