معاون وزیر علوم: هریک از مناطق ۱۰گانه پژوهش و فناوری باید یک آزمایشگاه ملی داشته باشند

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با تاکید بر نیاز مبرم کشور به ساخت، راه‌اندازی و بهره‌برداری از آزمایشگاه‌های ملی گفت: در هر منطقه از مناطق دهگانه پژوهش و فناوری در سراسر کشور باید یک آزمایشگاه مجهز ساخته شود تا نیازهای همه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی را تامین کند.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر وحید احمدی در دومین جلسه دبیران مناطق ده گانه پژوهش و فناوری افزود: این نوع آزمایشگاه ملی تحقیقاتی می‌تواند هم به نیازهای پژوهشی هر منطقه پژوهشی را برآورده کند و هم برای مراکز پژوهشی مرتبط درآمد ایجاد کند.

در ادامه این نشست، دکتر جلال بختیاری، مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری گفت: هدف از اجرای طرح آزمایشگاه ملی، بهینه شدن وضعیت دانشگاه‌ها و تأمین نیازهای آنها و همچنین برآورد کردن نیاز تحقیقاتی محققان است.

وی افزود: مراکز دانشگاهی و پژوهشی هر منطقه باید بر اساس رسالت منطقه‌ای، نیازهای تجهیزاتی و پژوهشی، شرایط جغرافیایی، قابلیت‌های منطقه، مسائل زیست محیطی و… نسبت به ارائه طرحی توجیهی برای منطقه خود اقدام کنند.

دکتر بختیاری خاطرنشان کرد: هدف نهایی طرح راه‌اندازی و بهره‌برداری از ۱۰ آزمایشگاه مستقل در ۱۰ منطقه پژوهش و فناوری با قابلیت درآمدزایی برای تامین هزینه‌های خود و ارائه خدمات پژوهشی و فناوری است و این مناطق نسبت به انتخاب هیات امنای آزمایشگاه و تعریف ساختار تشکیلاتی آن زیر نظر وزارت علوم اقدام خواهند کرد.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: