۸ فرو ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۴
در گفتگو با عیارآنلاین عنوان شد:

سرما و یخ زدگی پرتقال‌های شمال، توجیه غیرقابل قبول واردکنندگان

واردات میوه زمانی توجیه منطقی دارد که عرضه داخلی متناسب با تقاضا نباشد. با توجه به اینکه در شمال و جنوب کشور، ظرفیت تولید و خودکفایی در تولید پرتغال و حتی صادرات آن وجود دارد، واردات پرتغال غیر منطقی است.

محمدباقر سعادت، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون واردات پرتقال برای تنظیم میوه بازار شب عید گفت: واردات میوه زمانی توجیه منطقی دارد که عرضه متناسب با تقاضا نباشد. با توجه به اینکه در شمال و جنوب کشور، ظرفیت تولید و خودکفایی در تولید پرتقال و حتی صادرات آن وجود دارد، واردات پرتقال غیر منطقی است.

وی ادامه داد: این عمل عاقلانه‌ای نیست که با وجود عرضه کافی پرتقال توسط تولید کنندگان داخلی برویم به سمت واردات و باعث خروج ارز از کشور شویم.

نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص یخ زدگی پرتقال‌های شمال و سرمای شدید به عنوان دلایل مطرح شده توسط وارد کنندگان پرتقال افزود: مسئولین مربوطه باید از قبل با برنامه ریزی و مطالعات دقیق شرایط را پیش بینی و نسبت به جلوگیری و کاهش خسارات اقدام می‌کردند. اینکه دست روی دست گذارند و بگویند به علت سرما و یخ زدگی مجبور به واردات هستیم غیر قابل قبول است.

سعادت در خصوص راهکار پیشنهای خود برای جلوگیری از این اتفاقات تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی اصلی باید با همکاری کارشناسان و دانشگاهیان سیر مطالعاتی دقیقی را پیش گیرد و با آموزش روش‌های نوین باغداری نسبت به جلوگیری و کاهش خسارت اقدام کند تا ضمن ایجاد اشتغال و بهره‌وری حداکثری کشاورزان با جلوگیری از واردات مانع از خروج ارز از کشور شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: