نماینده مجلس مطرح کرد؛

دوره‌های کارآموزی و گسترش پارک‌های علم و فناوری راهکار برون‌رفت از معضل فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار

عضو کمیسیون آموزش مجلس به دوره‌های کارآموزی و گسترش پارک‌های علم و فناوری به‌عنوان راهکاری برای برون‌رفت از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار در جامعه اشاره کرد.

به گزارش عیارآنلاین، محمود صادقی سیل فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار را معضل مهم امروز جامعه دانست و گفت: دو دیدگاه کلی در زمینه نوع سیاست‌گذاری‌های آموزش عالی در این خصوص وجود دارد؛ دیدگاه نخست قائل به این است که باید متناسب با تقاضای بازار کار، نیرو تربیت کرد لذا باید جذب دانشجو هدفمند باشد؛ درواقع توسعه نباید صرفا کمی باشد و نگاه کیفی محور به آن لازم است، لذا رشته‌های تحصیلی باید استانداردهای لازم را داشته باشند تا بتوان با توجه به بازار کار نیرو تربیت کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دیدگاه دیگر می‌گوید؛ نگاه به بازار کار برای آموزش عالی الزامی نیست چراکه هدف مهم در آموزش عالی افزایش سطح عمومی دانش جامعه است لذا جذب افراد به بازار کار باید در حوزه‌های دیگر طراحی شود و آموزش عالی صرفا عهده‌دار تربیت افراد و ارتقاء سطح دانش، آگاهی و فرهنگ جامعه است.

وی معتقد است صرف از نظر این دو دیدگاه، تعداد قابل ملاحظه‌ای فارغ‌التحصیل که بیشتر از ظرفیت نیاز بازار کار جامعه هستند، وجود دارد شده‌اند و همچنان به تعداد این نیروها اضافه می‌شود که باید برای حل این معضل فکری کرد.

صادقی با تاکید براینکه باید سیاست‌های اشتغال‌زایی و جذب نیروی کار به طور همه جانبه در بخش‌های مختلف به ویژه بخش‌های خصوصی و تعاونی و حوزه‌های صنعتی اعمال شود، گفت: تاسیس و گسترش پارک‌های علم و فناوری در کاهش فارغ‌التحصیلان بیکار بسیار مهم است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه بسیاری از فارغ‌التحصیلان به آموزش مهارت نیاز دارند چراکه در دانشگاه‌ها فقط آموزش تئوری دیده‌اند، گفت: نوع آموزش‌ها در دانشگاه نیز باید تغییر کند و دوره‌های ویژه کارآموزی در نظر گرفته شود تا دانشجویان آمادگی لازم برای ورود با بازار کار را پیدا کنند.

وی با بیان اینکه در ایران ارتباط بهینه‌ای میان دانشگاه و صنعت وجود ندارد، افزود: این مهم نیاز به تعاملات و تغییرات اساسی در بخش‌های مختلف مدیریتی و تصمیم‌گیری دارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه حل این معضل ابعاد مختلفی دارد، گفت: باید تغییرات اساسی باید در سیاست‌گذاری‌های آموزش عالی، صنعت، بانکداری، خدمات و… صورت بگیرد و به‌یقین اجرای درست طرح آمایش آموزش عالی در تحقق این مهم اهمیت فراوان دارد.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: