روی دیگر تراز مثبت تجاری

طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، میانگین ارزش هر تن کالای صادراتی در سال ۹۵ نسبت به ۹۴، ۲۵ درصد کاهش یافته است و در مقابل، ارزش هر تن کالای وارداتی، حدود ۱۱ درصد افزایش یافته است که نشان از خام‌فروشی بیشتر ایران در زمینه صادرات غیرنفتی دارد.

به گزارش عیارآنلاین، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی از تجارت خارجی ایران در سال ۱۳۹۵، میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفـت سـفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی، درحدود ۱۳۰ میلیون تن و به قیمت ۴۳٫۹ میلیارد دلار بوده است. این میزان صادرات در مقایسه با سال گذشته، از نظر وزنی  ۳۸ درصد و از نظر قیمت دلاری تنها ۳,۵ درصد رشد داشته است.

در مقابل میزان واردات کشور در این مدت، با کاهشی ۵ درصدی در وزن و افزایشی  ۵ درصدی در قیمت دلاری در مقایسه با سال گذشته به ۳۳٫۳ میلیون تن و ۴۳٫۷ میلیارد دلار رسیده است.

به این ترتیب میزان تراز تجاری کشور در این مدت ۲۵۰ میلیون دلار بوده است و نشان از مثبت شدن تراز تجاری غیرنفتی کشور در سال گذشته دارد.

طبق این آمار میانگین هر تن کالای صادراتی به طور متوسط با قیمت ۳۳۹ دلار به خارج از کشور صادر شده که در مقایسه با سال گذشته ۲۵ درصد کاهش یافته است. در مقابل هر تن کالای وارداتی نیز به طور متوسط با قیمت ۱۳۰۸ دلار وارد کشور شده که در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۱ درصد افزایش یافته است.

بنابراین میتوان گفت کالاهای صادراتی کشور به طور میانگین ۲۵ درصد کاهش قیمت داشته‌اند و کالاهای وارداتی ۱۱ درصد گرانتر شده‌اند.

ارزان‌تر شدن کالاهای صادراتی کشور به طور کلی نشان از خام‌فروشی بیشتر ایران در زمینه صادرات غیرنفتی دارد. اما با نگاهی دقیقتر به این مسئله دلایل دیگری برای آن قابل بیان است:

  • کاهش قیمت نفت و حامل‌های انرژی

یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت محصولات صادراتی ایران در سال گذشته کاهش قیمت نفت و حامل‌های انرژی بوده است. گرچه آمار فوق صادرات غیرنفتی ایران را نشان میدهد اما این صادرات نیز در عمل تنها نفت خام را در بر نمی‌گیرد و محصولاتی همچون میعانات گازی، گاز طبیعی، محصولات ابتدایی از نفت خام و سایر گازهای مایع شده را نیز در بر دارد. خامفروشی گسترده محصولات ابتدایی از نفت و گاز و نقش عمده این محصولات در صادرات غیرنفتی کشور موجب شده است کاهش قیمت نفت و حامل‌های انرژی تأثیری جدی بر کاهش قیمت محصولات صادراتی ایران در سال گذشته داشته باشد.

  • افزایش صادرات و خام‌فروشی محصولات معدنی چون سنگ آهن

یکی دیگر از دلایل اصلی کاهش قیمت میانگین محصولات صادراتی در سال گذشته، افزایش میزان خامفروشی محصولات معدنی همچون سنگ آهن بوده است. به عنوان مثال میزان صادرات سنگ آهن در سال گذشته بیش از ۷٫۵ میلیون تن(بیش از ۶ درصد وزن کل صادرات کشور) افزایش یافته درحالیکه قیمت دلاری حاصل از این افزایش کمتر از ۳۰۰ میلیون دلار(کمتر از ۰٫۷ درصد قیمت دلاری کل صادرات) بوده است.

گرانتر شدن کالاهای وارداتی به کشور نیز به طور کلی نشان از خرید محصولات با ارزش تر و کاهش خرید محصولات با قیمت کمتر دارد. در این زمینه نیز نگاه دقیقتر دلایل جزئی‌تری را آشکار مینماید.

  • افزایش میزان واردات خودرو

واردات خودرو در سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است. این درحالیست که قیمت هر تن خودرو وارداتی به طور میانگین ۱۶ هزار دلار است که بیش از ۱۳ برابر دیگر کالاهای وارداتی ایران است. بالا بودن حجم واردات خودرو در کنار افزایش میزان واردات آن یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت میانگین کالاهای وارداتی ایران در سال گذشته بوده است. علاوه بر خودرو، میزان قطعات منفصله تولید خودرو نیز در سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و به مانند خودرو در افزایش قیمت محصولات وارداتی اثرگذار بوده است.

  • کاهش واردات محصولات کشاورزی اساسی

محصولات اساسی کشاورزی همچون گندم عمدتا قیمت پایینتری در مقایسه با دیگر کالاهای وارداتی دارند. یکی از دلایل افزایش قیمت میانگین کالاهای وارداتی در سال گذشته، کاهش این دسته از واردات بوده است.

  • واردات دستگاه‌های کمک ناوبری از روسیه

ایران در سال گذشته بالغ بر ۹۰۰ میلیون دلار دستگاه‌های کمک ناوبری از روسیه وارد کرده که در سال‌های گذشته بی سابقه بوده است. این میزان واردات که وزنی کمتر از ۳ هزار تن داشته به تنهایی نقشی اساسی در افزایش قیمت میانگین کالاهای وارداتی داشته است.

  • افزایش واردات دیگر محصولات مصرفی

در نهایت افزایش واردات دیگر محصولات مصرفی همچون دارو، مکمل‌های غذایی، تلفن همراه و تجهیزات شبکه و کولرهای گازی نیز در افزایش قیمت میانگین محصولات وارداتی در سال گذشته اثرگذار بوده است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: