۲۸ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۲

نگرانی متقاضیان شرکت دانش بنیان از روند تایید صلاحیت

شیوه ارزیابی متقاضیان دانش‌بنیان شدن، توسط ۳۴ شرکت و کارگزاری صورت می‎گیرد که این موضوع نگرانی‌های را به همراه داشته است، لذا ضروری است که جهت رفع نگرانی متقاضیان تبدیل به شرکت دانش بنیان، شفافیت‌های لازم در روند تایید صلاحیت از سوی حاکمیت و شیوه ارزیابی کارگزاری برای متقاضی به اجرا گذاشته شود.

به گزارش عیارآنلاین، شرکت‌های دانش‌بنیان با کاربردی کردن دانش و استفاده‌ موثرتر از آن در گسترش ظرفیت‌ها و ارتقای درجه بهره‌برداری از منابع سعی در به حداکثر رساندن میزان بهره‌وری دارند. حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عنوان یکی از سیاست‌گذاری‌های حوزه علم و فناوری محسوب می‌شود، به‌طوری‌که این نوع از شرکت‌ها با استفاده از دانش خود می‌توانند با تولید محصول جدید و  افزایش کیفیت محصول فعلی ارزش افزوده فراوانی ایجاد کنند. با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از دانش نیروی انسانی و مهارت در تجاری‌سازی ایده‌ها، در فرآیندی دانشی و با بهره‌وری بالا می‌توان به ارائه محصولات تجاری و رقابت‌پذیر پرداخت و اقتصادی دانش‌بنیان که مزیت رقابتی هر اقتصاد ‌باشد را پایه‌ریزی کرد.

در همین رابطه رهبر معظم انقلاب در نهمین همایش ملی «نخبگان فردا» عنوان داشته اند که حمایت از شرکتهای دانش بنیان یکی از راههای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است. ایشان تسهیل فرآیند تحصیلی نخبگان، افزایش روند تشکیل شرکت های دانش بنیان، و ایجاد هسته های علمی در دانشگاهها با محوریت اساتید برجسته، متعهد و انقلابی را از جمله اقدامات لازم برای ادامه حرکت علمی نخبگان دانستند.

قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوریها و اختراعات آبان ماه سال ۱۳۸۹ به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و بعد از تأیید شورای نگهبان، در آذر ماه همان سال برای اجرا، به نهاد ریاست جمهوری ابلاغ شد.

این قانون که در راستای اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید، شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان را شرکت یا مؤسسه‌ای خصوصی یا تعاونی تلقی کرده که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی در حوزه فناوریهای برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوط تشکیل می‌شود.

سومین ماده قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان مزیت‌های فراوانی را برای شرکتهای دانش‌بنیان در نظر گرفته است. معافیت از پرداخت مالیات، عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی به مدت ۱۵ سال، اولویت استقرار واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی و تولیدی شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان، ایجاد پوشش بیمه‌ای مناسب برای کاهش خطرپذیری محصولات و تسهیل شرایط مناقصه و تمهید امکان مشارکت شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان برخی از مزیتهای شرکت دانش بنیان نام برده شده است.

شرکتها و موسساتی که شاخصهای موجود در آیین‌نامه تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش‌بنیان را داشته باشند و بعد از طی مراحل ارزیابی از طریق «کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» تایید شوند به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می‌شوند تا طرح خود را به آن صندوق ارائه کرده و از تسهیلات مربوطه با توجه به اساسنامه این صندوق استفاده کنند.

شیوه ارزیابی متقاضیان دانش‌بنیان شدن، توسط ۳۴ شرکت و کارگزاری در کشور صورت می‌گیرد که این موضوع  نگرانی‌های زیادی را به همراه داشته است. ابهامات این حوزه شامل شیوه ارزیابی و تایید فعالیت خود کارگزاری، مکانیزم جلوگیری از بروز ارتشاء و فساد در روند بررسی درخواستهای دانش‌بنیان و سامانه نظارت بر روند فعالیت کارگزاران است.

اگرچه تاکنون اقدامات مناسبی برای تسهیل فعالیت شرکتهای دانش‌بنیان صورت گرفته است اما روند ارزیابی دانش بنیان شدن، نگرانی های جدی را میان متقاضیان شرکت دانش‌بنیان به وجود آورده است. بنابر این ضروری است که جهت رفع نگرانی متقاضیان تبدیل به شرکت دانش بنیان، شفافیت‌های لازم در روند تایید صلاحیت از سوی حاکمیت و شیوه ارزیابی کارگزاری برای متقاضی به اجرا گذاشته شود.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: