عوامل مهم تعطیلی کارخانه‌ها از نگاه نمایندگان مجلس و کارشناسان

طی سالهای اخیر هرروز اخباری از تعطیلی کارخانه های تولیدی و صنعتی کشور در رسانه ها منتشر می شود، که این امر حاکی از آن است که رکودحاکم براقتصاد کشور بدجوری درخواب زمستانی بوده و هیچ اثری از گرمای موتور چرخه اقتصادی در آن دیده نمی شود.

به گزارش عیارآنلاین،  طی سالهای اخیر هر روز اخباری از تعطیلی کارخانه های تولیدی و صنعتی کشور در رسانه ها منتشر و دل های زیادی را غصه دار و ذهن های فراوانی را گرفتار تامین مخارج روزمره و دخل و خرج زندگی به فکر فرو برده است.

چندسالی است که بسیاری از کارخانه های مولد کشور در بخش های مختلف صنعتی به دلیل رکود حاکم بر اقتصاد کشور بدجوری درگیر خواب زمستانی بوده و هیچ اثری از گرمای موتور چرخه اقتصادی در آنها دیده نمی شود، امری که انتقاد فراوان کارشناسان و اساتید اقتصادی کشور را فراهم شده و خواستار توجه جدی دولت و برنامه ریزی دقیق و هدفمند برای به سرانجام رساندن رونق اقتصادی در کشور می باشند.

رکود، واردات بی رویه، قاچاق فراوان اجناسی که در داخل کشور نیز تولید می شود، بالابودن هزینه های تولید،نقدینگی بالا، کاهش قدرت خرید مردم و عدم حمایت و برنامه ریزی نادرست دولت در حمایت از بخش صنعت و تولید از عوامل مهم در تعطیلی کارخانه ها و بیکار شدن کارگران از سوی کارشناسان معرفی می شود.

در واقع می توان گفت؛هرچند سیاستهای کاهش نرخ تورم که از سوی دولت اجرا شده باعث شده که تورم در کشور از حدود ۴۵ درصد به کمتر از ۱۰درصد به ادعای دولت برسد،اما این سیاست باعث بروز رکود در اقتصاد کشور شده و حتی اجرام برجام نیز باعث نشده که این وضعیت رکودی بهبود یابد و شاهد چرخیدن چرخ های اقتصاد و زندگی مردم باشیم.

بر اساس اخبار رسیده، برخی از واحد های تولیدی با کمتر از نیمی از ظرفیت خود مشغول به کار هستند و بسیاری از آنها هم به صورت تعطیل کامل یا نیمه تعطیل درآمده و در این میان زندگی کارگران بیکار شده و حقوق نگرفته روز به روز بیشتر تحت فشارهای مالی قرار می گیرد و چه بسا مشکلات و معضلات اجتماعی و امنیتی که از این بیکاری نشات می گیرد.

وضعیت واحدهای صنعتی و تولیدی به هیچ وجه مساعد نیست و آمارهای سال۹۴، سرشار از خبرهای بد تولیدی برای کارگران و واحدهای تولید است، چرا که بر اساس آمار در سالی که گذشت، ۱۰ هزار و ۱۸۳ واحد معادل ۲۹٫۵ درصد کارخانجات صنعتی با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد کار کرده اند و ۹هزار و ۹۲۷ واحد صنعتی نیز وجود داشته که معادل ۲۹ درصد کل واحدها را تشکیل می دهند و با۵۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت خود مشغول به کار هستند.

طبق آخرین آمار موجود ۶۰ درصد از واحدهای تولیدی کشور به صورت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده‌اند و از این رو مردم از نمایندگان مجلس دهم خواستار توجه ویژه به حوزه اقتصاد هستند، چرا که روند ایجاد اشتغال و تولید در کشور متناسب با نیاز جامعه نیست و سبب ایجاد نارضایتی شهروندان شده ، چرا که حمایت از تولید علاوه برایجاد بستر اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی سبب ایجاد اشتغال و ثروت برای جامعه می‌شود و زمینه استقلال و توسعه کشور را در حوزه داخلی و برون مرزی فراهم می‌کند.

به این ترتیب است که وضعیت تولید روز به روز بدتر می شود و دولتی‌ها هم با وجود همه شعارها و با وجود اینکه فعالیت دولت به ماه های آخر عمر خود نزدیک می شود،اقدام خاصی دراین خصوص انجام نداده اند وهنوز هم واحدهای تولیدی و صنعتی در شرایط بسیار نامطلوب به سر می برند و کارگران هم در بیکاری و بی حقوقی غوطه ورند.

هرکشوری برای دستیابی به اقتصادی با ثبات،کارآمد و پویا باید توانایی رصد، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های حوزه اقتصادی را داشته باشد.رصد، برنامه‌ریزی و اجرا به روش‌های مختلف به مقوله خطیر شفافیت فضای اقتصادی گره خورده است.

به هر حال اقتصاد کشور و سرمایه گذاران در بخش های مختلف تولید خواستار چرخیدن چرخ های اقتصاد پس از سالهای رکود و تعطیلی است، چرا که آنها نمی خواهند با روند فعلی که مطمئنا سرانجام اش ادامه وضعیت فعلی است ادامه دهند و به دنبال تولید و روشن شدن چراغ های امید در زندگی کارگران و صنعت گران کشورمان می باشد.

خبرگزاری خانه ملت درگفتگو بانمایندگان مجلس شورای اسلامی و کارشناسان اقتصادی و عمرانی به بررسی علل تعطیلی کارخانه های تولیدی و بیکاری کارگران پرداخته است.

 

عزت الله یوسفیان ملا

 

یوسفیان ملا :رکود عامل اصلی تعطیلی واحدهای تولیدی و کارخانه ها است

 

عزت الله یوسفیان ملا درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص علت افزایش تعطیلی کارخانه ها و بیکار شدن تعداد فراوانی از کارگران، اظهار داشت: نقدینگی فراوان باعث شده که بسیاری از واحدهای تولیدی و کارخانه ها با مشکلات جدی روبرو شده و به خاطر جلوگیری از ضرر بیشتر یا تولید را کم کرده و یا نیروها و کارگران خود را تعدیل کند که این امر باعث بروز مشکلات جدی در کشور شده است.

وی با تاکید براینکه کارخانه ها و واحدهای تولیدی با توجه به رکود حاکم در کشور و عدم تولید نمی توانند منابع و هزینه های کارخانه را تامین کنند به همین دلیل تعطیلی را بهترین راه برای جلوگیری از متضرر شدن انتخاب می کنند،گفت:دولت نتوانست برنامه مناسبی جهت حمایت از تولید و اشتغالزایی تهیه و اجرایی کند، همین امر باعث شده که بسیاری از سرمایه گذاران و صاحبان صنایع به مشاغل کاذب و دلالی بروند، چرا که دیگر تولید برای آنها منفعتی نداشت.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واردات بی رویه و عدم جلوگیری از قاچاق کالا به داخل کشور درحالی که کارخانه های بسیاری در داخل آن کالا را تهیه و تولید می کرد،نیز عامل دیگری برای از بین رفتن تولید و تعطیلی کارخانه ها گردید،‌ تصریح کرد: واردات و قاچاق باعث شده که کالاهای داخلی با عدم استقبال مردم مواجه شود و خریدار نداشتن و فروش نرفتن اجناس نیز عاملی برای تعطیلی کارخانه ها شد.

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بیان داشت: دولت باید با برنامه ریزی دقیق بخش مسکن و صنعت را به چرخه اقتصادی کشور برگرداند و اجازه تمدید این رکود را ندهد.

 

احمد علی مقیمی

 

احمد مقیمی:عدم حمایت از کالای ایرانی عامل اصلی تعطیلی کارخانه ها است/ با این برنامه های دولت امیدی به بازگشت رونق به تولید در سال بعد هم نداریم

 

احمد مقیمی درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص علت افزایش تعطیلی کارخانه ها و بیکارشدن تعداد فراوانی از کارگران،‌گفت:برای چرخه دوباره کارخانه ها و بازگشت کارگران بیکار شده باید حمایت از کالای ایرانی در اولویت قرار بگیرد،چراکه متاسفانه طی سالهای اخیر اقدام مناسبی برای حمایت از کالای ایرانی و تولید کننده صورت نگرفته است

وی با بیان اینکه به دلیل عدم حمایت جدی دولت و برنامه ریزی مدون صنایع بزرگ و کوچک در بخش های مختلف در حال تعطیلی و یا کاهش تولید خود هستند که مشکلاتی را برای کارگران آنها بوجود آورده است،تصریح کرد: هم زبانی دولت در حمایت از تولید داخلی خوب است،ولی متاسفانه همراهی و همدلی آنها مناسب نیست

نماینده مردم بهشهر درمجلس نهم شورای اسلامی،‌تاکید کرد:واردات بی رویه ،عدم مبارزه جدی با قاچاق انبوه کالایی که مشابه داخلی دارد و بالا بودن هزینه های تولید،‌کارخانه ها و واحدهای تولید را با مشکلات جدی مواجه ساخته که شاهد مشکلات بیکاری هستیم.

وی با بیان اینکه رکود موجود دراقتصاد کشور باعث شد که کارخانه ها با مشکلات جدی مواجه باشند و نتوانند به تولید مناسب دست یابند و رو به سمت تعدیل نیرو آورده اند،‌تصریح کرد:با رونق، تولید،توجه به کارخانه ها و دانش بومی مطمئنا شاهد چرخه اقتصادی خوب در کشور خواهیم بود.

مقیمی بااشاره به اینکه حتی در بودجه ۹۶ نیز دولت برای رونق اقتصادی و بهبود وضعیت تولید کاری انجام نداده است و سال آینده نیز نمی توانیم شاهد خارج شدن رکود از اقتصاد باشیم،‌گفت: بودجه های عمرانی به شدت کاهش داشته و مدیریت بی برنامه بخش صنعت اسباب تعطیلی کارخانه ها را با بی برنامگی فراهم کرده است.باید اقدامات جدی و عملیاتی برای تولید و به راه افتادن چرخ کارخانه ها صورت بگیرد.

عضوکمیسیون عمران مجلس نهم در پایان افزود:امیدواریم برنامه های دقیق و مدونی برای نجات وضعیت اقتصاد و واحدهای تولیدی اتخاذ شود.

 

هادی قوامی

 

قوامی:چرخه اقتصاد و تولید در کشور با حمایت برنامه ریزی شده از کارخانه ها میسر خواهد شد

 

هادی قوامی درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص علت افزایش تعطیلی کارخانه ها و بیکارشدن تعداد فراوانی از کارگران،با ابراز تاسف از اینکه در سالهای اخیر گروهی با واردات بی رویه و قاچاق اجناس و محصولاتی که در داخل تولید می شود عامل عدم استقبال مردم از تولیدات داخلی شدند،‌ بیان کرد:بدون شک یکی از مهترین علل تعطیلی واحدهای تولیدی و کارخانه ها، واردات بی رویه اجناس بدون برنامه ریزی و نیاز سنجی داخلی بود.

وی عدم حمایت دولت از واحدهای تولیدی و کارخانه ها و نداشتن برنامه ریزی برای تقویت تولید و صادرات را از دیگر علل تعطیلی و بسته شدن درب کارخانه ها دانست و افزود:کارگران زیادی دراین رکود و عدم تولید با مشکلات فراوانی روبرو شدند که جبران این مشکلات واقعا کمی سخت است.

نماینده مردم اسفراین درمجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه نباید اجازه داد که صنعت داخلی با عدم حمایت و واردات بی رویه در فضای رکود بیشتر قرار بگیرد،گفت:این امر به غیر ازمشکلات اقتصادی،مسائل اجتماعی و امنیتی را هم درپی خواهد داشت و باید همه جوانب تعطیلی کارخانه ها و بیکار شدن کارگران را مد نظر داشت.

وی تصریح کرد:باید هر طوری شده از واحدهای تولیدی و کارخانه های مولد در کشور حمایت های لازم صورت بگیرد تا شاهد حضور آنها در چرخه اقتصاد کشور و رونق و پیشرفت باشیم.

عضوهیات رئیسه کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد:اقتصاد کشور به صورت زنجیره ای به هم وصل هستند و مطمئنا اگر کارخانه ای تعطیل و یا با کاهش تولید و تعدیل نیرو مواجه شود،دیگر کارخانه های موجود در این چرخه را نیز با مشکل و تعطیلی مواجه خواهد کرد.

 

سید مهدی هاشمی

 

سیدمهدی هاشمی:حمایت جدی از بخش مسکن و صنعت رونق را به کارخانه ها و امید را به کارگران برمی گرداند

 

سید مهدی هاشمی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص علت افزایش تعطیلی کارخانه ها و بیکار شدن تعداد فراوانی از کارگران،اظهار کرد: موضوع تعطیلی کارخانه ها و بیکاری بسیاری از کارگران این واحدهای تولیدی باید یکی از مهمترین و اصلی ترین موضوعات اقتصادی کشور از سوی مقامات دولتی قرار بگیرد که متاسفانه اینگونه نشده است.

وی با ابراز تاسف از اینکه طی سالهای اخیر واحدهای تولیدی و کارخانه های فراوانی که برخی از آنها قدمت نیم قرنی داشته اند با مشکلات تعطیلی و یا کم شدن روند تولیدی مواجه شده اند،‌بیان کرد:باید برای از بین بردن مشکلات آنها اقدامات سریع و قاطعی از سوی دولت صورت بگیرد.

هاشمی با بیان اینکه طی این سال ها اقدام خوبی برای اشتغالزایی و خارج کردن اقتصاد از رکود صورت نگرفته و تداوم این رکود باعث بیکاری افراد زیادی شده است،‌گفت:باید برای رونق چرخه اقتصادی کشور و حل مشکلات جانبی آن فکری عاجل صورت بگیرد.

نماینده مردم تهران،ری، شمیرانات،اسلامشهر و پردیس در مجلس نهم شورای اسلامی تصریح کرد:عدم برنامه ریزی و مدیریت صحیح دولت در خصوص اشتغالزایی و ادامه روند رکودی در کشور باعث شده که امید زیادی به بهبود وضعیت و بازگشت رونق به عرصه تولید را در آینده نزدیک شاهد نباشیم.

وی با بیان اینکه بخش مسکن یکی از مشاغل تولیدی و عامل اشتغالزایی در کشور می باشد افزود: بیش از ۵۰ صنایع به آن وابسته هستند که با رکود ۳ ساله مسکن و ساخت و ساز بسیاری از کارخانه ها و واحدهای تولید و البته کارگران آنها با بیکاری مواجه شده اند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم ادامه داد: دولت با برنامه ریزی دقیق بخش مسکن و صنعت را به چرخه اقتصادی کشور برگرداند و اجازه تمدید این رکود را ندهد.

وی با بیان اینکه متاسفانه به دلیل عدم حمایت های دولت از سرمایه گذاران ،‌ سرمایه های که می توانست در بخش های مولد کشور به کار گرفته شود به سمت دلالی و واسطه گری سوق پیدا کرده اند،‌گفت: نداشتن امنیت در بخش تولید و سرمایه گذاری باعث شده که سرمایه گذاران بخش تولید و اشتغال با مشکل مواجه شوند.

عضوکمیسیون عمران مجلس نهم در پایان ابراز امیدواری کرد که در این فرصت کم از دولت یازدهم با توجه بیشتر به تولید و مبارزه با واردات و قاچاق بی رویه کمی به تولید و بازگشایی کارخانه ها در کشور صورت بگیرد که البته این امر مستلزم مدیریت وبرنامه ریزی صحیح است.

 

حسینعلی شهریاری

 

حسینعلی شهریاری:عدم مبارزه با قاچاق و واردات کمر تولید را در کشور شکسته است

 

حسینعلی شهریاری درگفتگو باخبرگزاری خانه ملت درخصوص علت افزایش تعطیلی کارخانه ها و بیکارشدن تعداد فراوانی از کارگران، بیان کرد:واردات بی رویه و عدم مبارزه با قاچاق به صورت واقعی باعث شده بسیاری از صنایع و کارخانه ها بامشکل مواجه شوند و با توجه به مشکلات جانبی مجبور به کاهش تولید و یا تعطیلی واحد خود کنند.

وی افزود:این درحالی است که طی سال های اخیر محصولات تولید داخلی کیفیت بسیار خوبی را به دست آورده و توانایی رقابت بامشابه خارجی را دارد؛ولی با این وجود برخی به دنبال کسب سود بیشتر تولیدداخلی را به نابودی کشاندند.

شهریاری با بیان اینکه وضعیت نامناسب اقتصادی قدرت خرید مردم را کاهش داده و رکود حاکم درکشور باعث شده که شاهد فروش کمتر محصولات باشیم، ابراز امیدواری کرد که برنامه های دقیق و مدونی برای نجات وضعیت اقتصاد و واحدهای تولیدی از سوی دولت و مسئولان مربوطه اتخاذ گردد.

عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی،‌افزود:حمایت های خوب و مناسبی ازسوی دولت برای کمک به واحدهای تولید و کارخانه های بزرگ طی این سالها صورت نگرفت و عدم برنامه ریزی و مدیریت صحیح ضربات فراوانی را به این کارخانه  ها وارد کرد.

نماینده مردم زاهدان درمجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد:با روند موجود نمی توان انتظار داشت که در آینده نزدیک مشکلات تولید،رکود و برگشت کارخانه ها به چرخه اقتصاد کشور را شاهد باشیم و وضعیت بهبود یابد.

 

سید بهلول حسینی

 

سیدبهلول حسینی:هزینه های بالای تولید و واردات بی رویه عامل تعطیلی کارخانه ها است

 

سیدبهلول حسینی درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص علت افزایش تعطیلی کارخانه ها و بیکار شدن تعداد فراوانی از کارگران، ‌گفت:تعطیلی بسیاری از کارخانه ها به دلیلی رکود و مشکلات اقتصادی و باعث بیکار شدن بسیاری از کارگران شده است.

مدیر پروژه آزادراه تهران-شمال با بیان اینکه قاچاق و عدم حمایت جدی از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران باعث شده که تولیدکنندگان رغبتی برای حضور درعرصه تولید نداشته باشند،تصریح کرد:هزینه های بالای تولید، واردات بی رویه و رکود عاملی برای تعطیلی کارخانه های بزرگ و کوچک شده و به مسیر چرخه اقتصادی و اشتغالزایی ضربه وارد کرده است.

نماینده مردم میانه درمجلس نهم افزود:باید با برنامه دقیق به دنبال رشد اقتصادی و تولید بود باید هزینه های جاری را کاهش داد و به سمت هزینه های عمرانی و رونق بخش صنعت و کشاورزی رفت.

عضوکمیسیون عمران مجلس نهم با تاکید براینکه تقویت بودجه عمرانی و به سرانجام رساندن پروژه های عمرانی باید در اولویت قرار بگیرد و سعی در ایجاد اشتغال و تولید صادرات محور داشت،‌گفت:حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی و توجه به چرخه اقتصادی برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران ضروری است.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: