۱۵ فرو ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۶

نماینده مجلس: دانشگاه‌ها باید خودشان درآمدزایی کنند

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید در تحقق اقتصاد مقاومتی پیشرو باشند، تصریح کرد: دانشگاه و صنعت در ایران مسیرهای جداگانه‌ای را می‌روند که این امر به تحقق اقتصاد مقاومتی نخواهد انجامید.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا سلیمی با اشاره به نقش اقتصاد دانش‌بنیان در تحقق شعار سال مبنی بر «اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال» و جایگاه دانشگاه‌ها در  رونق اقتصاد مقاومتی، گفت: ایران در حالی همچنان نسل اول دانشگاه‌ها که عموما تئوری محور هستند را تجربه می‌کند که جهان به سمت نسل سوم و چهارم دانشگاه‌ها رفته است لذا از بین بردن این فاصله برای رشد کشور در ابعاد مختلف ضروری است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تولید علم و تبدیل آن به فناوری با مشقت رو به رو است لذا دانشگاه‌ها به اقدامات محدود علمی بسنده کرده‌اند، افزود: با وجود ۵ میلیون دانشجو در کشور اما تولید علمی از سوی این قشر بسیار ناچیز است و این نشان از کیفیت پایین آموزشها و صرفا تئوری بودن آن‌ها است.

وی با تاکید بر اینکه سیستم آموزش عالی باید پوست‌اندازی کند، افزود: نخستین مرحله پوست‌اندازی رفتن به سمت آموزش مهارتی است و دومین مرحله، مشارکت در رفع نیازهای کشور با افزایش آموزش‌های دانش‌بنیان است تا در ادامه ارتباط و پیوند جدی میان صنعت و دانشگاه ایجاد شود.

سلیمی با بیان اینکه مقالات اورجینال علمی از سوی دانشگاهیان تولید نمی‌شود، افزود: دانشگاه‌ها در حالی به مصرف‌کننده بودن و استفاده از منابع دولتی عادت کرده‌اند که خودشان باید درآمدزایی کنند و صنعت و کشاورزی خود را نیازمند دانشگاه‌ها می‌بینند لذا دانشگاه و صنعت در ایران مسیرهای جداگانه‌ای را می‌روند در حالی که دانشگاه می‌توانند در راه تولید ثروت بسیار تاثیرگذار باشد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: اگر مسیر علمی دانشگاه‌ها درست باشد صنعت دست نیاز به سوی آن دراز خواهد کرد، افزود: دانشگاه‌ها به عنوان پیشرو در اقتصاد مقاومتی باید در زمینه رشد اقتصاد دانش‌بنیان تلاش کنند.

منبع: خانه ملت

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: