کارت سوخت دستاورد رشک برانگیز ایرانی

کارشناسان و نمایندگان مجلس معتقدند اگر کارت سوخت با درخواست دولت و با تصمیم نمایندگان مجلس حذف شود علاوه براینکه مصرف بنزین در کشور افزایش می یابد، رکورد های جدیدی در  مصرف بنزین ثبت می‌شود و شرایط را برای قاچاق این فراورده نیز آماده می کند.

به گزارش عیارآنلاین، روند تقاضای بنزین طی سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ همواره سیر صعودی داشته است؛ به‌طوری که میزان مصرف روزانۀ آن از حدود ۳۳ میلیون لیتر در سال ۱۳۷۵ به ۷۳٫۶ میلیون لیتر در سال ۱۳۸۵ افزایش یافت.

با ادامه روند افزایش میزان مصرف و به تبع آن واردات بنزین در سال ۱۳۸۵ و همچنین قوت گرفتن زمزمه های تصویب طرح تحریم فروش بنزین توسط آمریکا، موضوع سهمیه بندی بنزین با استفاده از کارت سوخت در قانون بودجۀ سال ۱۳۸۶ تصویب و از ۶ تیرماه همان‌سال اجرا شد. با اجرا شدن این طرح، روند فزایندۀ قاچاق و مصرف متوقف شد و درنتیجه واردات بنزین کاهش یافت.

در مورد اهمیت راه‌اندازی سامانه هوشمند توزیع سوخت در کشور قائمیان مجری سامانه هوشمند سوخت نکات حائز اهمیتی را عنوان داشته است. وی  با اشاره به موفقیت بزرگ شرکت های داخلی در راه اندازی سامانه پیچیده و بزرگ هوشمند سوخت گفت: «مشاوران خارجی اجرایی شدن این پروژه را غیر ممکن می‌دانستند و به صورت قاطع گزارش داده بود که این پروژه به هیچ وجه امکان اجرا ندارد و مشاوران خارجی سوئیسی بارها از عبارت« you can never ever operate this project» استفاده می‌کردند».

وی همچنین عنوان داشته است که هیچ ویروسی نتوانسته به سامانه  ورود کند و سیستم عامل این سامانه که در داخل طراحی شده کاملا ضد ویروس است. چراکه آمریکا تصمیم جدی داشت که سامانه هوشمند توزیع سوخت را نابود کند زیرا تمام تجهیرات به کار رفته  آمریکایی بود و اسراییلی‌ها از آن شناخت کامل داشتند و به راحتی می‌توانستند این کار را انجام دهند.

اما با تصمیم دولت و پس از لغو نظام سهیمه‌بندی در خرداد ۹۴ و احتمال از بین رفتن سامانۀ هوشمند سوخت، مجلس شورای اسلامی با تصویب بند «ح» تبصرۀ ۱۴ در قانون بودجۀ سال ۹۵، استفاده از کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین را الزامی کرد که با روی کار آمدن مجلس دهم، این بند از قانون حذف شد.

این در حالی است که روند روبه رشد واردات بنزین در سال‌های اخیر نشان می‌دهد، همچنان خطر تحریم واردات وجود دارد و غفلت از نقش ابزارهای کنترلی در این شرایط عاقلانه نیست. برخی از کارشناسان و نمایندگان مجلس نیز معتقدند اگر کارت سوخت با درخواست دولت و با تصمیم نمایندگان مجلس حذف شود علاوه براینکه مصرف بنزین در کشور افزایش می یابد و به رکورد های جدید مصرف می رسد بلکه شرایط را برای قاچاق این فراورده نیز آماده می کند.

در حمایت از حفظ کارت سوخت هدایت الله خادمی نماینده مجلس نیز عنوان داشته است که « مزایای سامانه هوشمند سوخت اظهر من الشمس است بنابراین نظر بنده این است که باید این سامانه و کارت سوخت باقی بماند.»

بررسی‌ها حاکی از آن است که یکشنبه هفته آینده نمایندگان مجلس در خصوص حفظ و یا حذف کارت سوخت رأی گیری خواهند کرد که تصمیم نمایندگان در روند مصرف بنزین موثر خواهد بود. بنابر این با توجه کارایی موثر کارت سوخت در کنترل و کاهش قاچاق بنزین ضروری است که نمایندگان مجلس زمینه حفظ اسن سامانه با ارزش را فراهم کنند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: