۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۹

شفافیت، رمز موفقیت درمان ناباروری در فرانسه

ناباروری

شفافیت در اطلاع‌رسانی عملکرد مراکز درمان ناباروی در کشور فرانسه ابزاری بوده است که توانسته تاثیر مثبتی در روند حل این معظل داشته باشد، چراکه از یک سو بیماران می‌توانند، مناسب‌ترین مرکز درمانی را انتخاب کنند و از طرف دیگر مراکز درمانی جهت جلب مشتری بیشتر مجبور خواهند بود که کیفیت خدمات درمانی خود را افزایش دهند.

 به گزارش عیارآنلاین، ناباروری زوج های جوان یکی از معضلات بسیار مهم است به طوری که طبق آمارهای موجود حدود هشتاد میلیون زوج در دنیا از مشکل ناباروری رنج می‌برند. طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، ناباروری یعنی عدم بارداری یک زوج پس از یک سال تلاش بدون پیشگیری است.

کشور های مختلف جهت حل این معضل اقدامات گوناگونی را انجام می دهند و در این بین دولت فرانسه که بنا بر آمار موجود حدود هجده درصد از زوج‌های این کشور با مشکل ناباروری روبه‌رو هستند، جهت حل معضل ناباروری بیش از صد مرکز درمان ناباروری احداث کرده است و اقداماتی حمایتی چون انجام چهار دوره درمان رایگان از طریق عمل پیشرفته IVF و شش دوره عمل رایگان IUI انجام می دهد.

با وجود این صد مرکز درمانی و انجام خدمات رایگان ناباروری در کشور فرانسه، سؤالاتی به ذهن خطور می کند که اولاً مردم چگونه مرکز درمانی مناسب را پیدا کنند؟ و ثانیاً دولت چگونه مانع از سوءاستفاده‌های احتمالی از درمان رایگان شود؟

در پاسخ باید گفت که در سراسر جهان روش های مختلفی برای اطلاع‌رسانی و جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی مطرح است، اما کشور فرانسه جهت نظارت بر روش‌های درمان ناباروری از سال ۲۰۰۷ میلادی مرکزی را با نام “آژانس زیست پزشکی” ایجاد کرده است. این مرکز مسئول تائید روش‌های درمان مراکز درمانی به‌منظور بهبود روش‌های درمان است و نتایج بررسی ها را به عموم مردم گزارش می دهد.

آژانس زیست پزشکی فرانسه که از زیرمجموعه‌های وزارت بهداشت و رفاه فرانسه است تنها مرجع قانونی در زمینه‌های پزشکی، علمی و اخلاقی مرتبط با ناباروری است که در جهت شفافیت فعالیت‌های درمانی، سازمان‌دهی اطلاعات بدست آمده از مراکز درمانی، تضمین حقوق بیماران، تضمین اخلاق پزشکی، ارزیابی فعالیت‌های صورت گرفته در مراکز و همچنین آگاهی‌رسانی از این مسائل، نتایج خود را به‌صورت سالیانه ارائه می‌کند.

روش فعالیت آژانس زیست پزشکی بدین‌صورت است که اولاً همه مراکز درمانی از لحاظ قانونی ملزم به ارائه نتایج درمانی خود نسبت به نوع ارائه خدمت و موفقیت یا عدم موفقیت درمان به این مرکز هستند و این کار را از طریق آیین­نامه­های مربوطه انجام می‌دهند، ثانیاً آژانس هم نتایج هر مرکز را به‌صورت کاملاً شفاف اطلاع‌رسانی می‌کند و هم ‌رتبه‌بندی مراکز را با توجه به درصد موفقیت آن‌ها منتشر می‌کند؛ نتایج موفقیت به صورت درصد موفقیت کلی و درصد موفقیت بر اساس گروه‌های سنی ارائه می‌شود.

این میزان از شفافیت در اطلاع‌رسانی عملکرد مراکز درمان ناباروری در نظام درمانی فرانسه بسیار موثر بوده است، چراکه از یک سو بیماران می‌توانند، مناسب‌ترین مرکز درمانی را انتخاب کنند و از طرف دیگر مراکز درمانی جهت جلب مشتری بیشتر مجبور خواهند بود که کیفیت خدمات درمانی خود را افزایش دهند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: