فعالیت ۴۱۰۰ هنرستان کاردانش در کشور

آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش: سال گذشته، ۱۵۳ هزار دانش‌آموز در شاخه کاردانش ثبت‌نام کردند که حدود ۱۷ درصد را تشکیل می‌دهند و این‌ ورودی‌ها مشخص می‌کند که ورود به شاخه کاردانش اجباری نیست؛ ۱۵۳ هزار دانش آموز نیز به رشته فنی‌وحرفه‌ای رفتند و جمعاً ۳۰۶ هزار دانش‌آموز از پایه نهمی‌ها در سال تحصیلی جاری ثبت‌نام کردند. هنرستان کاردانش و ۲۷۰۰ هنرستان فنی و حرفه‌ای است و در مجموع ۶۵۰ هزار هنرجو در حال حاضر در این تعداد هنرستان تحصیل می‌کنند که ۳۵۰ هزار هنرجوی آن در شاخه کاردانش و در پایه دهم و سوم نظام قدیم تحصیل می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، سید مصطفی آذرکیش مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش، در خصوص برنامه‌های اجرا شده در سال گذشته، اظهار داشت: ماهیت شاخه کاردانش آموزش مشارکتی است و از سال ۷۱ شاخه کاردانش به مجموعه ساختار آ‌موزشی اضافه شد و استناد این اضافه شدن، تغییر نظام بود که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و در هیأت وزیران، آیین‌نامه همکاری دستگاه اجرایی، موسسات تولیدی و خدماتی بخش دولتی و غیردولتی در راه‌اندازی و توسعه شاخه کاردانش دیده شده است.

وی ادامه داد: در ۲۲ فروردین ماه سال گذشته این آیین‌نامه در هیأت وزیران تایید شده و ماده ۹ آن نیز اصلاح شد؛ در این آیین‌نامه همه دستگاه‌ها کمک کردند و در همان سال، اولین سالی بود که پایه دهم ایجاد شده و سه ساله شدن هنرستان‌ها شروع شد.

آذرکیش اضافه کرد: در اولین سال هدایت تحصیلی که در پایه نهم در سال گذشته انجام شد، ۱۵۳ هزار دانش‌آموز در شاخه کاردانش  ثبت‌نام کردند که حدود ۱۷ درصد را تشکیل می‌دهند و این‌ ورودی‌ها مشخص می‌کند که ورود به شاخه کاردانش اجباری نیست؛ ۱۵۳ هزار دانش آموز نیز به رشته  فنی‌وحرفه‌ای رفتند و جمعاً ۳۰۶ هزار دانش‌آموز از پایه نهمی‌ها در سال تحصیلی جاری ثبت‌نام کردند.

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: این موضوع نوید می‌دهد که خانواده‌ها به این نتیجه رسیده‌اند، مدرک شغل نمی‌آورد؛ بلکه مهارت شغل می‌آورد و تأیید بعدی در این خصوص، وجود صندلی‌های خالی دانشگاه‌هاست که سالانه به تعداد آنها اضافه می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌های سال تحصیلی جاری گفت: جلسات آشنایی با رشته‌های کاردانش را برای خانواده‌ها برگزار کردیم و اولین حرکت جدی در شروع سال تحصیلی نیز این بود که امسال، اولین سالی بود که زنگ بازگشایی مدارس در هنرستان‌های سراسر کشور نواخته شد.

آذرکیش با بیان اینکه بیشترین زنگ بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جاری در هنرستان‌ها بود، افزود: برنامه «یک روز با هنرستان» را برای دانش‌آموزان پایه نهم برنامه‌ریزی کردیم و استانی مانند مازندران هفته «پیوند کارگاه و خانواده» را ایجاد کرد تا خانواده‌ها کارگاه‌های هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و شهرک صنعتی را ببینند تا روحیه کار و کارآفرینی تقویت شود. یک هفته قبل از بازگشایی نیز «یک روز در هنرستان» انجام شد و تقدیر از نفرات برگزیده جشنواره‌ها مثل المپیادهای علمی انجام شد.

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش متذکر شد: یکی از بندهایی توافق با دستگاه‌های مختلف، تسهیلاتی است که به فارغ‌التحصیلان و برگزیدگان کاردانش می‌دهند؛ البته کاردانش تنها شاخه‌ای است که این قدر تفاهم‌نامه با دستگا‌ه‌ها دارد و در مصوبه مجلس، قانون نظام صنفی کشور برای آن نوشته است.

وی تصریح کرد:با وزارت نفت، کار، صنعت، سازمان‌های میراث فرهنگی، فنی و حرفه‌ای، سپاه، گروه خودروسازی و حتی با کشورهای دیگر تفاهم‌نامه امضا شده است و کاردانش علاوه بر مدرک دیپلم، گواهی مهارت نیز می‌دهد که این گواهی را دستگا‌ه‌ها می‌دهند.

آذرکیش با بیان اینکه رشته‌های جدیدی که را‌ه‌اندازی می‌شود، با کمک دستگاه‌ اجرایی صورت می‌گیرد، گفت: در حال حاضر ۵۰ تفاهم‌نامه با دستگاه‌ها داریم و در دوره جدید نیز ۲۴ تفاهم‌نامه به روزآوری شده است.

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش از فعالیت ۴۱۰۰ هنرستان کاردانش در کشور خبر داد و گفت: پوشش ۱۰۰ درصدی در کشور داریم و در تمام مناطق آموزشی کشور یک هنرستان کاردانی فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه ۷۱۰۰ هنرستان کاردانش و فنی‌وحرفه‌ای در کشور فعالیت می‌کند، خاطرنشان کرد: ۴۱۰۰ هنرستان کاردانش و ۲۷۰۰ هنرستان فنی و حرفه‌ای است و در مجموع ۶۵۰ هزار هنرجو در حال حاضر در این تعداد هنرستان تحصیل می‌کنند که ۳۵۰ هزار هنرجوی آن در شاخه کاردانش و در پایه دهم و سوم نظام قدیم تحصیل می‌کنند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: