وعده‌های روی زمین مسئولین برای پرتاب ماهواره

با وجود آمادگی پرتاب و ماهواره های «دوستی» و «ناهید ۱» و قول‌های متعدد مسئولین برای پرتاب حداقل یک ماهواره در سال ۹۵، هیچ ماهواره‌ای در سال گذشته ارسال نگردید. کارشناسان عقیده دارند که موضوع فضایی از اولویت اول دولت خارج شده است.

به گزارش عیارآنلاین، در سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام و برنامه پنجم توسعه، دستیابی به علم ماهواره و فناوری های نوین در راستای تامین خدمات فضایی ایران، هدایت و توسعه و زیرساختهای فضایی مورد نیاز کشور و توسعه پژوهش و آموزش علوم و فناوریهای فضایی به عنوان یکی از راهبردهای بخش ICT کشور آمده است. در این اهداف، علاوه بر توسعه صنعت فضایی با دستیابی به چرخه کامل ماهواره، تعریف و اجرای پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی فضایی با مشارکت دانشگاههای داخلی و خارجی و ایجاد آزمایشگاه ملی فضایی نیز مورد تاکید واقع شده است؛ از سوی دیگر جهتگیری راهبردی در تدوین برنامه پنج ساله ششم فضایی کشور و نیز برنامه ۱۰ ساله فضایی ایران نیز این اهداف را دنبال می کند.

گفتنی است که ایران با سابقه پرتاب حداقل ۴ ماهواره به مدار پایین زمین در زمره ۱۰ کشور صاحب فناوری فضایی قرار دارد.

اما با وجود قول های متعدد مسئولان هوافضای کشور برای پرتاب حداقل یک ماهواره در سال ۹۵، این وعده در سالی که گذشت محقق نشد و ماهواره های «دوستی» و «ناهید ۱» به فضا فرستاده نشدند.

داستان وعده‌های مسئولین برای پرتاب ماهواره به فضا بدین قرار است که  محمود واعظی روز شنبه، ۹ بهمن ماه ۹۵ در مراسم امضای قرارداد واگذاری پروژه ماهواره «ناهید ۲» به پژوهشگاه فضایی ایران از سوی سازمان فضایی گفته بود که «ماهواره «ناهید ۱» کارش انجام شده و تمام آزمایشات آن بر روی زمین به اتمام رسیده و آماده پرتاب است

وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به وضعیت ماهواره «دوستی» گفته بود که «از نظر سازمان فضایی و پیمانکار آن این ماهواره آماده شده و تمام آزمایشات مربوط به آن نیز انجام شده است.» وی با تاکید بر اینکه ماهواره «دوستی» در نوبت پرتاب قرار دارد، ابراز امیدواری کرد که این ماهواره در سال ۹۵ پرتاب شود.

همچنین محسن بهرامی معاون وزیر ارتباطات گفته بود که ماهواره دوستی نخستین ماهواره ای است که نیمه دوم سال ۹۵ پرتاب می شود. اما ماهواره دوستی در سال ۹۵ به فضا فرستاده نشد.

ماهواره طلوع نیز دیگر ماهواره‌ای است که میان وعده‌های مسئولین دست به دست می‌شود. رئیس مرکز ملی فضایی در مهرماه ۹۴، اعلام کرده بود: «ماهواره طلوع تا پایان سال ۹۴ آماده بهره‌برداری است و تلاش خواهد شد تا نیمه اول سال ۹۵ مراحل تحقیق و پرتاب آن با ماهواره‌بر به پایان رسد» اما تاکنون محقق نشده است.

رئیس مرکز ملی فضایی همچنین تصریح کرده بود: «دورترین زمانی که برای پرتاب ماهواره طلوع می‌توان در نظر گرفت اوایل سال ۹۶ است که امیدواریم تا قبل از آن شاهد پرتاب ماهواره طلوع باشیم».

اما محسن بهرامی معاون وزیر ارتباطات ماهواره در فروردین ۹۶ حجت را برای یک سال آینده زمان ارسال ماهواره طلوع تمام کرد و عنوان داشت  که تلاش می شود ماهواره طلوع تا سال ۹۷ به فضا پرتاب شوند.

کارشناسان عقیده دارند که دولت نسبت به فناوری‌های فضایی بی توجهی نشان داده و این موضوع را از اولویت‌های کشور خارج ساخته است. در تایید این سخن می‌توان به انتقادات علی‌اکبر گلرو، قائم مقام و معاون توسعه و برنامه‌ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران در برنامه ثریا شبک یک صداوسیما، اشاره کرد که عنوان کرده: «در مجموع، باید بگوییم که موضوع فضایی از اولویت اول دولت خارج شده است

تمام این اتفاقات در حالی رخ داده است که این در حالی است که رهبر انقلاب حدود ۶ ماه پیش در دیدار با نخبگان علمی جوان از روند کند صنعت فضایی گلایه و ابراز نگرانی کردند و از مسئولین امر مطالبه کردند که این طرح‌های مهم نباید مطلقا تعطیل یا نیمه تعطیل باشد.

بنابر این با توجه به اهمیت جایگاه علم فضایی در مسایل ارتباطی و مخابراتی و ظرفیت بالقوه کشور در این حوزه ضروری است که مسئولین توجه و حمایت بیشتری را داشته باشند و به زودی کشور شاهد پرتاب ماهواره‌های جدید به مدار باشد.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: