رئیس سازمان دانشجویان: افغانستان بیشترین تعداد دانشجو را در ایران دارد

رئیس سازمان امور دانشجویان به تشریح برنامه‌های این سازمان در جهت افزایش تحصیل دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه ‌های کشور پرداخت و گفت: افغانستان، عراق و لبنان رتبه‌های یک تا سه را در تعداد دانشجو در ایران دارند.

به گزارش عیارآنلاین، مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم در در هفتمین نشست هم اندیشی معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری که صبح امروز در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، گفت:  ۲۳ هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه های کشور به تحصیل می پردازند که در پسا دکتری پنج نفر، دکتری ۱۱۱۱، کاردانی ۳۶ نفر، کارشناسی ۲۹۸۰ نفر و کارشناسی ارشد ۴۰۳۸ نفر می باشند. کشور ایران در مورد پذیرش دانشجویان غیرایرانی در ابتدا از کشور افغانستان و سپس از عراق، لبنان ، سوریه، پاکستان، اتیوپی، چین، ترکیه، فلسطین و قزاقستان دانشجو می پذیرد و ۷۰ درصد دانشجویان به شکل غیر بورس تحصیل می کنند؛ البته در دانشگاه های بزرگ رقم دانشجویان بورس و غیر بورس ۵۰ – ۵۰ است، ولی برنامه ریزی های سازمان امور دانشجویان بر افزایش دانشجویان خارجی غیر بورسیه تاکید دارد.

 

وی افزود: طرح های حمایتی هم برای دانشجویان خارجی طراحی کردیم و اردوها و حضور این افراد را در فعالیت های تحقیقاتی افزایش داده ایم؛ البته حدود ۲۵.۷۵ درصد این افراد در برنامه های ورزشی و فرهنگی شرکت می کنند.

 

رئیس سازمان امور دانشجویان تصریح کرد: در نتایج ارزیابی دانشگاه ها دانشگاه شهید بهشتی در حوزه پذیرش دانشجویان غیرایرانی بهترین رتبه را گرفت و پس از آن دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه بین المللی امام خمینی رتبه دوم و سوم را اخذ کردند.

 

وی با تاکید بر اینکه باید تحول و اقدام بیشتری در خصوص جذب دانشجویان خارجی صورت گیرد، گفت: به عنوان مثال کشوری مانند مالزی با هزینه و نقشه و برنامه ریزی، فعالیت هایی را انجام داده اند که دانشجو برای تحصیل در این کشور جذب شود و نهایتا به جایی رسیدند که ما در سال های گذشته ۲۰ هزار دانشجوی ایرانی در مالزی داشتیم.

 

صدیقی به تشریح سیاست های سازمان امور دانشجویان در جذب دانشجویان خارجی پرداخت و گفت: حمایت نرم افزاری از دانشگاه ها، اختصاص سهمیه بورس و متناسب با جذب غیر بورس، آمادگی سازمان دانشجویان برای اخذ تفاهم نامه در خصوص تعهد دانشگاه و وزارت برای جذب در هر دانشگاه از سیاست های این سازمان است. جذب دانشجوی غیر ایرانی باید از  اهداف دانشگاه های ما باشد که بتواند توان و ظرفیت خود را نشان دهد. هدف بعدی ما دوره های فرصت تحقیقاتی دانشجویان دکتری می باشد. توسعه بیشتر با ارزیابی عملکرد و مشکلات موجود، استفاده از امکانات تفاهم نامه خارجی همچون اتحادیه اروپا از طریق دانشگاه ها با هماهنگی و امکان حمایت بیشتر از دانشجویان و حل مشکل توسعه کمی با توجه به محدودیت اعتبار از دیگر سیاست های ما می باشد.

 

رئیس سازمان امور دانشجویان در پایان خاطرنشان کرد: هدف بعدی استفاده از بورس دولت ها و هماهنگی و بهره گیری از پتانسیل رایزن های علمی در توسعه روابط بین المللی است. بانک اطلاعاتی داوطلبان مستعد نیز برای استفاده به موقع از سهمیه ها ایجاد شده؛ البته رایزن های علمی در پنج کشور مستقر هستند که امیدواریم در سال آینده به هشت حوزه برسد.

منبع: خبرگزاری‌دانشجو

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: