تربیت نسل آینده کشور تحت الشعاع برجام فرهنگی

کشوری مانند ایران که دارای غنای فرهنگی و معارف متعالی دینی است چرا باید برای اجرای سند۲۰۳۰ سازمان یونسکو که بنیان تربیتی نسل آینده را تحت شعاع خود قرار می‌دهد و بر اساس آن مستشاران خارجی باید به آموزش و پرورش کشور نظارت کنند، به صورت داوطلبانه و بدون بررسی دقیق آن اقدام کند؟

به گزارش عیارآنلاین، یکی از تلاشهای کشورهای مستکبر و سلطه‌جو برای حفظ هیمنه پوشالی خود، القای ناتوانی کشورهای دیگر جهت وابسته ساختن این کشورها از نظر فرهنگی، اقتصادی و…. است. در نگاه امام خمینی (ره) نیز غرب زدگی به معنای عدم اتکاء مردم و مسئولین به توانایی بالقوه و بالفعل خود برای رفع مشکلات و اتکاء به نیروی خارجی برای کسب ترقی است. غرب‌زده کسی است که تنها راه حل مشکلات و ترقی و کمال را در عملکرد غرب  دیده و خود را مزین به فرهنگ و عمل غربی نموده است.

ریشه‌یابی علل عدم خودباوری ملت‌ها، به دخالت‌های استکبار و تلاش آنها برای تسلط بر ملت‌های مستقل و آزاده جهان باز می‌گردد. از منظر رهبر معظم انقلاب، بدون نیل به عزت نفس و خودباوری هیچ ملتی به پیشرفت و تعالی نخواهد رسید و خودباوری، لازمه و ضرورت رسیدن به پیشرفت است.

نمونه بارز تلاش سلطه‌گران برای نفوذ فرهنگی در سایر کشورها، تلاش برای اجرایی سازی برنامه ۲۰۳۰ یونسکو است. یونسکو یکی از سازمان‌های تخصصی وابسته به سازمان ملل به شمار می‌رود که در زمینه‌های علمی و فرهنگی فعالیت دارد. این سازمان در چارچوب شعار «آموزش برای همه»، برنامه‌های آموزشی برای کشورهای عضو خود تدوین می‌کند که مدت‌زمان اجرای آن نیز ۱۵ساله است. برنامه آموزشی اول این سازمان در سال۲۰۰۰ ارائه شد که تا سال۲۰۱۵ اجرای آن ادامه یافت. در همان سال با توجه به اتمام برنامه مذکور، یونسکو به‌عنوان متولی امر، برنامه دوم را تحت عنوان «برنامه آموزش۲۰۳۰» در اجلاسی که در اینچئون کره با حضور سران و وزرای آموزش‌وپرورش کشورهای عضو برگزار شد، مطرح کرد. این برنامه پس از تصویب برای بررسی نهایی به اجلاس روسای جمهور در نیویورک ارسال شد که مورد تائید آنها نیز قرار گرفت.

نکته قابل‌تأمل در این مسئله این است که برنامه مذکور طوری تدوین‌شده که طبق گفته دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو باید نقشه راه آموزش کشورها قرار گیرد. همچنین به گفته فرهادی وزیر علوم، کشورها متعهد شده‌اند از اول ژانویه۲۰۱۶، برنامه‌ریزی لازم برای عملیاتی کردن این برنامه و ادغام آن در سیاست‌های کلان ملی مربوط به توسعه پایدار انجام دهند که ایران نیز یکی از این کشورها است.

در همین رابطه حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست بررسی تربیت و آموزش لیبرالی یا اسلامی در سند ۲۰۳۰ عنوان داشته است که بر خلاف مباحث مطرح شده اجرای این سند داوطلبانه نخواهد بود و الزام آور خواهد بود. وی با بیان اینکه بعد از اجرایی شدن این سند در صورت تخطی از آن در محاکم بین المللی محکوم می‌شویم خاطر نشان کرد که سند ۲۰۳۰ یک نمونه از برجام فرهنگی است.

بررسی‌های دقیق‌تر نشان داده است که در این طرح سبک زندگی از کودکی به فرزندان آموزش داده می‌شود و دولت ایران هر سال باید بابت چگونگی پیشرفت در این آموزش به یونسکو پاسخ دهد. همچنین سند ۲۰۳۰ به‌گونه‌ای است که بر اساس آن مستشاران خارجی باید به آموزش و پرورش ما نظارت کنند.

حال سوالی که به ذهن می‌رسد این است که کشوری مانند ایران که دارای غنای فرهنگی و معارف متعالی دینی است چرا باید برای اجرای سندی که بنیان تربیتی نسل آینده را تحت شعاع خود قرار می‌دهد به صورت داوطلبانه و بدون بررسی دقیق آن اقدام کند؟

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: