۲۲ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۷

در انتظار افتتاح فاز نخست ستاره خلیج فارس/ واردات بنزین متوقف می‌شود؟

با روندی که مصرف و واردات بنزین در سه سال اخیر طی کرده است، این احتمال وجود دارد که حتی در صورت بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس و افزایش ۱۲ میلیون لیتری تولید روزانه بنزین کشور نیز، همچنان وارد کننده بنزین باشیم.

به گزارش عیارآنلاین، طبق اعلام مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، میانگین واردات بنزین از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه به ۱۲ میلیون لیتر در روز رسید. البته با احتساب میزان واردات بنزین در نیمه نخست اسفندماه، این رقم به ۱۳٫۵ میلیون لیتر در روز می رسد. متوسط واردات بنزین در نیمه نخست اسفندماه، ۳۴ میلیون لیتر در روز بوده که این حجم از واردات در حالی است که با بهره برداری از فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس ، ۱۲ میلیون لیتر به تولید بنزین کشور افزوده می شود و به اذعان مسئولان وزارت نفت، ایران را در تأمین نیاز روزانه بنزین به خودکفایی می رساند. این پالایشگاه از اهمیت راهبردی و استراتژیکی برخوردار است، زیرا با تکمیل هر سه فاز، به تنهایی قادر است به اندازه ۵۵ درصد تمام پالایشگاه‌های کشور بنزین تولید ‌کند.

اگرچه رویکرد کلی وزارت نفت در دولت یازدهم، تمرکز بر حوزه بالادست نفت و افزایش تولید و صادرات خام آن بود، اما اهمیت پالایشگاه راهبردی ستاره خلیج فارس اجازه سکوت به مسئولین را در این زمینه نداد و وزیر نفت از زمان حضور خود در جلسه رای اعتماد مجلس در اواخر مردادماه ۹۲، وعده افتتاح آن را داده بود. همچنین معروف است که وزیر نفت هر هفته برای به سرانجام رسیدن این پروژه جلسه برگزار می کند.

در طی دولت، یارها وعده افتتاح فاز نخست این پروژه مهم ملی داده شد و در نهایت اعلام شد که در پایان دولت یک فاز آن به طور کامل به بهره برداری می رسد، با این وجود، آنچه طی حدود چهار سال دولت یازدهم در عمل اتفاق افتاد، همانی بود که وزیر نفت بارها بی‌پرده و شفاف در مورد عدم اعتقاد خود به پالایشگاه سازی بیان کرده بود. به طور کلی، به نظر می رسد وزیر نفت و  مدیران این وزارتخانه نوعی از رویکرد شعارگونه را برای تکمیل و افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس در پیش گرفته اند. به طوری که اظهار نظر راجع به این پالایشگاه و وعده افتتاح آن به نُقل شیرین مصاحبه های آنها تبدیل شده است؛ چراکه سرعت پیشرفت فیزیکی این پالایشگاه طی سه سال اخیر به جای افزایش با کاهش همراه بوده است.

نمودار زیر میزان پیشرفت فیزیکی این پالایشگاه بر حسب درصد در هر سال را نشان می دهد.

 

طی سه و نیم سال اخیر، مسئولین دولتی بیش از ۵۰ مرتبه در مورد پالایشگاهی که هنوز ساخته نشده است، سخن گفته‌اند و آن را جزء افتخارات خود دانسته‌اند. پالایشگاهی که طبق وعده وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در این دولت، قرار بود هر سه فاز آن تا سال ۹۵ به بهره برداری برسد، اما اکنون امیدها بر آن است که طبق آخرین وعده وزیر نفت و مدیران عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، پیش از پایان دولت یازدهم شاهد بهره برداری کامل از فاز نخست این پالایشگاه و تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتری بنزین یورو ۴ و به تبع آن، توقف واردات بنزین باشیم.

از طرف دیگر، عملکرد ضعیف دولت در زمینه کاهش مصرف بنزین از طریق عدم گسترش زیرساخت حمل و نقل عمومی،  تلاش برای حذف تدریجی کارت سوخت و… به گونه ای بود که واردات بنزین نسبت به سال ۹۱ بیش از ۶۰۰ درصد افزایش داشت و از ۱٫۸ میلیون لیتر در روز به ۱۳٫۵ میلیون لیتر رسید.

طبق اعلام مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، قرار است با بهره برداری فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، در سال ۹۶، هیچگونه واردات بنزین نداشته باشیم و برای اولین بار در طول تاریخ کشور، ایران صادرکننده بنزین شود؛ اما با روندی که مصرف و واردات بنزین در سه سال اخیر طی کرده است، این احتمال وجود دارد که با وجود بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس و افزایش ۱۲ میلیون لیتری تولید روزانه بنزین کشور نیز، در سال ۹۶ همچنان واردکننده بنزین باشیم.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: