طرح کلید به کلید راهکاری برای احیای بافت‌های فرسوده

در طرح کلید به کلید، محله توسط شرکت‌های توسعه‌گر بصورت کامل در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد و این شرکت‌ها با مشارکت مردم و بخش دولتی اقدام به نوسازی بافت فرسوده می‌کند. در این مدل تمام خدمات و سرانه‌های مورد نیاز تامین می‌شود و ارزش افزوده حاصل از آن هم در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، درحال حاضر بسیاری از شهرهای ایران با مساله‌ای به نام بافت‌های فرسوده و تاریخی درگیر شده‌اند که با زندگی جدید شهری و مشخصات یک شهر مدرن ناسازگار و ناهماهنگ است. کالبد شناسی ساختاری و عملکردی این بافت‌ها نشان دهنده تجلی مشکلاتی نظیر تعارض با ساختار کلی شهر، تراکم و تمرکز جمعیت و فعالیت‌ها، افول اقتصادی، افول کیفیت کالبدی، افول کیفیت‌های اجتماعی و شرایط نامطلوب زیست محیطی است.

تحقق عدالت اجتماعی و ایجاد و شکل‌گیری محیط زیستی امن، ایمن و مطلوب برای زندگی و فعالیت شهروندان در راستای برخورداری از فرصت‌های برابر زندگی، از اهداف کلان سند چشم انداز کشور است که برخی بافت‌های فرسوده شهری با داشتن معظلات کالبدی، اجتماعی، اقتصادی و … تعارض زیادی با آن دارند.

بافت‌های فرسوده شهری، مسائل و پیچیدگی‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی متنوعی دارند. این محلات و بافت‌ها از یک سو دارای ریشه‌های سکونتی ارزشمند با غنای فرهنگی، اجتماعی و معماری هستند و از طرف دیگر به جهت فرسودگی شدید، نبود دسترسی مناسب به خدمات شهری و بهداشتی، وجود مشکلات اجتماعی و امنیتی و آسیب‌پذیری در برابر زلزله، سیل و آتش سوزی و نیز عدم تطابق با زندگی امروز شهری و شهرسازی مدرن دارای مشکلات روبنایی و زیرساختی هستند.

مشخصات و گونه شناسی بافت‌های فرسوده شهری

طبق مصوبه شواری عالی شهرسازی و معماری کشور بافت فرسوده شهری به بلوک‌های از شهر اطلاق می‌شود که:

۱- ۵۰ درصد از بناهای موجود در بلوک ناپایدار بوده و استحکام لازم را نداشته باشد.

۲- نفوذ‌ناپذیر باشد به طوری که حداقل ۵۰ درصد از معابر ارتباطی داخل بلوک عرض کمتر از ۶ متر داشته باشند.

۳- بافت ریزدانه‌ای داشته باشد به طوری که حداقل ۵۰ درصد از عرصه ساختمان‌ها در آن بلوک شهری مساحتی کمتر از ۲۰۰ متر مربع داشته باشند.

به طور کلی نیز طبق مصوبه شواری عالی شهرسازی و معماری کشور بافت‌های فرسوده به سه دسته:

الف – بافت‌های دارای میراث فرهنگی، ب – بافت‌های شهری فاقد میراث فرهنگی و ج – بافت‌های حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیر رسمی تقسیم می‌شوند که شیوه مداخله در هر کدام از آنها متفاوت است.

احیای بافت فرسوده مسئله‌ی مغفول در مدیریت شهری

سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی ویژه خبری ۱۷ فروردین ماه که به موضوع بافت فرسوده و حاشیه نشینی اختصاص داشت با استناد به سرشماری سال ۹۵ معتقد بود، ۱۱میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند. خدادادی اضافه کرد، ۵۴ هزار هکتار بافت فرسوده که معادل ۵۴۰ کیلومتر مربع است در کشور وجود دارد که نیاز به رسیدگی و بهبود وضعیت دارد. محبوبی، معاونت اجتماعی مرکز اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور، عدم ارائه الگو و نظریه جامع در برنامه‌های توسعه شهری را ازجمله دلایل اصلی ایجاد بافت فرسوده و حاشیه نشینی می‌دانست و معتقد بود، برنامه‌های توسعه شهری در کشور عمدتا بر پایه رشد اقتصادی و بدون توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی تهیه می‌شوند.

طرح کلید به کلید راهکاری منطقی برای احیای بافت‌های فرسوده شهری

سیاست‌های اجرایی مختلفی ازجمله ( دفاتر تسهیل گری در زمینه نوسازی بافت فرسوده و ….) برای احیای بافت‌های فرسوده شهری در سال‌های گذشته بکار گرفته شده است. اما در این بین گزارش‌ها و مستندات از ناکارامدی مدل‌های اجرایی قبلی حکایت دارند. بسیاری از کارشناسان دلایلی ازجمله شیوه‌های اجرایی ناکارامد و اعتبارات تخصیص داده شده ناقص را برای عدم موفقیت پروژه‌های احیای بافت‌های فرسوده ذکر کرده‌اند.

طرح کلید به کلید ازجمله طرح‌های پیشنهادی برای احیای بافت‌های فرسوده شهری است. در مدل مذکور محله بصورت کامل در اختیار بخش خصوصی که در غالب شرکت‌های توسعه‌گر فعالیت می‌کنند، قرار می‌گیرد و این شرکت‌ها با مشارکت مردم و بخش دولتی اقدام به نوسازی بافت فرسوده بصورت کامل می‌کند. در این مدل تمام خدمات و سرانه‌های مورد نیاز تامین می‌شود و ارزش افزوده حاصل از آن هم در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

با توجه به اینکه احیای بافت‌های فرسوده و نامناسب شهری، علاوه بر کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی و مخاطرات طبیعی، موجبات کاهش هزینه‌های تولید مسکن را فراهم می‌کند انتظار می‌رود مسئولین و مدیران شهری در سیاست گذاری‌های خود  توجه ویژه‌ای به این بخش داشته باشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: