۲۲ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۶

نماینده مجلس: فراهم نشدن زیرساخت‌های علمی در کشور، اروپا را اولویت نخست نخبگان ایرانی مهاجر به آمریکا می‌کند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پذیرش دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا در دانشگاه‌های داخلی را نیازمند اصلاح زیرساخت‌ها و بدست آوردن قدرت رقابت با دانشگاه‌های آمریکا دانست.

به گزارش عیارآنلاین، محمود صادقی درخصوص اعلام آمادگی وزارت علوم برای پذیرش دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا، گفت: باید بررسی کرد سیستم آموزشی ایران امکان رقابت با دانشگاه‌های امریکا و ایجاد رغبت در دانشجویان برای بازگشتن به ایران را دارد یاخیر، چراکه به‌یقین با توجه به فراهم نشدن زیرساخت‌های علمی در دانشگاه‌های ایران و ظرفیت‌های شغلی در جامعه، اولویت نخست دانشجویان مهاجر پس از آمریکا اروپا خواهد بود نه ایران.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید عواملی که منجر به خروج دانشجویان و نخبگان ایرانی می‌شود را کاهش داد تا در سال‌های آینده با حجم دانشجویان مهاجرت‌کرده رو به رو نباشیم.

وی با بیان اینکه پذیرش دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا بیشتر جنبه سیاسی دارد، تحقق این امر را نیز نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم آموزشی و علمی دانست.

صادقی معتقد است باید فضای کشور به گونه‌ای باشد که اصلا مهاجرتی صورت نگیرد تا در ادامه لازم نباشد برای بازگرداندن آن‌ها طرح و برنامه ارائه داد؛ درواقع نباید کار به جایی برسد که “چگونه بازگرداندن مغزهای فرارکرده” مسئله شود لذا باید نخبگان داخل کشور به درستی حفظ و مدیریت شوند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین بیان کرد: با توجه به تعداد قابل‌ملاحظه فارغ‌التحصیلان سطح بالا در کشور، ضروری است مسئولان با ایجاد اشتغال حرفه‌ای و افزایش سطح علمی دانشگاه‌ها فضا را برای استفاده از توان نیروهای تحصیلکرده داخلی ایجاد کنند.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: