سینی ساز در گفتگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

عدم تامین امنیت غذایی اثرات مخرب‎تر از جنگ می‎تواند داشته باشد

کارشناس حوزه کشاورزی با بیان اینکه ما در کشور مشکل منابع آب نداریم بلکه مشکل مدیریت آب داریم، گفت: طبق مطالعات صورت گرفته و گزارش‌های کارشناسی مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم، کشور ایران با کشت دیم پتانسیل تأمین و تولید گندم برای جمعیتی معادل با سیصد و پنجاه میلیون نفر را نیز دارد.

حمید سینی‌ساز، کارشناس حوزه کشاورزی در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون امنیت غذایی گفت: امنیت غذایی هر کشوری به توانایی آن کشور در تولید کالاهای اساسی و استراتژیک مورد احتیاج و مصرفی خود و خودکفایی در آنها بر می‌گردد. اهمیت امنیت غذایی زمانی دوچندان خواهد شد که کشوری برای تولید کالاهای استراتژیک مصرفی خود برنامه‌ریزی نکند و سیاست‌های وارداتی را پیش بگیرد و کشورهایی که صادر کننده این محصولات هستند در این زمینه کوتاهی کنند و باعث شوند کشور وارد کننده تبعات سنگینی را متحمل شده و بابت تأمین غذای مورد نیاز خودش حاضر به اعطای امتیازات سنگینی شود.

وی با بیان اینکه کم توجهی و سهل انگاری پیرامون امنیت غذایی می‌تواند برای کشوری چالش آفرین باشد، افزود: امنیت غذایی یکی از مهمترین شاخص‌های امنیت ملی هر کشوری است و دارای اثراتی امنیتی است و حتی می‌تواند اثرات مخرب‌تری از وقوع جنگ داشته باشد.

این کارشناس کشاورزی پیرامون ارتباط متقابل خودکفایی و امنیت غذایی در ایران گفت: خودکفایی پیش‌نیاز امنیت غذایی هر کشوری است. در کشور ایران پتانسیل خودکفایی در تولید کالاهای استراتژیک مصرفی وجود دارد، دولت هم طبق ماده ۹۶ برنامه ششم توسعه با توجه به تحقیقات کارشناسان مختلف مبنی بر موجود بودن پتانسیل‌های طبیعی در کشور مکلف شد شرایط را برای تولید و خودکفایی ۹۵ درصدی محصولات اساسی فراهم کند.

سینی‌ساز در خصوص اینکه برخی مسئولین کمبود منابع آب را دلیلی بر واردات محصولات کشاورزی می‌دانند، تصریح کرد: اگر در کشور مدیریت بخش آب به درستی صورت گیرد می‌توانیم با همین منابع آب موجود محصولات مصرفی خود را تولید کنیم و به خودکفایی برسیم. ما در کشور مشکل منابع آب نداریم بلکه مشکل مدیریت آب داریم.

ایشان در خصوص رعایت موازنه بین واردات یا تولید کالاهای مصرفی در رسیدن به امنیت غذایی، ادامه داد: بنده معتقد نیستم تمام محصولات غذایی باید در کشور تولید شود بلکه فقط کالاهای استراتژیک و با اهمیتی را باید تولید کنیم که عدم در اختیار داشتن آن می‌تواند موجب دادن امتیاز سنگین به طرف مقابل شود. کشور عراق نمونه بارز آن است که در خلال سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ سهم عمده‌ای از نفت خود را می‌داد و تحت عنوان برنامه نفت در برابر غذای سازمان ملل، محصولات غذایی وارد می‌کرد.

این کارشناس کشاورزی در پایان در خصوص راهکار پیشنهادی خود برای رسیدن به امنیت غذایی گفت: باید به سمت اصلاح روش‌های کشت دیم حرکت کنیم. طبق مطالعات صورت گرفته و گزارش‌های کارشناسی مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور، ایران با کشت دیم پتانسیل تأمین و تولید گندم برای جمعیتی معادل با سیصد و پنجاه میلیون نفر را نیز دارد. همچنین بر طبق همین مطالعات، تنها با تکیه بر کشت دیم امکان خودکفایی و حتی صادرات گندم، جو، برخی از حبوبات و کلزا در کشور وجود دارد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: