سیف: اوراق خزانه به افزایش نرخ‌های سود دامن زد

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: اوراق خزانه به افزایش نرخ‌های سود دامن زد./ البته این مساله موجب حرکت نرخ سود به سمت بالا شد اما برخی بانک ها هم دارند افراط می‌کنند./ اقدامات نظارتی بانک مرکزی به تدریج بانک‌ها را به سمت کاهش نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات هدایت می‌کند‏.

به گزارش عیارآنلاین، ولی‌‌‌ الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، در پاسخ به این سؤال که بانکها نرخ سود مصوب بانک مرکزی را به هیچ عنوان رعایت نمیکنند لذا بانک مرکزی برای وادار کردن بانکها به رعایت نرخ سود چه برنامهای دارد، اظهار داشت: بانک مرکزی بازار را رصد میکند چون بخشی از عدم تعادل ایجاد شده به دلیل حجم اوراق (اوراق اسناد خزانه) بود.
وی افزود: البته این مساله موجب حرکت نرخ سود به سمت بالا شد اما برخی بانک ها هم دارند افراط می‌کنند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی بانک‌های افراط‌کننده در نرخ سود بانکی را دنبال می‌کند، گفت: پرونده‌هایی به همین دلیل تشکیل و به هیأت انتظامی بانک‌ها ارجاع شده است.
سیف تصریح کرد: این اقدامات نظارتی بانک مرکزی به تدریج بانک‌ها را به سمت کاهش نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات هدایت می‌کند‏.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به تورم ۹ درصد، گفت: در چنین شرایطی نرخ‌های بالای سود بانکی منطق ندارد و باید دو کار را هم‌زمان انجام دهیم؛ اول تلاش کنیم سطح تورم در وضعیت تک‌‌رقمی پایدار بماند و دوم نرخ سود تسهیلات بانکی را به سمت پایین هدایت کنیم.

منبع: بانک مردم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: