۲۴ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۶

خودروهای برقی راه حل فرار از آلودگی هوا

یکی از برنامه‌ های وزارت نیرو برای مقابله با آلودگی هوا موضوع روی کار آمدن خودرو های برقی است که بر اساس مطالعات صورت گرفته اگر تنها در تهران بتوان خودرو های کنونی را با خودروهای برقی جایگزین کرد بیش از ۷۰ درصد از آلودگی شهر کاسته می ‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، درحال حاضر ۶۰ درصد آلودگی هوا مربوط به سیستم حمل‌ و نقل می ‌شود به همین دلیل نیز از ۲۶ طرح تحقیقاتی و توسعه فن ­آوری مهم که در وزارت نیرو در حال پی گیری قرار گرفته یکی از آن­ها مربوط به طرح خودرو های برقی است. به عبارت دیگر توزیع برق خودرو های برقی برعهدۀ وزارت نیرو خواهد بود به همین دلیل باید زیرساخت ‌های آن طوری فراهم شود که امکان شارژ خودروهای برقی در منازل مسکونی و دیگر اماکن تجاری و اداری وجود داشته باشد. هم­چنین هم اکنون ۷۶ هزار مگاوات ظرفیت منصوبۀ برق کشور است که از این میان به ­طور مثال در زمستان حدود ۳۰ تا ۳۴ هزار مگاوات مورد استفاده قرار می‌گیرد این درحالی است که قدرت عملی نیروگاه‌ های کشور بیش از ۵۴ هزار مگاوات تخمین زده شده است.
براساس این گزارش: این امر نشان می ‌دهد که بخش زیادی از تولید به ‌ویژه در طول زمستان بلااستفاده می‌ ماند و به ­راحتی می‌ توان درصورت گسترش خودروهای برقی کشور، آن‌ها در زمان‌های غیرپیک شارژ کرد بدون این­ که فشاری به شبکه نیز وارد شود. ازسوی دیگر درحال حاضر کل خودرو های مصرفی کشور در داخل حدود یک میلیون خودرو است که اگر سالانه ۱۰ درصد خودروها برقی شود، با احتساب هزینه ۱۰ میلیون تومانی برای تولید هر خودرو، هزینه ­ای نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان خواهد داشت که این عدد در مقایسه اقتصاد کشور عدد ناچیزی است.

بنابراین گزارش به ‌طور کلی باید گفت که اگر برنامه این است که خودرو های برقی در کشور توسعه پیدا کند، می ‌بایست پیش از آن الزامات قانونی محکمی برای آن درنظر گرفت چراکه درحال حاضر در زمینۀ توسعۀ خودرو های برقی در کشور قانون محکمی وجود ندارد، در برخی از کشورهای خارجی کارخانه ‌ها ملزم شده ‌اند تا حدود ۲۰ درصد از تولید سالانه خود را به تولید خودرو های برقی اختصاص دهند، این مسأله باعث می‌شود تا در چند سال آینده کلیۀ خودرو های جدید آن‌ها برقی شود.

به نقل از این گزارش در همین رابطه علیرضا دائمی معاون وزیر نیرو بر این باور است که باتوجه­ به شرایط فعلی، در آینده برق جایگزین بنزین در ایران خواهد شد، لذا وزارت نیرو در حال فراهم کردن شرایطی است تا در زمان ‌های غیر پیک با نصب تجهیزات مورد نیاز، شارژ خودروهای برقی در مکان‌های مذکور انجام شود هم­چنین به دنبال ایجاد شرایط ارتباط مناسب تولید باطری و خودرو برقی در ایران هستیم.

این گزارش می ­افزاید براساس برنامه­ ریزی ­های صورت گرفته وزارت نیرو قصد دارد که در طول یک برنامۀ سه ساله یا پنج ساله در شهرهایی که آلودگی بالایی وجود دارد این طرح را اجرایی کند، که تاکنون نیز پیشنهاد آن به دولت داده شده و به نظر می ‌رسد که اگر در برنامۀ ششم توسعه به این مسأله نیز توجه شود بتوان حجم آلودگی ­ها را کاهش داد.

منبع: برق نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: