قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل:

دانشگاه تهران بیشترین تعداد دانشجوی خارجی را دارد

هفتمین نشست هم‌اندیشی معاونان و مدیران بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر حسین سالار آملی معاون امور بین‌الملل وزیر علوم در این مراسم گفت:‌ «با وجود نظرسنجی‌های ما در جامعه آماری مشخص شاخص‌های لازم برای فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری تعیین شد.»

او افزود: «با بررسی فعالیت‌های بین‌المللی کشورهای گوناگون می‌توان برنامه مشخصی را برای فعالیت در حوزه بین‌الملل تدوین کرد. مثلا آمریکا یک میلیون و ۴۳هزار دانشجوی خارجی با ۳۰ میلیارد دلار درآمد، انگلستان با ۴۸۰هزار دانشجو ۲۷میلیارد دلار درآمد و استرالیا با ۳۰۰هزار دانشجو ۱۸میلیارد دلار درآمد دارد، آلمان و فرانسه از دانشجویان خارجی شهریه دریافت نمی‌کنند؛ چرا که معتقدند حضور دانشجویان خارجی آنقدر ارزش افزوده برای کشورشان دارد که دیگر نیازی به شهریه نیست.»

او ادامه داد: «همچنین با بررسی فعالیت‌های بین‌المللی کشورهای منطقه مشخص می‌شود که عربستان سعودی ۷۱هزار، ترکیه ۵۴هزار، امارات متحده عربی ۵۰هزار، مالزی ۳۵ هزار دانشجوی خارجی دارد. وضعیت ما در این میان اصلا مطلوب نیست چرا که ما نتوانستیم تعداد دانشجوی قابل توجهی را جذب کنیم.»

سالار آملی ادامه داد: «گاهی تصور می‌شود که ایران دانشجویان زیادی را به خارج از کشور اعزام می‌کند. در صورتی که این گونه نیست، عربستان در آمریکا ۶۱هزار دانشجو دارد، ایران جزء ۱۰ کشور اول در اعزام دانشجو به آمریکا، اتحادیه اروپا، ژاپن و کره جنوبی قرار ندارد.»

او درباره مقالات مشترک ISI گفت:‌ «عربستان ۷۸درصد ، امارات ۶۹درصد، استرالیا ۴۹درصد و ایران ۲۳درصد مقاله مشترک با دانشمندان دیگر کشورها منتشر کرده اند.»

سالار آملی ادامه داد: «بر اساس رتبه‌بندی تامسون رویترز نمره نیاوردن ایران در حوزه بین‌الملل به دلیل فعالیت‌های کم ما در حوزه بین‌الملل است. ما در سال ۲۰۱۳ یک دانشگاه برتر در حوزه بین‌الملل داشتیم که دانشگاه صنعتی شریف بود. امسال ۱۳ دانشگاه برتر در جهان داریم. دلیل این اتفاق این است که دانشگاه‌ها ترغیب شده‌اند در رنکینگ‌های بین‌المللی حضور داشته باشند. و گرنه تحول زیادی در دانشگاه‌ها به وجود نیامده است، بر اساس رتبه‌بندی تامسون رویترز در سال ۲۰۱۷ چهار قدرت علمی در دنیای اسلام شامل ایران با ۱۳ دانشگاه، عربستان با ۴ دانشگاه، مالزی با ۷ دانشگاه و ترکیه با ۱۷ دانشگاه است.»

معاون امور بین‌الملل وزارت علوم گفت:‌ «در سال ۹۵، ۲۲هزار و ۷۷۷ نفر دانشجوی خارجی در وزارت علوم، ۸هزار و ۲۶۹ دانشجوی خارجی در دانشگاه آزاد اسلامی، ۱۸هزار و ۲۵۰ دانشجوی خارجی در جامعهالمصطفی و ۲هزار و ۱۱۴ دانشجو در وزارت بهداشت داشتیم که به این ترتیب در مجموع ۵۱هزار و ۴۱۰ دانشجوی خارجی داریم. دانشگاه‌های برتر در جذب دانشجوی خارجی شامل دانشگاه‌های تهران، پیام‌نور، مشهد، قم و تربیت مدرس هستند.»

سالار آملی ادامه داد: «ما در سال ۹۵، ۲۱۰۰ استاد خارجی برای تدریس، شرکت در سمینار و کنفرانس و همکاری‌های فناوری وارد کشور شدندو دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، علامه‌طباطبایی و دانش‌های بنیادی بیشترین استاد مدعو را داشتند.»

او افزود:‌ «ما در سال ۹۵ با ۳۲۹ ایرانی مقیم خارج همکاری در زمینه‌های برگزاری سمینار، دوره‌های آموزشی و پروژه مشترک داشتیم که در این زمینه دانشگاه‌های صنعتی شریف، دانش‌های بنیادی، امیر کبیر، زنجان، خوارزمی بیشترین همکاری با ایرانیان خارج از کشور را داشتند. همچنین ۲۳۵ پروژه مشترک جاری با دانشمندان بین‌المللی داریم که در این میان مرکز مطالعات علمی و همکاری‌های بین‌المللی با ۷۴ پروژه بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.»

معاون امور بین‌الملل وزارت علوم از امضای ۸۵۳ تفاهم‌نامه بین‌المللی در سه سال اخیر خبر داد و گفت:‌ «۴۴درصد این تفاهم‌نامه‌ها اجرایی شده است و بسیاری در مرحله اجرا قرار دارد.»

او ادامه داد: « ۱۳هزار و ۳۱۰ مقاله مشترک از وزارت علوم با کشورهای مختلف منتشر شده است که دانشگاه تهران، شیراز، صنعتی امیرکبیر جزء برترین‌ها هستند. همچنین دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرده است که سه هزار و ۱۲۴ مقاله منتشر کرده است. ما همچنین توسعه فرصت‌های مطالعاتی را نیز در دستور کار داریم و در این زمینه دانشگاه علامه‌طباطبایی توانسته گام‌های خوبی بردارد.»

او گفت:‌ «همچنین توانسته‌ایم محصولات پارک‌های علم و فناوری وابسته به وزارت علوم را صادر کنیم که ۴۴ میلیون دلار ارزش داشته است. دانشگاه‌های ما نیز برای اجرای پروژه‌های بزرگ بین‌المللی با مراکز مهم همکاری دارند. در این میان دانشگاه علامه طباطبایی، ملایر و شریف پروژه‌های خوبی را به دست گرفته‌اند. همچنین در قراردادی که ما با اتحادیه اروپا منعقد کردیم پروژه‌هایی به ارزش ۷/۵ میلیون یورو را مدیریت خواهیم کرد.»

سالار آملی گفت:‌ «توانسته‌ایم برای ۲۰۵۶ استاد و دانشمند خارج از کشور ویزا دریافت کنیم و ۹۸۷ نفر برای حضور در سمینارها و کنفرانس‌ها به خارج از کشور بفرستیم و به ۱۲۲۷ نفر دانشجوی خارجی بورس تحصیلی بدهیم. همچنین با ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در زمینه‌های آموزشی و تحقیقاتی همکاری خواهیم داشت.»

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: