۱۸ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۱
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد؛

کسب رتبه نخست ایران در رشد کمیت تولید علم در دنیا

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: ایران بیشترین رشد کمیت تولید علم را در میان برترین کشورهای تولید کننده علم جهان کسب کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  در خصوص آمار منتشر شده در این پایگاه در زمینه رشد علمی کشورها، بیان کرد: بررسی رشد کمیت تولید علم در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵ در پایگاه ISI نشان می دهد که ایران بیشترین رشد کمیت تولید علم را در میان برترین کشورهای تولید کننده علم جهان کسب کرده است.
وی افزود: بررسی رشد کمیت تولید علم ۲۵ کشوری که بیشترین کمیت علم دنیا را براساس پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس.آی) تولید می کنند نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران بیشترین رشد کمیت تولید علم را در بین برترین کشورهای تولید کننده علم در دنیا کسب کرده است.
به گفته دهقانی، کمیت تولید علم کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۱۲% رشد کرده است.
وی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۶ میلادی کمیت تولید علم دنیا به دو میلیون و ۴۵۲ هزار و ۵۵ مدرک رسیده است،در سال ۲۰۱۵ تعداد دو میلیون و ۵۵۲ هزار و ۵۲۶ مدرک در پایگاه آی.اس.آی ثبت شده است.
دهقانی با مقایسه کل کمیت تولید علم دنیا در این دو سال، گفت: در این مقایسه مشخص شده که اگر کمیت تولید علم دنیا در سال ۲۰۱۶ میلادی به میزان ۴% افزایش یابد به حد کمیت ثبت شده در سال ۲۰۱۵ میلادی خواهیم رسید، با این وجود کمیت تولید علم کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی از یک رشد ۱۲% برخوردار شده است.
وی همچنین ادامه داد: با وجود اینکه هنوز کمیت تولید علم دنیا در سال ۲۰۱۶ میلادی کامل نشده است، اما در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی نزدیک به ۱۲% مدارک ثبت شده در این پایگاه بین المللی بیشتر بوده است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) افزود: در سال ۲۰۱۵ میلادی از جمهوری اسلامی ایران۳۷ هزار و ۹۷۵ مدرک در پایگاه آی.اس.آی ثبت شده و این میزان در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۴۲ هزار و ۵۰۳ مورد رسیده است.
دهقانی همچنین یادآر شد: هر چند رشد کمیت تولید علم یکی از شاخص های با اهمیت برای توسعه علمی کشور محسوب می شود، اما هدایت علم به سمت رفع نیازهای کشور مهمترین دغدغه فعلی کشور است.
به گفته وی، مرجعیت علم بین الملل اولین بند از سند سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است. کسب مرجعیت علم بین الملل با تکیه صرف بر افزایش کمیت تولید علم حاصل نمی شود. دهقانی اظهار کرد: در این سند بر سایر جنبه های تولید علم از جمله اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی، دیپلماسی علمی و همچنین کسب مرجعیت علمی نیز تاکید شده است.

منبع: معاونت علمی و فناوری  ریاست جمهوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: