وضعیت نامعلوم لایجه بازنگری تقویم آموزشی در مجلس!

مسئولین آموزش و پرورش در دی‌ماه سال گذشته خبر از ارسال لایحه بازنگری تقویم آموزشی به مجلس دادند ولی شواهد نشان می دهد که این لایحه در وضعیت نامعلومی در مجلس به سر می برد به طوری که طبق اعلام سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هنوز این لایحه به کمیسیون آموزش و تحقیقات برای بررسی ارجاع داده نشده است.

 به گزارش عیارآنلاین، تقویم آموزشی در آموزش و پرورش یکی از جنبه های اساسی است که بر یادگیری و تربیت دانش آموزان اثر مستقیم دارد. تقویم آموزش فعلی سال‌ها است از تصویب و اجرای آن می گذرد و تغییری پیدا نکرده است و بسیاری از کارشناسان معتقدند برای بهره بری بیشتر در نظام آموزشی کشور باید در این تقویم تغییراتی ایجاد شود.

یکی از ضعف های اصلی تقویم آموزشی جاری، مشترک بودن آن برای تمامی مناطق کشور است، این یکسان‌نگری در حالی است که ایران برحسب وسعت و جایگاه جفرافیایی که دارد دارای مناطق مختلف با اقلیم های آب و هوایی متفاوت است برای مثال روزهایی در سال هستند که در بعضی از مناطق کشور به علت برودت و سرمای بیش از اندازه هوا امکان مدرسه رفتن دانش آموزان وجود ندارد و ناچارا مدارس تعطیل می شوند و از روزهای آموزشی آن منطقه کاسته می شود.

یکی دیگر از نقاط ضعف تقویم فعلی که از همان ابتدای اجرا به آن نقد جدی وجود داشته است، بحث عدم استمرار برنامه آموزشی و سه ماه تعطیلی مدارس است که به عقیده کارشناسان آموزشی این ایرادی اساسی است و این مدت طولانی که دانش آموزان از دروس و محیط آموزشی فاصله می‎گیرند، آسیب‌زا است.

در همین خصوص مسئولین آموزش و پرورش در دی‌ماه سال گذشته خبر از تصویب طرح “بازنگردی در تقویم آموزشی” در هیئت دولت و ارسال لایحه آن به مجلس دادند.
باتوجه به اهمیت و ضرورت پیگیری هرچه سریعتر این لایحه در مجلس شورای اسلامی، سایت عیارآنلاین گفتگویی با سید حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای اطلاع از وضعیت این لایحه انجام داد که در پی این گفتگو میرزاده از وضعیت این لایحه اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: تا این لحظه لایحه ای برای بررسی تقویم آموزشی به کمیسیون آموزش و تحقیقات نرسیده است.

حال با توجه به اذعان مسئولین دولتی مبنی بر ارسال لایحه به مجلس و عدم رسیدن این لایحه به کمیسیون تخصصی مربوطه، هیئت رئیسه محترم مجلس باید پاسخگوی وضعیت نامعلوم این لایجه باشد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: