۱۹ فرو ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۴

سرپرست معاونت اداری مالی وزارت علوم: در حال حاضر بخشی از بودجه دانشگاه‌ها به بودجه دولتی وابسته نیست

سرپرست معاونت اداری و مالی وزارت علوم گفت: امسال سامانه‌های الکترونیکی برای استعلام سوابق علمی افراد و عملکرد دانشگاه‌ها در وزارت علوم فعال شده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد حسین امید سرپرست معاونت اداری و مالی وزارت علوم در نشست خبری صبح امروز با ارائه عملکردی از نحوه تخصیص بودجه در سال گذشته، گفت:‌ اواخر دی‌ماه موفق شدیم بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبارات تعمیرات اساسی دانشگاه‌ها را به‌طورکامل دریافت کنیم.

وی افزود: تخصیص بودجه به دانشگاه‌ها و آموزش عالی در سال‌های مختلف نوسان داشته است، به‌طوری‌که در سال ۹۱ کمتر از ۸۰ درصد بودجه تخصیص یافت و سال ۹۳ بیشترین تخصیص را داشتیم، ولی سال ۹۵ تخصیص‌ها به ۹۹٫۲ درصد رسید که یک رکورد در تخصیص بودجه بود.

امید اظهار داشت: از سال ۹۱-۹۰ دانشگاه‌ها با کسری بودجه مواجه بودند که دولت برای تأمین این کسری هزار میلیارد تومان مصوب کرد که پس از تأمین اسناد و مدارک دانشگاه‌ها، کار انتشار اوراق در روزهای آخر سال انجام شد و حدود ۴۰۰ میلیارد تومان انتشار اوراق برای وزارت علوم صورت گرفت که ۲۵۰ میلیارد تومان از این اعتبار به صورت نقدی در اختیار وزارت علوم قرار گرفت که بین پیمانکاران توزیع کردیم.

سرپرست معاونت اداری و مالی وزارت علوم با بیان اینکه امسال نخستین سالی است که در ۶-۵ سال گذشته دانشگاه‌ها با بدهی جزئی یا بدون بدهی کار خود را آغاز کردند، گفت: از محل بودجه اختصاص‌یافته، بخشی از آن نیز به طرح‌های ۵۰ درصد اختصاص یافت و بدهی مربوط به سال ۹۴ این طرح‌ها، صفر شد، به‌طوری‌که راه‌اندازی بسیاری از طرح‌های فرهنگی را هم صورت دادیم.

وی اضافه کرد: در سال ۹۶ نیز برای طرح‌های ۵۰ درصدی خیرین بیش از ۳۰ میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی شده است.

امید در ادامه اظهار داشت: در برخی استان‌ها حساب‌ دانشگاه‌ها بلوکه شده بود که از محل اعتبار تبصره ۳۶ که قرار بود دولت بدهی دستگاه‌های اجرایی به شهرداری‌ها را بدهد، ما هم ۲۵۰ میلیارد تومان دریافت کردیم که از طریق استان‌ها در حال پرداخت به شهرداری‌‌ها هستیم.

سرپرست معاونت اداری و مالی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر برای طرح‌های عمرانی، بودجه زیادی نداشتیم که در سال ۹۵ پرداختی ما به پیمانکاران صفر بود، ولی در لایحه بودجه، رشد بودجه دانشگاه‌ها افزایش یافت و فکر می‌کنیم امسال مشکلی نداشته باشیم.

وی ادامه داد: رشد بودجه دانشگاه‌ها ۱۳ درصد بود که علاوه بر لایحه بودجه، کمک‌هایی هم از مجلس به آموزش عالی شد و به همین دلیل میانگین رشد بودجه دانشگاه‌ها به ۱۹ درصد رسید.

سرپرست معاونت اداری و مالی وزارت علوم گفت: ردیف بودجه جذب اعضای هیأت علمی جدید تا سال ۹۲ فعال بود، ولی پس از آن حذف شد که امسال به طور مجدد احیا شد و ردیف دیگری نیز برای مدیریت سبز در دانشگاه‌ها پیش‌بینی کردیم.

به گفته امید ایجاد دانشگاه‌ها با مدیریت سبز، اولویت امسال معاونت اداری و مالی وزارت علوم است.

وی با بیان اینکه وزارت علوم سال حکمرانی داده‌ها را آغاز کرده است، گفت: برنامه‌های بسیاری از حوزه فناوری اطلاعات داریم‌، به‌طوری‌که در سال ۹۵ سامانه‌هایی را راه‌اندازی کردیم که امسال اطلاعات دانشگاه‌ها به صورت آنلاین در اختیار باشد.

سرپرست معاونت اداری و مالی وزارت علوم تصریح کرد: در زمان انتخابات یکی از کارهای سنگین وزارت علوم پاسخ به استعلام‌هاست که با راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی این کار تسهیل می‌شود، هر فردی که در هر یک از زیرنظام‌های آموزش عالی وارد شود، دارای یک شناسه کاربری می‌شود که از این طریق اطلاعات علمی آن فرد در چارچوب مقررات در اختیار دستگاه‌های مختلف قرار می‌گیرد.

امید گفت: همچنین از سال ۹۳ بودجه دانشگاه‌ها براساس سرانه بوده است که در سال ۹۶ این بودجه بر اساس سرانه عملکردی تنظیم شد و با استقرار سامانه‌های الکترونیکی،‌ دریافت اطلاعات علمکردی دانشگاه‌ها نیز آنلاین می‌شود.

وی در ادامه افزود: سامانه نظارت بر طرح‌های عمرانی پیگیری شده است که این کار نیز در دستورکار اجرا قرار می‌گیرد.

امید گفت: بدهی دانشگاه ها ۱۲۰۰ میلیارد تومان بود که به ۱۶۰۰ میلیارد تومان رسید و در پایان سال ۹۵ آن را پرداخت کردیم.

وی افزود: در حال حاضر بخشی از بودجه دانشگاه ها به بودجه دولتی وابسته نیست و از محل پژوهش های دانش بنیان تامین می شود به طوریکه در ابتدای برنامه پنجم، عدم وابستگی دانشگاه ها به بودجه دولتی حدود ۲۳ درصد بود که تا پایان برنامه پنجم به ۳۵ تا ۳۷ درصد رسید و درنظر داریم با برنامه ریزی های بیشتر این میزان را تا پایان برنامه ششم به ۵۰ درصد برسانیم.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: