رئیس کمیسیون آموزش: رویکرد آینده کشوراین است که باید به دنبال دانشگاه نسل چهارم باشیم

رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی معتقد است دانشگاه های نسل چهارم باید از مسیر تبدیل ایده به محصول و تبدیل علم و ثروت حرکت کنند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه هفتادویکمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در سخنان خود با گرامیداشت یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) و درود به روان پاک آن عزیز سفرکرده گفت: دانشگاه آزاد اسلامی شجره طیبه انقلاب اسلامی است و با ایده و فکر مرحوم مجاهد کبیر حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی شکل گرفت. به خطبههای ایشان برای تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی گوش کردم و به آن مرد بزرگ افتخار می کنم که با تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی امروز پس از سی و چند سال به جایی رسیده ایم کسی دغدغه ادامه تحصیل ندارد.

زاهدی در ادامه با اشاره به نامه ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مقام معظم رهبری درخصوص تشکر از انتصاب دکتر ولایتی به ریاست هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دکتر ولایتی فرهیخته ای است که جایگاه علمی، ملی و بین المللی خاصی در نظام و انقلاب اسلامی دارد.
وی افزود: درواقع با انتصاب دکتر ولایتی، دانشگاه آزاد اسلامی در آرامشی قرار گرفت و ان شاء الله در آینده در بستری قرار خواهد گرفت که الگو بودن این دانشگاه را در عرصه های مختلف شاهد خواهیم بود.
رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتشار مقاله دکتر ولایتی در مجله علمی نیچر گفت: این موضوع افتخار بسیار بزرگی برای جامعه علمی کشور است. امروز پس از ۲۰ سال یک پزشک ایرانی توانسته در مجله نیچر مقاله چاپ کند.
وی با تشکر از خدمات دکتر جاسبی در زمان ریاست دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: زمانی که بنده مسئول وزارت علوم بود، همواره سعی داشتم در تعامل با هم مشکلات را حل کرده و سدی در مقابل دانشگاه آزاد اسلامی نباشیم. من در بازدیدهایی که از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور داشته ام، شاهد بوده ام که زحمات بسیار زیادی برای آموزش عالی کشور توسط دکتر جاسبی کشیده شده است و نظام آموزشی نیز باید قدردان ایشان باشد.
دکتر زاهدی در ادامه با قدردانی از اقدامات دکتر میرزاده در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: رویکردهای دکتر میرزاده، رویکردهایی بسیار مطلوب و مناسب برای مدیریت دانشگاه است که از تجربه زیاد وی به لحاظ اجرایی و علمی ناشی می شود.
وی افزود: مدیریت دکتر میرزاده در صحنه دولت و حوزه دانش و دانشگاه موجب شده رویکردهای وی کاملاً بجا و مناسب باشد. یکی از اقدامات دکتر میرزاده در دوره مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی، هدایت هزینه های دانشگاه به سمت منابع درآمدی غیر شهریه ای مانند اقتصاد دانش بنیان بود. کیفی سازی، تاکید بر مسائل علمی و پژوهشی، آمایش سرزمین و… از جمله اقدامات مثبت دکتر میرزاده است که جای تشکر دارد.
زاهدی در ادامه با اشاره به برگزاری همایش سیستم های فازی ایران در قزوین گفت: در سفری کوتاه، بازدیدی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین داشتم. به این واحد دانشگاهی افتخار می کنم چرا که اقدامات بسیار مطلوبی انجام داده است. طبق گزارش دکتر موسی خانی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین؛ ۴۶ شرکت دانش بنیان و واحد فن آور در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در این استان در حال فعالیت هستند.
وی افزود: فعالیت شرکت های دانش بنیان در دانشگاه ها راه بسیار خوبی است که تمامی دانشگاه های کشور باید به این سمت حرکت کنند چرا که کشور به این موضوع نیاز دارد.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: در سیاست های کلان کشور مانند سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی، قوانین مجلس شورای اسلامی و برنامه ششم توسعه تاکید شده که نگاه دانشگاه ها باید نگاه اقتصاد دانش بنیان در آموزش عالی باشد. در این سیاست ها، حمایت های جدی برای تمامی دانشگاه ها اعم از دانشگاه های دولتی و خصوصی پیش بینی شده است. قانون رفع موانع تولید مصوب اواخر سال ۹۳ و اصلاح تنظیم مقررات مالی دولت مصوب فروردین سال گذشته و برنامه ششم توسعه، مواردی است که این قوانین در آنها گنجانده شده است. در سیاست های جدید به نزدیک کردن صنعت و دانشگاه و ماموریت گرا کردن دانشگاه تاکید شده است. این فرصتی طلایی است که دانشگاه ها باید از آن حداکثر بهره برداری را داشته باشند.
وی تاکید کرد: رویکرد آینده کشور، نظام، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی به آینده دانشگاه ها، این است که باید به دنبال دانشگاه نسل چهارم باشیم. دانشگاه نسل چهارم دانشگاهی خلاق، نوآور، مهارت محور و کارآفرین است و خروجی این دانشگاه ها افرادی مومن و متدین است که به نظام جمهوری اسلامی، انقلاب اسلامی، اعتلا و پیشرفت کشور باور و اعتقاد دارند.
دکتر زاهدی با بیان اینکه دانشگاه های نسل چهارم باید از مسیر تبدیل ایده به محصول و تبدیل علم و ثروت حرکت کنند، گفت: این دانشگاه ها در چارچوب تعالیم بالای اسلامی و برگرفته از یک مسئولیت و رسالت متعهدانه دانشگاه نسبت به کشور، نظام و انقلاب اسلامی حرکت می کنند.
وی در پایان تاکید کرد: یقین دارم دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر ولایتی می تواند پیشران دانشگاه های نسل چهارم باشد./

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: