راضی‎نوری در گفتگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

یخ‌زدگی مرکبات شمال، توجیهی غیر منطقی برای واردات گسترده

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس‌ با بیان اینکه مسئله یخ‌زدگی مرکبات شمال بهانه ایی برای واردات گسترده است، گفت: مسئولین متولی امر، یخ‌زدگی مرکبات شمال کشور را دلیل واردات اعلام کرده‌اند اما این درحالی است که در جنوب کشور شرایط برای تولید مساعد است و با حمایت بیشتر امکان تامین مرکبات کشور هم وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، سید راضی نوری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس‌شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون واردات میوه به کشور گفت: در اقتصاد مقاومتی مسئله تولید داخل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به همین دلیل تمام دستگاه‌های اجرائی باید از حوزه‌های خود شروع کنند و با جلوگیری از واردات و خروج ارز از کشور به این امر مهم جامه عمل بپوشانند.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی دلال‌ها با استفاده از رانت ودلایل متعدد دیگری اقدام به واردات میوه می‌کنند درحالی که ظرفیت و پتانسیل تولید آنها در داخل کشور وجود دارد.

این نماینده مجلس درخصوص دلایل دولت برای واردات میوه به کشور افزود: مسئولین متولی امر، یخ‌زدگی پرتغال‌های شمال کشور را دلیل واردات اعلام کرده‌اند اما این درحالی است که در جنوب کشور شرایط برای تولید مساعد است و با حمایت بیشتر امکان تامین مرکبات کشور هم وجود دارد. بنابراین مسئله یخ‌زدگی بهانه است ونمی‌تواند توجیهی برای این حجم وسیع واردات به کشور باشد.

نوری در خصوص اینکه آیا مجلس اقدامی برای حل این مشکل کرده است گفت: در جلسه‌ای که اخیرا کمیسیون کشاورزی مجلس با وزارت جهاد داشت به این مسئله پرداخته شد. برجای ماندن محصولات کشاورزی نظیر، پرتغال، سیب و کیوی در باغات و عدم خرید آنها از جمله دغدغه‌های نمایندگان مجلس در آن جلسه بود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس‌شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: درحال حاضر یکی از سئوالات جدی ما از وزیر جهاد که درحد استیضاح هم است و تعدادی از نمایندگان طی نامه‌ای آن را امضاء کرده‌اند واردات بی‌رویه میوه خارجی از مبادی رسمی و قانونی به کشور است که آسیب‌های جدی و فراوانی را به تولید‌کنندگان داخلی وارد کرده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: