۱۴ فرو ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۵

برنامه ریزی برای راه اندازی ۳۴۴۰ مگاوات نیروگاه در سال ۹۶/ سهم تجدیدپذیرها ۶۰۰ مگاوات

وزارت نیرو در سال ۱۳۹۶ برای راه اندازی و بهره برداری از سه هزار و ۴۴۰ مگاوات واحد نیروگاهی در کشور از سوی این وزارتخانه و بخش خصوصی برنامه ریزی کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، آمارنامه صنعت برق ایران حاکی است، مطابق برنامه زمان بندی شده در این سال هزار و ۲۹۰ مگاوات انواع نیروگاه توسط وزارت نیرو به بهره برداری می رسد و سهم بخش خصوصی در این زمینه دو هزار و ۱۵۰ مگاوات است.
۴۸۰ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان واقع در استان خراسان شمالی، ۳۰۱ مگاوات نیروگاه گازی کلاس F در مناطق مختلف کشور، ۹۰ مگاوات نیروگاه بادی در مناطق مختلف کشور، ۱۴۰ مگاوات در نیروگاه «داریان» کرمانشاه، ۲۲۵ مگاوات در نیروگاه رودبار لرستان، ۵۰ مگاوات در نیروگاه «سردشت» و چهار مگاوات نیروگاه آبی کوچک، متوسط و جریانی، نیروگاه هایی است که با مالکیت وزارت نیرو در این سال به بهره برداری می رسند.
نیروگاه سیکل ترکیبی در واقع ترکیبی از توربین بخار و توربین گازی است؛ ژنراتور توربین گازی، برق تولید می کند و همزمان، انرژی حرارتی تلف شده از توربین گاز (توسط محصولات احتراقی) برای تولید بخار مورد نیاز توربین بخار استفاده و به این ترتیب برق اضافی تولید می شود. با ترکیب کردن این دو، سیکل بهره وری نیروگاه افزایش پیدا می کند.
برپایه این گزارش، همچنین ۱۶۰ مگاوات در نیروگاه «صدوق» یزد، ۱۶۰ مگاوات در نیروگاه گل گهر سیرجان در استان کرمان، ۱۶۰ مگاوات از نیروگاه «سمنگان» استان کرمان، ۱۱۰ مگاوات از نیروگاه ماکو، ۱۶۰ مگاوات از نیروگاه بهبهان خوزستان و ۳۲۰ مگاوات از نیروگاه پرند، همگی نیروگاه های سیکل ترکیبی هستند که در این سال با مالکیت بخش خصوصی به بهره برداری خواهند رسید.
بخش خصوصی همچنین راه اندازی ۶۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و ۴۸۰ مگاوات نیروگاه تولید پراکنده (DG) و تولید همزمان برق و حرارت (CHP) را در این سال در دستور کار خواهد داشت.
سیستم تولید پراکنده نیروگاه های کوچک با ظرفیت های ۱۵ کیلووات تا ۲۵ مگاوات برای شارژ ایستگاه های نزدیک به محل مصرف و تامین نیازهای شبکه و بار مورد استفاده قرار می گیرد که این نیروگاه ها را با علامت اختصاری DG نمایش می دهند.
سهم نیروگاه های تجدیدپذیر در این سال در حالی ۶۰۰ مگاوات در نظر گرفته و برنامه ریزی شده که براساس آمارهای وزارت نیرو، ظرفیت کنونی نصب شده نیروگاهی کشور در بخش انرژی های تجدیدپذیر فقط یک درصد سبد انرژی کشور است و پیش بینی می شود در افق سال ۱۴۰۰ ظرفیت تولید انرژی نیروگاه های تجدیدپذیر به پنج هزار مگاوات برسد.
در لایحه برنامه پنجساله ششم توسعه کشور ساخت ۲۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید برنامه ریزی شده است که ۱۶هزار مگاوات آن با تبدیل نیروگاه های گازی موجود به سیکل ترکیبی، سه هزار مگاوات آن با ساخت نیروگاه های تولید پراکنده (DG) و تولید همزمان برق و حرارت (CHP) و پنج هزار مگاوات دیگر آن با ساخت نیروگاه های تجدیدپذیربادی و فوتوولتائیک (خورشیدی) تامین خواهد شد.
تحقق برنامه های یاد شده منوط به فعال شدن سرمایه گذار مربوطه و تامین به موقع ارزو ریال مورد نیاز است.
به گزارش ایرنا، سال گذشته (تا تاریخ بیستم اسفندماه) در مجموع کل دو هزار و ۱۹۹ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در کشور نصب شد که هزار و ۶۶۰ مگاوات (معادل ۷۵٫۵ درصد) آن را نیروگاه های گازی، ۳۲۰ مگاوات (معادل ۱۴٫۶ درصد) آن را نیروگاه های سیکل ترکیبی، ۷۵ مگاوات (معادل ۳٫۴ درصد) آن را نیروگاه های برق آبی، ۱۲۵ مگاوات (معادل ۵٫۷ درصد) آن را نیروگاه های تولید پراکنده (DG- نیروگاه تولید پراکنده) و (CHP – تولید همزمان برق و حرارت) و ۱۹ مگاوات (معادل ۹ دهم درصد) آن را نیروگاه های انرژی های تجدیدپذیر تشکیل می دهند.
در این سال نیروگاه های جدید بخاری، اتمی و دیزلی به بهره برداری نرسیده است.
اکنون و با اضافه شدن این ظرفیت های جدید، کل ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور به ۷۶ هزار و ۳۰۲ مگاوات افزون شد که از این نظر در رتبه نخست منطقه و چهاردهم جهان قرار دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: