۱۴ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۰

ضرورت پیشگیری‌محوریِ وزارت بهداشت در دولت دوازدهم

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نهم گفت: نظام سلامت باید از درمان‌محوری خارج شود. وظیفه اصلی وزارت بهداشت و درمان دولت دوازدهم باید سیاست‌گذاری و عمل براساس «بهداشت‌محوری» و «پیشگیری‌محوری» باشد.

نعمت‌الله منوچهری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم در گفتگو با عیارآنلاین به اولویت‌های دولت دوازدهم در زمینه بهداشت اشاره کرد و گفت: طرح تحول نظام سلامت باید در دولت دوازدهم ادامه پیدا کند و طرح ارجاع نیز باید به طور کامل انجام شود.

وی افزود: وظیفه اصلی وزارت بهداشت و درمان دولت دوازدهم باید سیاست گذاری و عمل بر اساس «بهداشت‌محوری» و «پیشگیری‌محوری» باشد. نظام سلامت ما الآن متأسفانه بیشتر درمان‌محور است. نظام سلامت باید پایه‌اش بر اساس پیشگیری و بهداشت باشد. از همان ابتدا باید جلوی بیماری را گرفت و نگذاریم فرد بیمار شود و بعد درمانش کنیم.

منوچهری ادامه داد: باید نظارت مستقیم و مداوم نیز روی فعالیت پزشکان باشد و در کل باید نظارت محکمی بر تمام سیستم درمان باشد تا در واقع جلوی هدررفت بودجه گرفته شود و هزینه‌های اضافی از بین برود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم در خصوص نحوه نظارت بر فعالیت پزشکان نیز گفت: وزارت بهداشت با توجه به اشرافی که به سیستم دارد، اگر بخواهد می‌تواند جلوی تمامی تخلفات، هزینه‌سازی‌ها در بیمارستان‌ها و تخلفات پزشکان را بگیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: