۲۶ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۸
وزیر امور خارجه در همایش بورس، بیمه و بانک:

اگر توافق ژنو به نتیجه نرسیده بود فروش نفت به صفر می‌رسید

وزیر امور خارجه گفت: در صورتی که توافق ژنو به نتیجه نرسیده بود امروز فروش نفت به کمتر از ۱۰۰ هزار بشکه و صفر می‌رسید.

به گزارش عیارآنلاین، محمدجواد ظریف امروز در دهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه با اشاره به اینکه در ۴ سال گذشته مسیر پر زحمت و پر توهین را برای اعتلای ایران پشت سر گذاشتیم، اظهار داشت: امروز حماسه اقتصادی را در اقتصاد مقاومتی شاهد هستیم که نتیجه حماسه سیاسی ۴ سال قبل است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ملت ایران فشار اقتصادی را تحمل می‌کند، اما مقابل زورگویی سر تسلیم فرود نمی‌آورد، تصریح کرد: این ملت ایستادگی را انتخاب کردند و در انتخابات پیش رو نیز حماسه خواهند آفرید، امام راحل فرمودند مردم ولی نعمت ما هستند و مبنای اقتدار سیاسی، اقتصادی، علمی و اجتماعی مردم هستند.

وی با تأکید بر اینکه سیاست، دانش و اقتصاد کشور نیز مردم‌محور است، یادآور شد: بنابر این فشارها تأثیری ندارد زیرا دفاع مردم‌محور است.

ظریف با بیان اینکه امسال، سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامیده شد، گفت: هنگام توافق هسته‌ای سیاست کشور افزایش یافته بود و تأمین منابع مالی بنگاه‌ها محدود شد، همچنین کمتر از یک میلیون بشکه در روز نفت می‌فروختیم که کم نظیر بود.

وزیر امور خارجه با اشاره به فقدان استفاده از منابع خارجی عنوان کرد: در صورتی که توافق ژنو به نتیجه نرسیده بود امروز فروش نفت به صفر و کمتر از ۱۰۰هزار بشکه در روز می‌رسید، حتی اگر تحریم جدیدی هم اعمال نمی‌شد.

به گفته وی مفقود شدن دکل نفتی، از بین رفتن میلیاردها دلار سرمایه از سوی دلال‌های فرصت‌طلب و سایر اقدام‌های دیگر از جمله نمونه‌های این موضوع است.

ظریف عنوان کرد: پس از اجرایی شدن برجام اتفاق‌های زیادی رخ داده که بخشی از آن در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه به نمایش درآمده است.

وزیر امور خارجه افزود: ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سرمایه و توسعه سریع صنعت بیمه در حالی مبنای برگزاری نمایشگاه‌های ا ین چنینی است که طی چهار سال گذشته جذب سرمایه‌گذار خارجی با افزایش ۱۳۰۰ درصدی مواجه بوده است. در کنار جذب سرمایه‌گذرای خارجی عضویت در نهادهای بین‌المللی مثل سازمان بین‌المللی کمیسیون اوراق بهادار و امضای تفاهم‌نامه‌های متفاوت با سایر کشورها در سایه برجام در حالی تامین شده که امید می‌رود، به مدد این اقدام‌ها امکان پذیرش و توسعه سرمایه‌گذراتر خارجی و حضور در بازارهای بین‌المللی فراهم شود.

وی ادامه داد: نباید دسترسی بانک مرکزی به وجوه مسدود شده کشور و بازگشایی مجدد حساب‌های بانک‌ مرکزی به ویژه در اروپا،‌ اتصال به سوئیفت و ایجاد ارتباط کارگزاری با سایر بانک‌های طرف همکاری و خروج موقت از فهرست FATF و غیره را به عنوان فعالیت‌های مثبت پس از برجام از جمله دولت از نظرها دور داشت چرا که کسانی که این نابسامانی‌ها را ایجاد کردند؛ امروز در برابر این دستاوردها وسواس به خرج داده و تلاش می‌کنند، تا ‌آنها را کم جلوه دهند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه کسی انتظار نداشته که با وصول توافق هسته‌ای و خارج شدن پرونده ایران از منشور شورای امنیت سازمان ملل متحد رشد اقتصادی به خودی خود فراهم شود، گفت: این انتظار اما اکنون وجود دارد که با فضای مناسب و پایدار برای سرمایه‌گذاری که لوازم آن اطمینان سرمایه‌گذاری خارجی و امنیت سرمایه در کشور است، بتوان با تعمیم ساختاری و رفع موانع باقی مانده که عموما خارجی از برجام هستند، به حضور در زنجیره ارزش جهانی وارد شد؛ در این صورت اشتغال ضروری برای جوانان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌های کشور را از طریق شرایط بین‌المللی حاصل شده از برجام که در اختیار بخش خصوصی قرار می‌دهد می‌توان فراهم کرد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: