۹ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۴

تشکیل کارگروه مشترک ایران و استرالیا برای توسعه همکاری‌های معدنی

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک معدنی با استرالیا جهت تقویت همکاری های معدنی و اجرای طرح‌های مشترک در این بخش را مطرح کرد.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی کرباسیان در دیدار با وزیر توسعه اقتصادی، منابع و حمل نقل ایالت ویکتوریا با اشاره به اشتراکات معدنی و اقتصادی ایران و استرالیا، گفت: بخش های اکتشاف، تحقیق و توسعه، آموزش، مشاوره،‌ کاهش مصرف آب و انرژی، تولید مواد معدنی از جمله زنجیره فولاد و آلومینیوم، شرایط مناسبی را برای ارتقاء همکاری های معدنی دو کشور ایجاد کرده است.

وی با اشاره به افزایش همکاری ایران با شرکت هایی از ایتالیا، آلمان، هند،‌ کره و ژاپن در دوران پسا تحریم، تاکید کرد: یکی از موارد اصلی ما در فرایند تولید محصولات معدنی و صنایع معدنی، کاهش مصرف انرژی به ویژه آب است.

وی به جایگاه منحصر به فرد مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران در خاورمیانه اشاره کرد و ادامه داد: برنامه اکتشافی ایران از حدود ۳ سال پیش آغاز شده و نتایج قابل توجهی در کشف ذخایر جدید داده است که این زمینه نیز یکی از راه های تقویت مناسبات دو کشور است.

کرباسیان با اشاره اینکه وجود گاز طبیعی و ذخایر متنوع و بالا معادن در ایران، اظهار داشت: با توجه به پتانسیل های رشد و نیاز ایران و همچنین کشورهای همسایه به ساخت و ساز و توسعه، می توانیم با ایجاد کارگروه و شرکت های مشترک فرصتی برای نفع چند جانبه ایجاد کنیم.

ریچارد بالت، وزیر توسعه اقتصادی،‌حمل و نقل و منابع ایالت ویکتوریا استرالیا نیز در این نشست با اشاره به اینکه شرکت‌های این کشور از گذشته با ایران همکاری داشته‌اند، افزود: ما نتایج این نشست را در اختیار شرکت‌های کشور خود قرار می‌دهیم تا بتوان بیش از گذشته به همکاری مشترک دست یافت.

وی با استقبال از پیشنهاد ارایه شده برای تقویت همکاری ها گفت: بررسی راه کارهای همکاری و امضای تفاهم‌نامه در بخش های مختلف از جمله اهداف ما در این سفر در جهت توسعه روابط با بخش معادن ایران است.

وی یادآور شد: توسعه همکاری‌های ایران و استرالیا در بخش معدن از دو سال پیش و در اجلاس معدن و منابع آغاز شده و رو به پیشرفت است.

یان بیگز، سفیر استرالیا در تهران نیز اظهار داشت: در حال بررسی توسعه روابط دو کشور در بخش معدن هستیم و این امر با تبادل گروهای تخصصی میسر می شود.

وی افزود: بخش‌های تحقیق و توسعه، اکتشاف و زمین شناسی از فرصت‌های همکاری بین ایران و استرالیا است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: