رئیس اتاق بازرگانی تهران:

دولت به وعده خود در تک‌نرخی کردن ارز عمل نکرد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت : دولت قول داد ابتدا در شش ماه اول امسال و سپس در شش ماهه دوم ارز را تک نرخی کند اما عمل نکرد و امیدواریم سال ۹۶ قیمت ارز ، واقعی و تک نرخی شود.

به گزارش عیارآنلاین، مسعود خوانساری در آخرین جلسه امسال هیئت نمایندگان تهران با اشاره به انتظارات بخش خصوصی از دولت افزود : یکی از بخش های غیرشفاف اقتصاد حوزه ارز است که دولت قول داد ابتدا در شش ماه اول امسال و سپس در شش ماهه دوم ارز را تک نرخی کند اما عمل نکرد و امیدواریم سال ۹۶ قیمت ارز ، واقعی و تک نرخی شود.
رئیس اتاق تهران با بیان اینکه به دنبال افزایش قیمت ارز نیستیم ، گفت : ما به دنبال واقعی کردن قیمت ارز هستیم زیرا دو نرخی ماندن و واقعی نبودن قیمت ارز هم منشأ فساد است و هم برای تولید مشکل ایجاد می کند.
خوانساری افزود : بر اساس آمار دولت ، ۶۰۰ هزار اشتغال جدید در سال ۹۵ ایجاد شده است اما همچنان نرخ بیکاری بالای ۱۲ درصد مشکلی اساسی نه برای اقتصاد که برای اجتماع است.
وی گفت : رفتار نظام بانکی هم معضل اقتصاد کشور است و اقتصاد داخل و جذب سرمایه گذاری خارجی از ان رنج می برد.
خوانساری ادامه داد : انتظار ما در سال ۹۶ بهبود محیط کسب و کار است زیرا در سال ۹۵ کمتر به آن پرداخته شده است.
رئیس اتاق تهران گفت : کاهش حجم دولت، کاهش میزان دخالت دولت در اقتصاد ، ساماندهی صدور مجوزها و ایجاد شفافیت در اقتصاد از خواسته های بخش خصوصی در بهبود محیط کسب و کار بود که امسال کمتر به آن پرداخته شده است.
خوانساری با بیان اینکه قیمت حامل های انرژی یکی از مواردی است که به اقتصاد ضربه می زند ، افزود : سالانه ۱۸ هزار نفر تلفات ناشی از آلودگی هوا داریم که یکی از دلایل آن ارزان بودن قیمت سوخت است.
رئیس اتاق تهران درباره تعیین تکلیف انواع یارانه به عنوان یکی از خواسته های اقتصاد و بخش خصوصی کشور در سال ۹۶ گفت: وجود انواع یارانه ها نوعی رانت و مخل اقتصاد است.
خوانساری افزود: اگر قرار است رشد اقتصادی بالای هشت درصد و حل معضل بیکاری را شاهد باشیم تحقق این امر بدون جذب سرمایه گذاری خارجی ممکن نیست و باید مسیر را برای جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم کنیم.
رئیس اتاق تهران گفت : البته خواسته های اتاق و بخش خصوصی را از دولت برای سال ۹۶، در کمیسیون ها جمع بندی کردیم که در اولین یا دومین جلسه هیئت نمایندگان در سال آینده به عنوان انتظارات بخش خصوصی از دولت تصویب خواهیم کرد.
خوانساری همچنین در بیان شاخص های موفق عملکردی دولت در سال ۹۵ افزود : ثبات در اقتصاد ، مهم ترین شاخص عملکردی دولت در سال ۹۵ بود که با وجود افزایش ناگهانی قیمت ارز در اواخر امسال اما در بقیه سال ، نوسانات قیمتی به ندرت بود و آرامش را در بازار شاهد بودیم.
وی با بیان اینکه تورم با ادامه روند نزولی امسال به زیر ۱۰ درصد رسید ، ابراز امیدواری کرد روند نزولی تورم در سال ۹۶ نیز همچنان ادامه یابد.
رئیس اتاق تهران همچنین گفت : رشد اقتصادی در سال ۹۵ برخلاف سال ۹۴ مثبت و بالاتر از شش درصد بود، ارتباطات خارجی و تبادل هیئت های اقتصادی بهبود خوبی یافت و تا پایان بهمن امسال ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب اقتصاد ایران شد.
خوانساری تصویب قراردادهای جدید نفتی و تولید و افزایش دو برابری تولید و صادرات نفت را دیگر شاخص موفق عملکردی دولت در سال ۹۵ بیان کرد.
رئیس اتاق تهران همچنین از عملکرد رسانه ها به ویژه رسانه ملی در پوشش اخبار اقتصادی و پوشش اخبار حضور هیئت های اقتصادی خارجی در اتاق بازرگانی تقدیر و تشکر کرد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: