۲۳ فرو ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۴
پشت پا به توان داخل در صنعت نفت

نادیده گرفتن توان داخل و خرید ادوات فازهای پارس جنوبی از خارج

برای فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی، مسئولان این پروژه اقدام به خرید پمپ‌های خارجی کرایوجنیک کرده اند. این در حالی است که برای فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، تأمین ۱۶ پمپ کرایوجنیک تولید ایران در دستور کار قرار گرفت که این تعداد پمپ با موفقیت طراحی و ساخته و تحویل شده است.

به گزارش عیارآنلاین، در حالی کشور امکان تولید پمپ‌های مورد نیاز در فاز‌های پارس جنوبی را دارد که برای فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی، مسئولان این پروژه اقدام به خرید پمپ‌های خارجی کرایوجنیک کرده اند و برای فاز ۱۹ این میدان مشترک گازی نیز خرید خارجی این نوع پمپ ها در حال انجام است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی دوشنبه ۲۱ فروردین ۹۶ در دیدار نوروزی جمعی از مسئولان بخشهای مختلف نظام، با تأکید بر لزوم استفاده همگان از فرصتها برای خدمت به مردم و سعادتمند کردن جامعه و جوانان، لازمه رونق تولید و اشتغال را پیگیری و نظارت جدی خواندند و خاطرنشان کردند: آن وارداتی باید متوقف شود که کارخانه‌های داخلی را تعطیل می‌کند.

ایشان نگاه منفی به واردات را ناشی از نگاه مثبت به تولید داخل خواندند و خاطرنشان کردند: « همه بدانند اگر کارخانه و تولید داخلی راه نیفتد، اشتغال ایجاد نمی‌شود و نتیجه بیکاری، آسیبهای اجتماعی همچون اعتیاد، فساد، مشکلات خانوادگی، نارضایتی از نظام و دولت است.»

یکی از نمودهای کم‌توجهی به تولید داخل و استفاده حداقلی از توان داخل برای تولید کالاهای مورد نیاز، ساخت پمپ‌های مورد نیاز در فاز‌های پارس جنوبی است. در این رابطه مهدی فرج پوروند رئیس هیئت مدیره پمپ‌های صنعتی ایران عنوان داشته است که متأسفانه برای فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی، مسئولان این پروژه اقدام به خرید پمپ‌های خارجی کرایوجنیک کرده اند و برای فاز ۱۹ این میدان مشترک گازی نیز خرید خارجی این نوع پمپ ها در حال انجام است.

این در حالی است که برای فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، تأمین ۱۶ پمپ کرایوجنیک تولید ایران در دستور کار قرار گرفت که این تعداد پمپ با موفقیت طراحی و ساخته و تحویل شده است.

وی همچنین افزود: اکنون برای فاز ۱۴ پارس جنوبی، ساخت تعدادی پمپ کرایوجنیک در دست انجام است.

تاکید رهبر انقلاب برای استفاده از کالاهای مشابه تولید داخلی در حالی نادیده گرفته شده است که در حال حاضر تنها کارخانه تولید پمپ های کرایوجنیک ایران با ۳۰ درصد ظرفیت کار می کند. پوروند رئیس هیئت مدیره پمپ‌های صنعتی ایران همچنین گفته است که  برای چند فاز پارس جنوبی ۱۶ دستگاه پمپ کرایوجنیک از یک شرکت ژاپنی خریداری شد که اکنون ۶ دستگاه آن خراب شده و روی دست مدیران پروژه ها مانده است.

خرید خارجی پمپ های کرایوجنیک ۱۴ میلیون یورو در هر پمپ هزینه در بر دارد در حالی که هزینه تولید داخلی این پمپ ها هر کدام کمتر از ۱۰ میلیون یورو است.

این اتفاق در حالی رخ داده است که رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در ابتدای سال ۹۶ اعلام کرده بودند که واردات کالاهایی که در داخل تولید میشود بایستی به صورت حرام شرعی و قانونی شناخته شود.

بنابر این با توجه به خود کفایی در تولید پمپ‌های مورد نیاز برای توسعه فازهای پارس جنوبی سوالی که به ذهن می‌رسد این است که چرا باید محصولات و نیروی کار خارجی به جای داخلی مورد حمایت قرار گیرد؟

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: