۲۳ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۱

شفاف‌سازی کالاهای ورودی به کشور، راهکار ی برای مبارزه با قاچاق کالا

تازمانی که امکان شفاف‌سازی فعالیتهای اقتصادی در مبادی ورودی کشور وجود نداشته باشد صاحبان قدرت و ثروت به انحای مختلف با هدف ثروت اندوزی مجاری ورود کالای قاچاق به کشور را خواهند ساخت. بنابر این ضروری است که فعالیت مبادی ورود کالا به کشور به صورت شفاف در اختیار عموم مردم به ویژه تولیدکنندگان داخل قرار گیرد

به گزارش عیارآنلاین، رهبر انقلاب در دیدار عیدانه با مردم در حرم مطهر امام رضا (ع) در سال ۹۶ نکات و مطالب دارای اهمیتی را بیان کردند. ایشان در تبیین نامگذاری سال ۹۶ به نام اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید توجه ویژه ای به بحث قاچاق کالا در کشور داشته اند. رهبر انقلاب در مورد تولید در کشور به بحث واردات و قاچاق اشاره کردند و فرمودند «مسئله‌ی تولید داخلی و جلوگیری از قاچاق خیلی مهم است. واردات کالاهایی که در داخل به اندازه‌ی کافی تولید می‌شود، باید حرام قانونی و شرعی شمرده شود.  برخی اجناس اساسی در داخل قابلیت تولید دارد اما وارد می‌شود؛ این مایه‌ی شرمندگی است.»

رهبرانقلاب در شهریور ماه سال ۹۵ نیز با انتقاد شدید از عدم جدیت و قاطعیت در حمایت از تولید و مصرف کالای وطنی، یک دستور و راهکار کاملاً عملیاتی و اجرایی با عنوان «آتش ‌زدن کالای قاچاق جلوی چشم همگان» ارائه دادند.

با توجه به آمارهای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اگرچه حجم تقریبی ۲۵ میلیارد دلار قاچاق در کشور، در سنوات اخیر، کاهش یافته است، اما نمی‌توان تمام یا عمده‌ی این کاهش را معلول سیاست‌های درست و کنترل‌شده‌ دانست و حداقل بخش عمده‌ی آن ناشی از رکود حاکم بر اقتصاد ملی و کاهش تقاضای داخلی و قدرت خرید مردم است.

علاوه بر این تعداد پرونده‌های کلان قاچاق با رشد نزدیک به پنجاه‌درصدی در سال ۹۲ مواجه بوده ‌است. همچنین اختصاص ۸۲ درصد از پرونده‌های قاچاق به پرونده‌های با ارزش بالای یک میلیارد ریال، حکایت از حجم بالای قاچاق عمده و سازمان‌یافته توسط افرادی دارد که از منابع مالی، امکانات و نفوذ اجتماعی بالایی برخوردارند و احتمالاً با بهره‌گیری از رانت، از طریق مبادی رسمی اقدام به قاچاق می‌‌کنند. همچنین طبق ادعای سازمان بین‌المللی کار، در ازای هر یک میلیارد دلار کالای قاچاق، صد هزار فرصت شغلی از میان می‌رود و بنابراین تلاش در جهت کاهش انگیزه‌های قاچاق، می‌تواند از بیکاری مردم جلوگیری نماید.

اگرچه کرباسیان رئیس کل گمرک ایران اعلام کرده است که اقدامات گمرک در اجرایی کردن سامانه های الکترونیکی، موجب کاهش حجم قاچاق شد و این روند موجب می شود قاچاق به حداقل برسد اما حل این معضل بزرگ نیازمند اقدامات جدی‌تری در سطح کلان کشور است.

اما موضوع قاچاق زمانی نگران‌کننده تر می‌شود که بنابر اظهار خورشیدی، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از نقش نمایندگان و استانداران در ورود کالای قاچاق به کشور پرده برداشته است.

وی عنوان داشته است که  « تا زمانی که اقتصاد شفاف و قابل رهگیری نداشته باشیم، نمی‌توان فساد اقتصادی از جمله قاچاق را به صفر نزدیک کرد.»

به نظر می‌رسد تازمانی که امکان شفاف‌سازی فعالیتهای اقتصادی در مبادی ورودی کشور وجود نداشته باشد صاحبان قدرت و ثروت به انحای مختلف با هدف ثروت اندوزی مجاری ورود کالای قاچاق به کشور را خواهند ساخت. بنابر این ضروری است که فعالیت مبادی ورود کالا به کشور به صورت شفاف در اختیار عموم مردم به ویژه تولیدکنندگان داخل قرار گیرد و در صورت اعلام آمادگی برای تولید کالاهای مشابه اجازه ورود کالا به داخل کشور داده نشود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: