۱۴ فرو ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۶

مهم ترین اولویت ایمیدرو در سال ۹۶، نهایی کردن برنامه های اکتشافات جدید

رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد: نخستین و مهم ترین برنامه ایمیدرو در سال ۹۶ نهایی کردن برنامه های اکتشافی است.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی کرباسیان در گفتگو با شبکه اول صدا و سیماگفت: تا قبل از شروع اکتشافات جدید ایمیدرو، از یک میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع مساحت کشود فقط ۱۰۰هزار کیلومترمربع کار اکتشافی شده بود که ایمیدرو برنامه اکتشافی خود را معادل ۲٫۵برابر ۸۰ سال گذشته در سطح ۲۵۰ هزار کیلومترمربع شروع کرده است و همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: کار در حوزه معدن و صنایع معدنی زیاد است و باید برای اشتغال بیشتر در این بخش و همچنین توسعه اقتصادی کشور بیشتر تلاش کنیم.
کرباسیان با اشاره به لزوم سرمایه گذاری بیشتر در بخش معدن و صنایع معدنی گفت: برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی به ویژه سنگ آهن ، نخستین اقدام باید سرمایه گذاری در بخش فراوری مواد معدنی باشد و به عبارت دیگر کارخانه های پایین دستی آن ایجاد شود.
وی ادامه داد: بخشی از سنگ آهن به خارج صادر می شود که مقداری از آن با فرآوری به سنگ های تزئینی تبدیل می شود که لازم است در این قسمت سرمایه گذاری بیشتری شود.
رییس هیات عامل ایمیدرو اظهار کرد: ظرفیت فولاد کشور از ۲۳ میلیون تن به حدود ۳۰ میلیون تن رسیده اما مصرف فولاد هنوز ۱۷ میلیون تن است که دلیل اصلی آن رکود در صنعت ساختمان است .
کرباسیان خواستار سرمایه گذاری در حوزه آلومینیوم، مس و فولاد شد و افزود: یک بخش اصلی مصرف کنندگان فولاد، مس و آلومینیوم در کشور حوزه مسکن است که امیدواریم این بخش رونق بگیرد.
وی در خصوص تحقق ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد کشور تا افق چشم انداز ۱۴۰۴ گفت: در این زمینه، یک گلوگاه وجود دارد و آن سرمایه گذاری است که امیدواریم سیستم بانکی کشور فعال تر عمل کند و صندوق توسعه ملی وام های مناسبی در اختیار این بخش قرار دهد.

طرح آلومینیوم جنوب ، سال آینده راه اندازی می شود

رئیس هیئت عامل ایمیدرو همچنین گفت: طرح ۳۰۰ هزار تنی آلومینیوم جنوب ؛ مهر ماه ۹۷ راه اندازی می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: مهم‌ترین فعالیت ایمیدرو، بهره برداری از طرح ‌های نیمه تمام بخش معدن و صنایع معدنی است تا در تکمیل زنجیره تولید به اهداف تعیین‌شده دست یابیم.
وی ادامه داد: از جمله این طرح ها، طرح آلومینیوم جنوب است که با وجود مشکلات مالی، توانستیم باقی پیش پرداخت سهم ۴۹ درصدی ایمیدرو را پرداخت کنیم‌ و طبق پیش بینی صورت شده، این کارخانه در موعد مقرر به تولید خواهد رسید.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه در دولت یازدهم، ۷۳طرح در مراحل مختلف اجرایی یا راه اندازی قرار گرفته اند، خاطرنشان کرد: از شهریور سال ۹۲ به این سو، این تعداد طرح در ۳ وضعیت راه اندازی، آماده افتتاح یا واگذاری قرار گرفتند.
وی ادامه داد: در این مدت، ۲۴هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام در اختیار داشتیم در حالی که اکنون هیچ طرح معطل یا راکد نداریم.
کرباسیان با اشاره به اینکه جلوگیری از خام فروشی یکی از اهداف و سیاست‌های کلان دولت و تاکیدات رهبر معظم انقلاب است، گفت: برنامه‌ریزی‌ گسترده و دقیقی در این زمینه انجام شده که یکی از بارزترین آنها در بخش سنگ آهن است. به طوری که طی سال ۹۲، صادرات سنگ آهن ۲۳ میلیون تن بود و خوشبختانه سال گذشته و امسال بسیار کاهش داشته است. این کاهش به دلیل تکمیل زنجیره‌ تولید یعنی توسعه کارخانه‌های کنسانتره و گندله سازی در این بخش بوده است.
وی ادامه داد: با توجه به این شرایط، پیش‌بینی می‌کنیم با تکمیل زنجیره تولید، توازن تولید در سنگ‌آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی برقرار شود و اصولا صادرات سنگ آهن مقرون به صرفه نباشد. به این ترتیب خام‌فروشی در این بخش نیز پایان خواهد یافت.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: اگر هم در بخشی، خام فروشی دیده می‌شود که معتقدم بسیار ناچیز است، باید دید که اصولا تولید در آن بخش توجیه اقتصادی داشته یا خیر؟ در برخی موارد، سرمایه‌گذاری برای تولید، اقتصادی نیست. پس صادرات ماده به صورت خام تنها راهکار است که از آن استفاده می‌شود.

منبع: صداوسیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: