ارتقاء کیفیت حمل‌ونقل عمومی با کاهش سقف تعداد مسافران تاکسی به ۳ نفر

با کاهش حداکثر تعداد مسافر از ۴ نفر به ۳ نفر می‌توان میزان آسایش شهروندان در استفاده از تاکسی‌ها را افزایش داد که این امر موجب حفظ حریم شخصی افراد افزایش رغبت مردم به استفاده از حمل‌ونقل عمومی می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، در شرایطی که شهرهای بزرگ با مشکلاتی ازجمله ترافیک آلودگی هوا روبرو هستند، توسعه حمل‌ونقل عمومی و ترغیب مردم به استفاده از آن می‌تواند از بار این مشکلات بکاهد. با توجه به آسایش نسبتاً کمتری که استفاده از اتوبوس و مترو به‌ویژه در ساعات پیک به همراه دارد، بار قابل‌توجهی از حمل‌ونقل عمومی بر دوش تاکسی‌ها قرار می‌گیرد. بااین‌حال استفاده از تاکسی با سختی‌ها و مشکلاتی همراه است که بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند از خودروی شخصی‌شان استفاده کنند تا آسایش بیشتری داشته باشند.

یکی از این مشکلات در رابطه با نشستن سه نفر مسافر در صندلی عقب به وجود می‌آید. مخصوصاً در خودروهایی با حجم کوچک‌تر (مانند پراید) این مشکل آزاردهنده‌تر است. فضای کم و فشرده شدن مسافرها موجب ناراحتی آن‌ها شده و حتی حریم خصوصی آن‌ها را نیز نقض می‌کند. بی‌شک یکی از مهم‌ترین علت‌های بی‌رغبتی مردم، به‌ویژه بانوان، به استفاده از تاکسی همین مسئله است.  این در حالی است که در شهری مثل تهران سرانه خودرو به ازای هر هزار نفر تقریباً برابر ۴۷۰ دستگاه است و بسیاری از بانوان دارای اتومبیل شخصی هستند که حجم قابل‌توجهی از ترافیک را تشکیل می‌دهند. گذشته از مسئله ترافیک، حساسیت‌های اخلاقی و فرهنگی کشور ما نیز ایجاب می‌کند تا مسئولین با به‌کارگیری تمهیداتی در پی حل این مشکل برآیند.

یکی از اقداماتی که می‌توان در این رابطه انجام داد، کاهش حداکثر تعداد مسافر به ۳ نفر است. این اقدام می‌تواند کیفیت خدمات تاکسیرانی را افزایش داده و رضایت بیشتر شهروندان را در پی داشته باشد. هم‌اکنون کرایۀ تاکسی درون‌شهری برای مسافر صندلی جلو مانند مسافران صندلی عقب است که عملاً نوعی بی‌عدالتی است. با کاهش مسافران صندلی عقب از ۳ به ۲ نفر، راحتی سفر و رغبت مردم به استفاده از تاکسی بیشتر می‌شود.

گرچه برای اجرای چنین طرحی لازم است میزان کرایه‌ها افزایش یابد، اما بسیاری از مردم حاضر هستند کرایۀ بیشتری برای راحتی و حفظ حریم خصوصی خود و خانوادۀ خود بپردازند. همچنین شهرداری‌ها می‌توانند با تخصیص منابع به این طرح در کوتاه‌مدت و تأمین برخی هزینه‌های تاکسی‌ها، از بار افزایش کرایه‌ها بکاهند. به‌عنوان‌مثال توسعۀ احداث جایگاه‌های سی.ان.جی مخصوص تاکسی‌ها سبب تسهیل استفاده از این سوخت ارزان شده و از افزایش بیش‌ازاندازه کرایه‌ها جلوگیری می‌کند.

همچنین یکی از راه‌حل‌هایی که می‌تواند راحتی مسافران را در استفاده از تاکسی تأمین نماید، ملزم کردن رانندگان به تخصیص صندلی جلو به خانم‌ها در شرایط مقتضی است.

پیش‌بینی می‌شود با اجرای این راهکارها، به‌تدریج عرضه و تقاضای در حوزۀ تاکسیرانی افزایش پیدا کند و در میان‌مدت، از سویی کرایه‌ها متعادل شود و از سوی دیگر، کیفیت حمل‌ونقل ارتقا ‌یابد.

ذکر این نکته ضروری است که در کشورهای پیشرفته، عموماً از تاکسی به‌صورت خطی استفاده نمی‎شود و درنتیجه، مسافران هرگز مجبور نمی‎شوند به‌صورت فشرده در کنار یکدیگر سفر کنند و حریم خصوصی افراد حفاظت می‌شود.

با کاهش حداکثر تعداد مسافر از ۴ به ۳ نفر، می‌توان میزان آسایش شهروندان در استفاده از تاکسی‌های خطی را تا حد قابل‌توجهی افزایش داد؛ به‌ویژه اینکه بانوان می‌توانند با آرامش خاطر بیشتری از وسایل حمل‌ونقل عمومی بهره ببرند و کمتر از خودروی شخصی استفاده کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: