۱۹ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۱
بهرام‌نیا در گفتگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

خودکفایی در تولید بنزین با راه‎اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر ضرورت اتمام سریع پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: درصورتی‌که فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به بهره‌برداری برسد، ۱۲ میلیون لیتر بنزین تولید خواهد کرد که کشور از واردات بنزین و وابستگی بی‌نیاز می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس، پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکه‌ای است که از سال ۸۵ تاکنون در سه فاز در حال احداث است. قرار است این پالایشگاه، روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین تولید نماید و زمینه‌ساز قطع وابستگی کشور به واردات این فرآورده نفتی شود. یکی از دلایل مهم تأخیر در راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، روند کند تأمین تجهیزات این پالایشگاه بود.

علیرغم تلاش‌های صورت گرفته، راه‌اندازی فاز اول این پالایشگاه تا نیمه نخست سال جاری محقق نشد به‌گونه‌ای که مطابق با آمارهای اعلام‌شده توسط محمدحسن پیوندی، مدیرعامل شرکت تاپیکو در اوایل مهرماه امسال، پیشرفت کل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس (مجموع سه فاز)، ۸۷ درصد و میزان پیشرفت فاز اول این پروژه ۹۵ درصد است.

این آمار حاکی از آن است که پیشرفت این پروژه در یک سال اخیر، تنها ۲ درصد بوده است. هرچند مدیرعامل شرکت تاپیکو و مقامات ارشد وزارت نفت وعده راه‌اندازی فاز اول این پالایشگاه تا پایان سال جاری را می‌دهند اما با توجه به روند فعلی و تداوم مشکلاتی مانند روند کند و پیچیده تخصیص وام ۶۵۰ میلیون یورویی صندوق توسعه ملی به این پالایشگاه، امید چندانی به تحقق این وعده‌ها وجود ندارد.

در همین رابطه حسن بهرام نیا عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه انرژی عیارآنلاین، توضیحاتی را در مورد این پالایشگاه مطرح کرده است.

عیارآنلاین: نظر شما در مورد اهمیت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس چیست؟

بهرام‌نیا: ما در کشور پالایشگاه کم داریم. ظرفیت پالایشی ما پایین است و باید خیلی بیشتر از این شود. پالایشگاه‌های ما الان عمدتاً قدیمی هستند و با توجه به سپری شدن عمر مفیدشان از تکنولوژی بالایی برخوردار نیستند. اما در این میان پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند ما را از بنزین باکیفیت یورو ۴ یا حتی یورو ۵ برخوردار کند.

قبلاً نگاه برخی مسئولین وزارت نفت بر این بود که می‌گفتند پالایشگاه سازی زیان ده است و از افزایش ظرفیت پالایشی امتناع می‌کردند و ما مجبور بودیم نفت را به صورت خام بفروشیم و فرآورده‌های آن را به قیمت بالاتری وارد کنیم. علت اصلی زیان ده بودن پالایشگاه‌های ایران نیز در واقع سهم بالای نفت کوره در سبد فرآورده‌های پالایشی آن‌ها است. اما در مورد این پالایشگاه با توجه به اینکه هیچ نفت کوره‌ای در آن تولید نمی‌شود و از سوددهی خوبی برخوردار است، خب باید اهتمام بیشتری به آن صورت گیرد. این پالایشگاه هم ارزش‌افزوده محصولات را افزایش می‌دهد و هم اینکه اشتغال‌زایی را به همراه دارد. این پالایشگاه یک سرمایه ملی در توانمندی و خودکفایی ایران در فرآورده‌های نفتی است.

عیارآنلاین: از لحاظ خودکفایی بنزین و کاهش واردات، این پالایشگاه چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟

بهرام‌نیا: یکی از ره‌آوردهای پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس این است که ما را در تولید و مصرف بنزین به خودکفایی می‌رساند. الان واردات بنزین کشور در حدود ۱۲ میلیون لیتر است درصورتی‌که فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به بهره‌برداری برسد، دقیقا ۱۲ میلیون لیتر بنزین تولید خواهد کرد و کشور را از واردات بنزین و وابستگی به خارج بی‌نیاز می‌کند. ما باید افزایش ظرفیت پالایشی در کشور را خیلی بیشتر از این جدی بگیریم و حتی باید پالایشگاه‌های دیگری که مطابق همین پالایشگاه از تکنولوژی روز برخوردار باشند توسط بخش خصوصی و با حمایت وزارت نفت ساخته شود و این تکلیف را ما در برنامه ششم توسعه بر عهده وزارت نفت و دولت گذاشته‌ایم.

عیارآنلاین: با توجه به اینکه روند احداث این پالایشگاه کمی فرسایشی شده است و تا الان حدود ۱۰ سال به طول انجامیده است، آیا مجلس و به طور خاص کمیسیون انرژی نظارتی بر روند کمی و کیفی ساخت این پالایشگاه و سرعت پیشرفت پروژه دارد؟

بهرام‌نیا: به صورت کلی بله! ولی به صورت جزئی به این معنا که موضوعاتش را ریز به ریز رصد بکنیم خیر. آن‌چنان ورود پیدا نکرده‌ایم. اما کلیت موضوع را که به اهمیت این پالایشگاه برمی‌گردد و خودکفایی بنزین و سایر فرآورده‌ها را به همراه دارد، مجلس نیز این را کار بزرگ و خوبی می‌داند و از این جهت نگاه مثبتی به این پالایشگاه دارد و به صورت کلی مسائل آن را پایش و رصد می‌کند. اما اگر یک روز احساس بکنیم که نیاز است به مسائل جزئی آن هم ورود پیدا کنیم، قطعا این کار را خواهیم کرد.

عیارآنلاین: آیا اطلاع دارید که این پالایشگاه چه زمانی به بهره‌برداری می‌رسد؟

بهرام‌نیا: به همین زودی به بهره‌برداری خواهد رسید. طبق وعده‌ای که وزیر نفت به ما داده است تا قبل از نوروز ۹۶ یا بعد از آن را نمی‌دانم اما در همین حوالی انشالله طبق وعده وزیر نفت این پالایشگاه افتتاح خواهد شد که فکر می‌کنم زمان دقیق آن را بهتر است خود وزیر محترم بفرمایند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: