جایگاه نامطلوب ایران در مصرف انرژی

مصرف انرژی در کشورمان تقریبا برابر با یک کشوری است که ۱۰ برابر ایران جمعیت دارد و هر ۴ سال هم این مصرف دو برابر می‌شود و این میزان مصرف ناشی از دو عامل فرهنگی و قیمت پایین انرژی است که در این راستا می توان بر مبنای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها با اجرای سازوکارهایی قیمتی از پر مصرف ها و اقدامات فرهنگی زمینه کاهش مصرف انرژی را فراهم کرد.

به گزارش عیارآنلاین، برای بررسی کارایی مصرف انرژی از شاخص‌های متعددی استفاده می‌شود که بهره‌وری انرژی و شدت انرژی از جمله شاخص‌های معتبر در بررسی کارایی مصرف انرژی است. در سطح کلان، بهره‌وری انرژی از تقسیم میزان تولید ناخالص داخلی به مقدار انرژی مصرفی و شدت انرژی از تقسیم میزان مصرف انرژی به تولید ناخالص داخلی حاصل می شود.

شدت انرژی در ایران ۱۳ است. شدت انرژی به این معنی است که برای تولید یک دلار کالا میزان انرژی مصرفی چقدر است. اما این میزان برای ژاپن یک است. یعنی تا این اندازه برای تولید کالا در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند.

در همین رابطه فرزاد کیاست عضو انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی با بیان اینکه مسئله بحران انرژی را درک نکرده‌ایم، گفت: روند مصرف انرژی تا سال ۱۴۰۵ ما را به یکی از واردکنندگان انرژی در جهان تبدیل می‌کند.

مصرف انرژی در کشورمان تقریبا برابر با یک کشوری است که ۱۰ برابر ایران جمعیت دارد و هر ۴ سال هم این مصرف دو برابر می‌شود.

کیاست با اشاره به اینکه کشورهای چین و آمریکا هم مصرف انرژی بالایی دارند، گفت: مصرف انرژی در این کشورها متناسب با تولید ناخالص ملی آنهاست، در حالی که در ایران از سرمایه مصرف می‌کند و تولید ناخالص ملی هم نداریم.

برق و گاز از جمله منابع انرژی مهمی است که با صرف هزینه بسیار تولید می‌شود و به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

متوسط مصرف سرانه برق خانگی در ایران ۲۹۰۰ کیلو وات ساعت است در حالی که متوسط مصرف جهانی کمتر از ۱۰۰۰ کیلو وات ساعت است. بدین ترتیب متوسط مصرف سرانه برق خانگی در کشور ایران سه برابر متوسط جهانی است و برق مصرفی توسط خانوارهای ایرانی با در نظر گرفتن استانداردهای جهانی پاسخگوی ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت است.

اگر تنها ۱۰ درصد صرفه‌جویی در برق مصرفی خانوارها صورت گیرد می‌توان از محل صرفه‌جویی آن ۶ نیروگاه ۸۰۰ مگاواتی در سال راه‌اندازی کرد و سالانه ۵۰۰ میلیون دلار بیشتر نفت و گاز صادر می‌کند. مصرف بالای برق در کشور باعث شده است که ایران نوزدهمین مصرف‌کننده برق در جهان باشد و با مصرف بیش از ۱۴۵ میلیارد کیلووات برق در زمره ۲۵ کشور پرمصرف برق جهان قرار گیرد.

در حوزه مصرف گاز نیز هم‌اکنون متوسط مصرف گاز در ایران چهار برابر متوسط جهانی و حدود ۱۸ برابر کشور ژاپن است و سرانه مصرف گاز هر ایرانی ۱۰ برابر مردم کشورهای اروپایی است. بر اساس مطالعاتی که انجمن نفت انجام داده است اگر ایران با چنین نرخ مصرف پیش رود تا سال ۱۴۰۴ روزانه ۵۲۰ میلیارد متر مکعب گاز مصرف خواهد نمود.

در یک دسته‌بندی کلی مصرف بالای انرژی در ایران ناشی از دو عامل فرهنگی و قیمت پایین انرژی است. اما کارشناسان اعتقاد دارند ساز و کارهای قیمتی تاثیر بالاتری در کنترل روند مصرف انرژی دارد. در حال حاضر به دلیل یارانه زیادی که در حوزه برق و گاز پرداخت می‌شود نه تنها هزینه زیادی را برای دولت به همراه داشته است، بلکه باعث بهره‌مندی بیشتر پرمصرف‌ها از یارانه انرژی شده است.

بنابر این لازم است که بر مبنای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها که مدیریت صحیح مصرف انرژی و منابع آن یکی از اصلی ترین بندهای آن محسوب می‌شود، با اجرای ساز و کارهایی قیمتی زمینه کاهش شدت انرژی در کشور فراهم شود.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: