۱۵ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۵

لزوم ایجاد نهاد تنظیم‌گر در صنعت برق

با توجه به اهمیت ایجاد نهاد تنظیم‌کننده در حوزه برق برای اصلاح و عادلانه نمودن تعرفه برق، ضروریست که زمینه نوسازی ساختار اقتصادی صنعت برق در کشور فراهم گردد که با این کار سرمایه‌گذاری‌ها و قیمت ها شفاف شده و تکلیف بخش خصوصی علاقمند به سرمایه‌گذاری روشن خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، وظیفه نهادهای تنظیم‌کننده بخشی این است که روی مسائل مختلف بازار هر حوزه فعالیت کارشناسی انجام دهند. بدین معنا که در رابطه با تعرفه‌ها، قیمت‌ها، واردات و صادرات و سایر بحث‌هایی که در یک بازار مطرح است، در این نهاد تصمیم‌گیری می‌شود. اعضای نهاد تنظیم‌کننده بخشی، کارشناسانی از بخش‌های مختلف کشور هستند که هریک در سیاستگذاری بازار به‌نوعی درگیر و ذی‌نفع هستند.

آنچه نهادهای تنظیم‌کننده مقررات را از بخش‌های مشابه در وزارتخانه‌ها متفاوت می‌کند، در استقلال این نهادهاست. این نهادها به دولت و بخش خصوصی وابستگی نداشته و تمامی تصمیمات آن‌ها براساس کار کارشناسی اتخاذ خواهد شد.

در همین رابطه برای ایجاد نهاد تنظیم‌کننده در حوزه برق، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شهریورماه ۱۳۹۴ طی یک نشست علنی ماده ۹ از طرح حمایت از صنعت برق کشور را به کمیسیون انرژی ارجاع دادند. در این ماده شورای رقابت مکلف شده بود با هماهنگی وزارت نیرو ظرف مدت ۶ ماه پس از ابلاغ این قانون، در چارچوب اجرای ماده ۵۹ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی پیشنهاد تشکیل نهاد تنظیم مقررات برق کشور را به هیات وزیران ارائه کند.

با ورود نهاد تنظیم‌کننده، قیمت‌های واقعی به دست آمده و اینکه دولت چه میزان یارانه به بخش‌های مختلف نظیر کشاورزی، صنعت، مسکونی و … تخصیص دهد، مشخص خواهد شد. اکنون وزارتخانه‌ها متولی این امر هستند و قیمت واقعی یا میزان یارانه‌ها چندان شفاف نیست. اما با آغاز به‌کار نهاد تنظیم‌کننده قیمت‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و … شفاف شده و تکلیف بخش خصوصی علاقمند به سرمایه‌گذاری روشن خواهد شد. باتوجه به اینکه نهاد تنظیم‌کننده مقررات یک بخش مستقل خواهد بود، منجر به توسعه صنعت خواهد شد.

در حال حاضر قیمت تمام شده تأمین هر کیلووات ساعت برق بدون احتساب هزینه سوخت بیش از ۱۰۰ تومان است، در حالی که قیمت فروش آن به مصرف کنندگان به طور متوسط ۶۰ تومان در هر کیلووات ساعت است. این در حالی است که اگر قیمت سوخت را در محاسبات لحاظ نماییم هزینه تولید هرکیلووات ساعت برق به حدود ۴۰۰ تومان خواهد رسید. به عبارت دیگر میانگین پرداختی مردم برای  برق کمتر از  ۱۳% هزینه واقعی تولید برق است و مابقی به صورت یارانه از طرف دولت پرداخت می‌شود.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که حضور نهاد تنظیم‌کننده در بازار برق لزوما به معنای افزایش قیمت برق نخواهد بود بلکه عادلانه نمون پرداخت بهای برق یکی از اهداف حضور این نهاد است. چراکه در حال حاضر، مصرف بیشتر برق معادل با دریافت یارانه پنهان بیشتر است. به عبارت دیگر مشترکین پرمصرف بیشترین یارانه پنهان را از محل تفاوت هزینه تمام شده تولید برق و هزینه پرداختی را دریافت می‌کنند. عدم اصلاح تعرفه مصرف برق در کشور باعث شده است که یک مشترک پرمصرف ماهیانه حدود ۱۵۰ هزار تومان یارانه پنهان در حوزه برق دریافت نماید که عادلانه نیست.

این در حالی است که بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا با حضور پررنگ نهادهای تنظیم گر و با استفاده از نظام هوشمندانه و ساده‌ای تعرفه برق را به شیوه عادلانه‌ای تعیین کرده اند. این روش که نظام تعرفه گذاری پلکانی افزایشی نام دارد با توجه به روند مصرف عموم مردم، میزان مشخصی از هر حامل انرژی را به عنوان الگوی مصرف مجاز تعریف می‌کند و هزینه مصرف کمتر از الگو، ارزان‌تر تعیین می‌شود. با عبور مصرف از مقدار الگو، قیمت به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد تا مشترکین پرمصرف با پرداخت هزینۀ واقعی انرژی، رفتار خود را اصلاح کنند و فشار افزایش قیمت نیز از عموم مردم برداشته شود.

بنابر این با توجه به اهمیت ایجاد نهاد تنظیم‌کننده در حوزه برق برای اصلاح و عادلانه نمودن تعرفه برق، ضروریست که زمینه نوسازی ساختار اقتصادی صنعت برق در کشور فراهم گردد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: