۲۷ فرو ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۱

دست خالی عملکرد وزارت نفت برای جلوگیری از خام فروشی

جلوگیری از خام فروشی و تولید و صادرات محصولاتی که ارزش افزوده بالاتری دارد، هرچند همواره در تمام برنامه‌های توسعه‌ای مورد تأکید بوده ولی همچنان ادامه دارد؛ در این راستا توسعه صنایع پایین دستی نفت و پالایشگاه‎ها به عنوان اصلی‌ترین راهبرد جلوگیری از خام فروشی نفت باید هر چه سریع تر در دستور کار وزارت نفت قرار گیرد.

به گزارش عیارآنلاین،جلوگیری از خام‌فروشی و تولید و صادرات محصولاتی که ارزش افزوده بالاتری دارد، هرچند همواره در تمام برنامه‌های بلندمدت و میان مدت توسعه‌ای مورد تأکید قرار داشته، ولی در دهه‌های اخیر، کمتر این مهم عملیاتی شده است.

یکی از مهم‌ترین محورهای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی دوری از خام فروشی است. پالایشگاه‌سازی و تبدیل نفت به فرآورده‌های نفتی و با ارزش‌تر یکی از استراتژی‌های کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه برای تبدیل به کشوری با اقتصادی پویاست که مهم‌ترین دلیل آن، نوع نگاه به درآمد نفت خام و هزینه آن در کشور است.

عکس این نگاه در حالی در ایران و سایر کشورهای توسعه نیافته نفتی دیده می‌شود که کشورهای فاقد نفت و دور از منابع نفتی، با زیرکی خاصی قدرت پالایشی جهان را در دست گرفته‌اند و هر یک یگانه صادرکننده فرآورده‌های نفتی به این کشورها شده‌اند. امریکا و چند کشور محدود اروپایی به تنهایی ۵۰ درصد ظرفیت پالایشی جهان را دارا هستند در حالی که این رقم در منطقه خاورمیانه به عنوان قطب اصلی تولید نفت جهان کمتر از ۸ درصد است.

نگاهی گذرا به آخرین جدول میزان ذخایر و تولید نفت به خوبی نشان می‌دهد کشورهای در حال توسعه و عقب افتاده همچنان به خام فروشی ادامه می‌دهند؛ هر چند که برخی از این کشورها در خارج کشورشان پالایشگاه دارند. ایران به عنوان دومین تولید‌کننده نفت اوپک، با ظرفیت پالایشی زیر ۲ میلیون بشکه، بیش از ۵۰ درصد تولید نفت خود را درشرایط غیرتحریمی، صادر می‌کند و با توجیهاتی مانند غیر اقتصادی بودن ساخت پالایشگاه‌ها، اقدام به واردات بنزین می‌کند.

در همین رابطه محمد حسین پیوندی معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در اردبهشت ۹۵ در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان داشته بود که «اقدام و عمل یعنی مواد خام باید به کالا تبدیل و کالا از کشورمان صادر شود؛ صنعت پتروشیمی یکی از ارکان اصلی اقتصاد کشور است و صنعتی پیدا نمی‌کنیم که به صنعت پتروشیمی مرتبط نباشد.» وی خام‌فروشی را ناظر بر عدم مقاومت در برابر تکانه‌های جهانی اقتصاد دانست و افزود: «اقتصاد مقاومتی یعنی محصول را به خارج صادر کنیم و ‌بدانیم که خام فروشی ابدا افتخار نیست

در همین رابطه علی ادیانی نایب رئیس کمیسیون انرژی مترقی‌ترین مساله در حوزه صنعت نفت و از منظر اقتصاد مقاومتی، پرهیز از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده و فرآوری کردن مجموعه محصولات نفت و گاز در داخل کشور دانسته است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس نیز با تأکید بر این که خام‌فروشی نفت یا گاز یک اشتباه است، گفت: «سیاست ما باید این باشد که مواد خام خود از قبیل نفت یا میعانات گازی را به فرآورده‌هایی با ارزش بالا تبدیل کنیم و از طرفی مبدأ صادرات متنوعی داشته باشیم. اینکه بخواهیم نفت را بفروشیم از آن طرف بنزین وارد کنیم، قطع به یقین فردی که از ما نفت خریداری کرده و فرآورده تولید می‌کند از این رهگذر سودی به مراتب بیشتر عایدش خواهد شد.»

اگرچه وزیر نفت در ابتدای سال ۹۵ با ارسال نامه‌ای به رهبر انقلاب، از سخنان ایشان درباره عملکرد وزارت نفت در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل قدردانی کرده بود و بر توجه وزارت نفت به پرهیز از خام فروشی در سال ۹۵ تأکید کرد، اما کشور همچنان شاهد اتفاقی در این زمینه نبوده است.

بنابراین ضروری است که به منظور جلوگیری از فروش به اصطلاح رایگان این ماده فسیلی با ارزش، توسعه صنایع پایین دستی نفت و پالایشگاه‎ها به عنوان اصلی‌ترین راهبرد جلوگیری از خام فروشی هر چه سریع تر در دستور کار وزارت نفت قرار گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: