بی‌احترامی به ناموس اقتصادی کشور در مناطق آزاد

فعالیت فعلی مناطق آزاد به گونه ای است که با عدم نظارت فعلی و امکان ورود کالاهای بدون گمرک به کشور ضربه سنگینی به تولید ملی و اشتغال جوانان وارد شده است که این یک روند خلاف قانون و ضد توسعه در کشور است. این یعنی دربهای کاملا باز برای واردات بدون تعرفه مصوب کشور و یعنی بی احترامی مطلق به ناموس کشور یعنی بازار داخلی و له کردن تولید داخلی.

به گزارش عیارآنلاین، ایجاد مناطق آزاد، نخستین بار در کشورهای سوسیالیستی که دارای اقتصاد بسته بودند، مورد توجه قرار گرفت. در ایران هم شکل گیری مناطق آزاد تجاری به پیشنهاد تئوری پردازان اقتصاد دولتی صورت گرفت تا گریزگاهی برای اقتصاد بسته دولتی باشد. اما بررسی شیوه فعالیت فعلی مناطق آزاد ایران و ادامه آن ضربه  مهلکی را  به تولیدداخل وارد خواهد کرد.

یکی از مناطق آزاد که هرسال عده زیادی به آن مسافرت می‌کنند جزیره قشم است. در جریزه قشم حداقل ۲۰ مجتمع بزرگ تجاری (چهارده مجتمع در درگهان و شش مجتمع در قشم) وجود دارد. هر کدام از این مجتمع ها حداقل۱۵۰۰ واحد تجاری دارند و به طور متوسط می توانید ۲۰۰۰ واحد تجاری برای هر مجتمع را مد نظر داشته باشید. با افزودن آمار بازارهای سنتی و مغازه های پراکنده این عدد افزایش پیدا می کند. بنابراین با تساهل زیاد حداقل ۴۰هزار مغازه در قشم وجود دارد که مستقیما مشغول فروش کالای خارجی به ایرانیان هستند. کالایی که بدون تعرفه وارد این منطقه شده است.

در هر کدام از این مغازه ها حداقل ۴ نفر شاغل هستند. این یعنی ۱۶۰ هزار نفر مستقیما از واردات به کشور امرار معاش می کنند. اگر خانواده هایشان را حساب کنید می شود حدود نیم میلیون نفر و اگر مشاغل غیر مستقیم را هم حساب کنید که عدد بالاتر می رود. بنابراین امروز معیشت حداقل نیم میلیون ایرانی به رونق تجارت در قشم مرتبط است.

طبق آمار اعلامی در تعطیلات نوروزی بیش از نیم میلیون نفر به این جزیره سفر کرده اند. همچنین در این مدت حدود ۱۲۰ هزار ماشین شخصی وارد جزیر قشم شده است. کسانی که با ماشین شخصی به قشم می آیند اقشار متوسط جامعه هستند که برای خرید به این جزیره می آیند. این را از روی نحوه اسکان آنها می توان فهمید. اسکان با چادر مسافرتی در جای جای شهر. با یک حساب سر انگشتی می توان فهمید که این افراد به طور متوسط سه میلیون خرید انجام می دهند(و این حتما حداقل عدد است، برخی ها از شمال و مشهد می آیند و جهیزیه عروسی را تهیه می کنند و بر می گردند).

خلاصه مطلب این است که آمار خرید این افراد و افرادی که بدون ماشین می آیند را کنار هم بگذارید احتمالا فقط در همین مدت محدود ۵۰۰ میلیارد تومان کالای خارجی توسط مردم در قشم خریداری شده است که البته عدد واقعی نزدیک هزار میلیارد است.

هر چند اگر این عدد را به طول سال تعمیم دهید و مناطق آزاد دیگر را هم به آن بیافزایید حجم قابل توجهی می شود؛ لیکن بیشتر از عدد اقتصادی این نوع واردات به کشور، اثر فرهنگی آن مهم است. این تعداد خانواده ها تجربه چنین خریدی را برای ده ها خانواده دیگر نقل می کنند و مستمرا بر طبل این فعالیت کوبیده می شود و یک فرهنگ خرید کالای خارجی ارزان بدون تعرفه در کشور توسعه پیدا می کند که افزایش آمار سفر به قشم موید چنین روندی است.

عرض این است که این روند یک روند خلاف قانون و ضد توسعه در کشور است. این یعنی دربهای کاملا باز برای واردات بدون تعرفه مصوب کشور و یعنی بی احترامی مطلق به ناموس کشور یعنی بازار داخلی و له کردن تولید داخلی. ریشه این موضوع هم تساهل در برابر قانون بار مسافر است. قانون به هر مساقر اجازه خروج مقدار مشخصی کالا را می دهد لیکن مسئولان محترم این قانون را نادیده می گیرند و هیچ نظارتی بر آن انجام نمی دهند. البته ممکن است دیگر نتوان چنین نظارتی را انجام داد و باید به مسیرهای دیگری اندیشید.

خیلی جالب است که مدیر بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم از همکاری نهادهای مختلف در راستای خروج بار مسافران به هنگام خروج از جزیره قشم در ایام نوروز ۹۶ خبر داد. البته تصریح نکرده که قانون را نقض می کنند اما در عمل مشاهده می شود که قانون رعایت نمی شود.

تبصره ابعاد این موضوع که مناطق آزاد دروازه ورود کالا به کشور شده اند خیلی بیشتر از این حرف ها است. ما صرفا مواجهه مستقیم مردم را ثبت کردیم. والا حجم انبوهی از کالا به طور عمده و به صورت غیر رسمی از همین مناطق وارد کشور می شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: