۱۷ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۵

مجری طرح گندم: زنگ زرد گندم نشانه سال پربارور است

زنگ گندم زمانی تظاهر پیدا می‌کند که بارندگی و رطوبت به اندازه کافی وجود داشته باشد و گندم‌ها از رشد و نمو خوبی برخوردار باشند، به تعبیری می‌توان گفت زنگ زرد گندم نشانه سال پربارور است.

به گزارش عیارآنلاین، مجری طرح گندم با بیان اینکه با توجه به آمادگی سازمان‌های مربوطه نگرانی از خسارت زنگ گندم به مزارع وجود ندارد، گفت: کشاورزان نسبت به طغیان این بیماری و نحوه مبارزه با آن توجیه شده‌اند، ضمن اینکه زنگ گندم از بیماری‌های شناخته‌شده برای گندم‌کاران است و از نحوه برخورد و مهار آن کاملاً آگاه هستند.

اسماعیل اسفندیاری‌پور با اشاره به تدارک سموم مورد نیاز برای مبارزه با این بیماری در تمام کشور، افزود: هیچ کمبودی از لحاظ تأمین و توزیع سموم مورد نیاز برای مبارزه و مهار این بیماری وجود ندارد و این موضوع نگرانی از شیوع و گستردگی این بیماری در کشور را کاهش می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر سطح آلودگی بسیار محدود است، بیان کرد: یک مزرعه ۲۰ هکتاری در استان ایلام به این بیماری دچار شده که عملیات سم پاشی و مبازر با بیماری در آن انجام و به پایان رسیده است.

مجری طرح گندم با بیان اینکه در مقطع کنونی مبارزه با علف‌های هرز نیز از اهمیت زیادی برخوردار است، ادامه داد: استفاده از علف‌کش‌ها در این مرحله از رشد گندم دارای اهمیت زیادی است، چرا که علف‌های هرز، یکی از عمده‌ترین عوامل کاهش دهنده عملکرد در واحد سطح مزارع هستند.

وی به کشاورزان توصیه کرد که در هنگام استفاده از این نهاده به شرایط آب و هوایی توجه داشته باشند.

اسفندیاری‌پور در پایان تأکید کرد: هم‌اکنون در بهترین زمان استفاده از کود سرک قرار داریم و کشاورزان به جای نگرانی درباره این بیماری برای حصول نتیجه بهتر و تولید محصول با کیفیت تر، این فرصت را از دست ندهند.

مدیرکل دفتر پیش آگاهی و کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور نیز ساعتی پیش از احتمال طغیان زنگ گندم با ورود سامانه‌های جدید بارشی به کشور و ادامه بارندگی‌ها هشدار داده است.

منبع: ایانا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: